Головна / Терапія / Гіперсомнія: що це за стан і чому вона виникає

Гіперсомнія: що це за стан і чому вона виникає

Зазвичай ми пов’язуємо денну сонливість з нестачею сну вночі, відсутністю сонця або низьким атмосферним тиском. І, справедливості заради, найчастіше так воно і є. Але деякі люди стикаються з пересипанням — станом, що характеризується постійною сонливістю (навіть після тривалого нічного сну), що впливає на концентрацію, рівень енергії і нормальне функціонування людини в цілому.

Гіперсомнія: що це за стан і чому вона виникає 1

Все, що потрібно знати про гіперсомнію, ми зібрали в одному матеріалі.

Яка буває гіперсомнія?

Є два основних типи гіперсомнії: первинна і вторинна.

Первинна виникає сама по собі, а єдиним її симптомом є надмірна втома. Вторинна ж гіперсомнія являє собою симптом основного захворювання, серед яких апное, синдром хронічної втоми, хвороба Паркінсона, ниркова недостатність і деякі інші.На відміну від нарколепсії, яка характеризується раптовими нападами сну протягом дня, люди з пересипанням можуть спати весь день, незважаючи на відчуття тотальної втоми.

Чому виникає гіперсомнія?

Прийнято вважати, що первинна гіперсомнія викликана порушеннями в роботі областей мозку, контролюючих цикли сну і неспання. Що стосується вторинної гіперсомнії, то вона є наслідком порушення сну через основний стан. Фахівці вважають, що гіперсомнію також можуть викликати деякі ліки і зловживання алкоголем. Нарешті, можливими причинами гіперсомніі можуть стати травми голови і знижена функціональність щитовидної залози.

Хто знаходиться в групі ризику?

Як зрозуміло з вищесказаного, ризик гіперсомніі вищий у людей з певним способом життя (молоді батьки або люди, які працюють по змінах) або діагностованим захворюванням, що порушують, в числі іншого, якість сну. Плюс, за даними Американської асоціації сну (American Sleep Association), чоловіки стикаються з пересипанням частіше, ніж жінки.

Як зрозуміти, що це саме гіперсомнія?

Основним симптомом гіперсомніі є втома, яка не йде після сну. Крім того, пацієнтам з гіперсомнією зазвичай дуже важко прокидаються. У числі інших симптомів: недолік енергії, млявість, дратівливість, тривожність, втрата апетиту, труднощі з утриманням уваги, проблеми з пам’яттю.

З огляду на, що симптоми досить загальні, лікарі зазвичай використовують один з додаткових механізмів діагностики — від щоденника сну до сомнограми.

Як лікують гіперсомнію?

Незважаючи на те, що в складних випадках «гіперсомникам» призначаються стимулятори, покликані підтримувати їх активність протягом дня, важливим моментом лікування стають зміни в способі життя. Як мінімум лікарі рекомендують своїм пацієнтам достатньо спати (не менше 8 годин), відмовитися від фізичних навантажень ввечері, обмежити цукор, кофеїн і алкоголь, а також додати в дієту вуглеводи (для збільшення енергетичного потенціалу).

Додано: 04/3/19 10:12
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.