Головна / Поради / Як правильно вибрати лікаря?

Як правильно вибрати лікаря?

Тема даної статті ще пару десятків років тому для наших співвітчизників була б повною нісенітницею. А для багатьох це досить дико звучить і зараз!

Як правильно вибрати лікаря? 1

Тому як вибрати лікаря в поліклініці не міг ніхто: всі приписані до відповідної ділянки за місцем проживання, і за фактом прописки кожному громадянину належить довіряти своє здоров’я конкретному дільничному лікарю.

Але на щастя, часи змінюються – розвинулася нова медицина, та й в бюджетних установах охорони здоров’я з’явилися опції вибору фахівців-медиків. Тому сьогоднішній матеріал присвячений рекомендаціям у виборі свого лікаря – сімейного терапевта, або фахівця певного профілю.

Де знайти інформацію про хорошого лікаря?

Про те, як правильно вибрати лікаря, замислюються всі. Та от проблема – у медиків немає якого-небудь «портфоліо», яке пацієнти могли б повивчати в ознайомлювальних цілях…тобто, приходячи в поліклініку, людина без медичної освіти бачить просто купу кабінетів і список прізвищ з прийомними годинами.

Об’єктивного варіанту оцінки і універсального методу, як вибирати лікарів правильно, ймовірно, просто немає – завжди залишається ризик потрапити до некомпетентного або просто не імпонуючого вам фахівця…А як знайти хоч якусь інформацію?

 • Заздалегідь полазьте по форумах і тематичним співтовариствам вашого міста. Іноді так можна знайти як хвалебні, так і гнівні відгуки про конкретних лікарів. Втім, якщо відгук одиничний або надто емоційний, він може і не відображати реальну компетентність фахівця…
 • У поліклініці можете позаводити бесіди з людьми в чергах під кабінетами – чому вони вибрали того чи іншого лікаря, чи лікувалися у нього раніше, Які враження та відгуки…
 • Вибрати лікаря можна за відгуками сусідів (тобто, якщо лікар приймає людей за місцем проживання).
 • Запишіться на прийом, який стане ознайомчим (наприклад, якщо ви вибираєте дільничного терапевта або педіатра, або ж стаєте на лікарський облік з будь-якої хвороби. На такому прийомі пацієнт викладає історію свого захворювання, і лікар може запропонувати якісь довготривалі заходи щодо поліпшення стану. Трохи пізніше ми поговоримо про те, на що звернути увагу на прийомі у лікаря.
 • Пацієнт має право знати інформацію про професійну освіту медика, причому, не тільки про основну вищу, але й про підвищення кваліфікації і т. д. Це може бути актуально, якщо вам дістався, наприклад, лікар передпенсійного віку або, навпаки, «вчорашній студент»… Бонуси – якщо лікар має наукові роботи та вчені ступені, викладацький досвід у своїй галузі, і т. д.
 • Уточнюйте попередній досвід роботи медика: наприклад, бувають випадки, коли, скажімо, пройшовший інтернатуру в «швидкій допомозі» лікар влаштовується на робоче місце вузьким фахівцем. В такому випадку його досвід і знання можуть бути менші, ніж у працювшого і навченого за своїм профілем лікаря.
 

Як зробити вибір лікаря, якщо часу на пошук інформації особливо немає?

Але поговоримо про ситуацію, коли немає часу дізнатися, якого лікаря вибрати. Тобто, коли пацієнт вже знаходиться в поліклініці або лікарні на прийомі з конкретною скаргою, і залишається тільки прийняти план лікування.

 • Дивіться на загальне враження. Грубість, неуважність, авторитарність – не «професійні риси характеру», а жирний мінус для лікаря! Якщо вам просто психологічно некомфортно з людиною, яка береться вас лікувати, якщо вам здається, що він не веде з вами діалогу, не хоче вислуховувати подробиці, «тисне авторитетом» у призначеннях – ви вправі вимагати прийому в іншого фахівця, якщо такий є.
 • Співвідносьте вашу скаргу з тим, які обстеження призначає лікар (і чи призначає?)- ймовірно, не варто довіряти “око-алмазам”, які ставлять діагнози без діагностики. Огляди, прослуховування і простукування – це лише лікарські засоби миттєво оцінити ситуацію в цілому, а діагнози серйозніші ГРВІ в наш час ставлять за результатами аналізів або апаратної діагностики.
 • Уважно ставтеся і до призначень. Безліч призначень лікарських препаратів на профілактичному огляді – вже привід насторожитися. Хоча, звичайно, вважати себе експертом, точно знаючим чи потрібно приймати ті чи інші ліки, не треба.
 • Звертайте увагу – чи рекомендує лікар нові способи діагностики та лікування? Медицина – далеко не та область, де ретроградство фахівця заслуговує на повагу…
 • Зрозуміло, варто прискіпливо ставитися до акуратності й охайності людини, що працює в медичному закладі: чи миє він руки перед оглядом і після, використовує одноразові рукавички, в якому стані його халат, і т. д.

Взагалі радимо не глушити підказки інтуїції. Якщо вам здається (навіть без точно сформульованих підстав), що з лікарем щось не так, якщо ви відчуваєте дискомфорт, якщо вам не віриться, що вас лікують правильно – починайте шукати іншого лікаря!

А можливо, і іншу поліклініку – тому що в наші дні дійсно хороші фахівці рідко залишаються працювати на поганих робочих місцях, у посередніх лікувальних установах…

Додано: 01/13/19 10:23
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.