Головна / Терапія / Посів крові на стерильність: показання, вартість дослідження

Посів крові на стерильність: показання, вартість дослідження

Посів крові на стерильність – це мікробіологічний метод дослідження крові для виявлення в ній інфекції та ідентифікації збудника захворювання. При необхідності дослідження доповнюється антибіотикограмою, що визначає чутливість збудника до антибактеріальних препаратів. Для більш точної діагностики посів крові на стерильність може виконуватися 2 або 3 рази.

У нормі кров людини стерильна, але при деяких інфекційних захворюваннях можливе попадання бактерій і грибків у кров’яне русло та розвиток бактеріємії і фунгемии. Найчастіше вони викликаються важким і агресивним перебігом інфекції або зниженням імунітету (наприклад, при ВІЛ, лейкемії та ін).

В яких випадках лікар може призначити проведення посіву крові на стерильність? Як правильно підготуватися до цього дослідження? Як виконується аналіз? Яка вартість дослідження? Відповіді на ці питання ви отримаєте, прочитавши цю статтю.

Посів крові на стерильність: показання, вартість дослідження 1

Показання

При деяких захворюваннях, особливо на тлі зниження імунітету, бактерії потрапляють у кров і можуть бути ідентифіковані в лабораторних умовах.Показаннями для призначення посіву крові на стерильність можуть ставати наступні клінічні випадки:

 • лихоманка нез’ясованого походження протягом більше 5 днів;
 • підозра на розвиток сепсису;
 • інфекційний ендокардит;
 • остеомієліт;
 • інфекційний артрит;
 • менінгіт;
 • пневмонія середньої і важкої ступені тяжкості;
 • піодермія;
 • деякі інфекційні захворювання: черевний і поворотний тиф, паратифи, лептоспіроз, сальмонельоз, малярія, бруцельоз, туляремія, сибірська виразка, чума;
 • тривала катетеризація вен;
 • наявність штучних клапанів серця.
 

Як правильно підготуватися до дослідження

Забір крові для дослідження повинен проводитися до початку прийому антибіотиків або після максимального виведення з організму цих препаратів. Виконання аналізу має призначатися у дні максимального підвищення температури.

Перед проведенням дослідження пацієнту рекомендується дотримувати наступні правила:

 • за 2-3 дні відмовитися від прийому спиртних напоїв;
 • за 2 дні до процедури не вживати гостру, жирну і смажену їжу;
 • в день дослідження відмовитися від прийому їжі і рідини до забору крові;
 • не палити за кілька годин до дослідження.
 

Як проводиться забір крові

Забір матеріалу для дослідження виконується в умовах лабораторії або маніпуляційній з дотриманням правил асептики. Для забору крові застосовується одноразовий шприц та голка. Категорично забороняється брати кров з внутрішньовенних катетерів (виключення складають випадки, коли необхідно виявлення саме катетерні інфекції). Іноді перед забором матеріалу для підвищення достовірності дослідження рекомендується підшкірне введення розчину Адреналіну, після якого відбувається викид збудників у кров.

Місце проколу шкіри обробляють 2% розчином йоду, а через 1-2 хвилини йод видаляється 70% спиртом. Кришка стерильного флакона з поживним середовищем так само обробляють 70% спиртом. Перед виконанням пункції шкіра повинна бути сухою. У дорослих забір крові виконується з ліктьової вени, у дітей – з пальця.Після пункції вени для аналізу в шприц набирають 10 мл крові. Голку витягують та повторно місце пункції обробляють антисептиком.

Перед введенням отриманої крові у флакон голку міняють на стерильну і переливають матеріал з культуральним середовищем в ємність над палаючою спиртовкою. Знімати кришку з ємності категорично забороняється.

Після забору матеріалу флакон маркують (у бланку повинні зазначатися дані про пацієнта, діагноз і відомості про прийняті антибіотики, якщо вони призначаються до взяття крові, дата і час відбору проби) і відправляють у лабораторію в термостаті з температурою 37 °С.

Як проводиться аналіз

Посів крові на стерильність: показання, вартість дослідження 2

У лабораторії кров для посіву на стерильність поміщають у термостат і витримують при температурі 37-38 °С кілька діб. Через цей час на поверхні живильного середовища з’являються колонії бактерій, які можуть ідентифікуватися під мікроскопом. Попередні результати можуть виходити через 3 дні, остаточні – через 10 днів.

Після виділення культури збудника проводиться визначення його чутливості до антибіотиків. Для цього мікроорганізми пересівають на інше середовище в чашку Петрі, по колу якої розташовують диски, змочені антибактеріальними засобами. Матеріал поміщають у термостат і через кілька діб відстежують інтенсивність росту бактерій до того або іншого препарату.

Результати

Результати аналізу повинні інтерпретуватися лікуючим лікарем. В нормі в крові не виявляються мікроорганізми. При присутності збудника в крові виявляється монокультура (один мікроорганізм) або більше одного виду бактерій.

Вартість дослідження

В державних лабораторіях аналіз крові на стерильність виконується безкоштовно. Ціна посіву крові на стерильність в приватних установах залежить від лабораторії, в якій проводиться дослідження. Вартість аналізу може становити від 50 до 1000 грн.

До якого лікаря звернутися

При тривалій лихоманці неясного походження краще всього звернутися за направленням на цей аналіз до інфекціоніста. Лікар не тільки зможе інтерпретувати результати, але й поставить діагноз, призначить найбільш правильне лікування. Також посів крові на стерильність широко використовується в хірургії, кардіохірургії, ортопедії, неврології та інших областях медицини.Додано: 07/29/18 9:01
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.