Головна / Терапія / Авторефрактометрія: що це таке, показання, розшифровка

Авторефрактометрія: що це таке, показання, розшифровка

Автоматична рефрактометрія – це додатковий інструментальний метод об’єктивної діагностики рефракції пацієнта. Це звичайна щоденна процедура лікаря-офтальмолога або оптометриста. Завдяки цьому методу лікар має можливість максимально швидко і гранично точно визначити рефракцію, що значно полегшує роботу.

Історія розвитку приладу

Авторефрактометрія: що це таке, показання, розшифровка 1

Цей прилад вперше був сконструйований американським офтальмологом Сафіром в 1970 році, але він не був автоматичним. Відповідь видавалась у вигляді кривої і її необхідно було перевести в читаний варіант з допомогою спеціальної лінійки.

Наступним був випущений прилад, який кардинально відрізнявся від попередника. Він був оснащений комп’ютером, і відповідь видавалась у вигляді рецепту на окуляри. Творці сподівалися, що цей прилад зможе замінити лікаря та оптометриста і отриманого результату буде достатньо для отримання окуляр.

Але на практиці виявилося, що кожен з параметрів потребує суб’єктивного уточнення, так як необхідно було враховувати індивідуальні особливості кожного пацієнта (вік, попередню корекцію, характер роботи).

Методика проведення авторефрактометрії

Для проведення цієї процедури пацієнта просять сісти безпосередньо перед приладом, поставити підборіддя на спеціальну підставку, впертися лобом у відповідний упор для чола. Далі пацієнта просять дивитися на мішень всередині приладу. Під час обстеження можна моргати як зазвичай. Далі лікар за допомогою спеціальної рукоятки переміщує мішень у центр зіниці і проводить вимірювання. Вимірювання може бути виконано автоматично або вручну, залежно від виду рефрактометра.Процедура проводиться для двох очей, для кожного окремо проводиться серія вимірювань, потім значення усереднюються і видається результат у вигляді чека.

Для більш точної діагностики у лікаря може виникнути необхідність провести повторне обстеження після закапування крапель. Ці краплі викликають параліч акомодації, що проявляється погіршенням зору на близькій відстані і в деяких випадках вдалину. Однак лякатися цього стану не варто, зір відновлюється протягом дня. Частіше краплі доводиться капати дітям при призначенні корекції.

Види авторефрактометрів

Рефрактокератометр – цей прилад має додаткову функцію – вимір ступеня кривизни передньої поверхні рогівки. Даний вид дослідження допомагає у підборі контактних лінз та діагностики захворювань рогівки. Завдяки цьому приладу можна діагностувати кератоконус, кератоглобус.

Авторефрактометр ручного типу – використовується для проведення виїзних профілактичних оглядів або коли є необхідність оглянути пацієнта в домашніх умовах.

Авторефрактометр для дітей – відрізняється від стаціонарного аналога тим, що немає необхідності саджати дитину за прилад, а обстеження можна проводити з відстані 1 метр. Ці прилади відрізняються веселим дизайном, який приваблює дітей і дозволяє швидко провести обстеження так, що діти цього навіть не помічають. Їх можна використовувати у малюків до 3 років.Показання для проведення авторефрактометрії

для дітей дозволяють проводити обстеження з відстані 1 метр
 • Визначення рефракції – маніфестної (до закапування крапель) і циклоплегічної (після закапування крапель).
 • Підбір оптичної корекції – підбір окулярів і контактних лінз.
 • Діагностика астигматизму – визначення ступеня і осі циліндра.
 • Діагностика захворювань рогівки – кератоконус, кератоглобус.

Варто пам’ятати, що дані, які отримані в результаті авторефрактометрії, не можна повністю використовувати для виписування рецепта на окуляри. Необхідно провести суб’єктивну оцінку зору і не тільки призначити пацієнту окуляри, але і підібрати їх з урахуванням його потреб.

Особливо це стосується дітей з косоокістю, високими ступенями гіперметропії або міопії, де необхідно враховувати вік дитини і суб’єктивні відчуття самої дитини. Також це стосується людей з гіперметропією, так як необхідно враховувати відстань, для якої потрібні окуляри (для роботи за комп’ютером, постійного носіння, читання та письма).

Розшифровка результатів

Отже, у вас в руках чек, отриманий після авторефрактометрії. На чеку рефракція кожного ока представлена окремо.

Стандартно запис виглядає сфера-циліндр-вісь:

 • сфера (sph) – позначає оптичну силу сферичної лінзи;
 • циліндр (cyl) – оптична сила циліндричної лінзи;
 • вісь (ax) – вісь циліндричної лінзи;
 • R, L – праве і ліве око відповідно;
 • DP – відстань між зіницями;
 • AVE – усереднений показник всіх вимірювань, використовується як рекомендація для оптичної корекції;
 • VD – вертексна відстань, тобто відстань від передньої поверхні рогівки до задньої поверхні скла або лінзи;
 • + гіперметропія;
 • — міопія.
 

Якщо у авторефрактометра є функція кератометрії, то на чеку будуть ще й інші значення:

 • KER – результат кератометрії;
 • mm – радіус кривизни рогівки;
 • D – результат вимірювання рефракції рогівки;
 • R1, R2 – результати вимірювань в різних меридіанах рогівки.
 

Сучасний кабінет офтальмолога або оптометриста складно уявити собі без авторефрактометра. Цей вид діагностики можна пройти практично в будь-якому офтальмологічному центрі або оптиці, тільки необхідно пам’ятати, що консультація фахівця при цьому необхідна. Самостійно за результатами авторефрактометрії можна лише припустити про можливі порушення зору.Додано: 07/31/18 10:18
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.