Борошняне і солодке: чому ми не можемо жити без десертів?

Вчені заявляють: нам важко обмежити солодке тому, що серед наших предків така їжа була дефіцитом. Чи шкідлива така залежність? Давайте розбиратися.

Чому ми так любимо солодке?

Гарвардський ендокринолог Девід Людвіг пояснює, що наша любов до солодкого закладається ще до народження. Навіть грудне молоко — солодке. А група дослідників з Австралії та США довели, що її формують гени: чим більше батьки їли солодкого, тим менше смакові рецептори дитини сприймають його смак, і тим більше йому хочеться добавки. Також вони вирахували, що люди, які їдять занадто багато цукру, з кожним роком відчувають його смак на 2-5% слабше.

Як розвивається залежність від цукру?

Це відбувається відразу на двох рівнях:

На біохімічному цукор провокує підвищення рівня глюкози в крові. У відповідь підшлункова залоза починає виробляти більше інсуліну, щоб знизити її рівень. Коли рівень інсуліну падає, людині знову хочеться чогось солодкого.
На ендорфінному рівні в кров виробляють спеціальні гормони – власне ендорфіни і серотонін. Клінічні дослідження показали, що навіть одна ложка морозива змушує «зони щастя» в мозку світитися. Цей ефект вчені порівнюють з наркотичною залежністю: людина запам’ятовує, що цей продукт приносить задоволення і забезпечує енергією. Так з’являється рефлекс — десерт одно задоволення.

А чи правда, що мозок харчується тільки солодким?

Ні, він цілком може отримати поживні речовини не з столового цукру, а з зерен, коренеплодів, фруктів і ягід. До того ж, організм може виділити цукор з багатьох інших продуктів: наприклад, з крохмалю в картоплі.

Значить, цукор їсти шкідливо?

Ні, сам по собі він не шкідливий. Але якщо їсти його занадто багато, може розвинутися залежність. А якщо ще й не витрачати одержувану енергію, це загрожує ожирінням і всіма витікаючими проблемами.

А замінники цукру більш корисні?

Для здорової людини фруктоза, аспартам та інші популярні замінники не шкідливі, але і не більш корисні, ніж звичайний цукор. А їх надмірне споживання все так само загрожує хронічними захворюваннями.

Скільки ж цукру можна їсти?

ВООЗ рекомендує з’їдати не більше 10% від вашої денної калорійності. Тобто, якщо в день ви витрачаєте 2000 ккал, 200 ккал цукру — ваша законна норма. Це приблизно 50г або 10 чайних ложок.

Тільки не забувайте, що цукор міститься в багатьох готових продуктах: в соусах, хлібі, пакетованих соках і т. д.

Я їм більше. Як подолати цукрову залежність?

Ось кілька порад, які допоможуть розвинути усвідомлене споживання:

  • Уникайте продуктів з прихованим цукром. Серед них можуть бути навіть заморожена картопля фрі і консерви. Читайте склад перед покупкою.
  • Рахуйте калорії — так вам легше буде зрозуміти, скільки і чого ви їсте.
  • Намагайтеся їсти замість цукерок фрукти і ягоди.
  • Не зловживайте сухофруктами, особливо цукатами – в них цукру буває не менше, ніж в шматку торта.

Про автора Марічка Павленко 493 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.
ПоганоНе дужеМоже бутиДобреПрекрасно! (1 оцінили, середня: 5,00 з 5)
Loading...

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар