Головна / Інфекції / Грибок нігтів на руках: фото початкової стадії, лікування

Грибок нігтів на руках: фото початкової стадії, лікування

Грибок нігтів пальців рук називається оніхомікоз. Це хронічне інфекційне захворювання, викликане специфічним збудником, що належать до грибків. Період патології тривалий з частими рецидивами (повторне загострення). Захворюваність оніхомікозом різна і залежить від гігієнічної культури людини і особливостей її професійної діяльності.

Середня зараженість грибками на нігтьових пластинках рук складає 10-15% від загальної кількості людей в людській популяції. Чоловіки схильні до цієї інфекційної патології з дещо більшою частотою, ніж жінки.

Збудники грибка на руках

Грибок нігтів на руках: фото початкової стадії, лікування 1

Основними збудниками оніхомікозу є грибки трихофіти (викликають розвиток захворювання у 85% випадків) та грибки роду Candida (причина враження нігтів в 15% випадків). Ще рідше реєструються випадки зараження і розвитку грибкової інфекції в нігтьових пластинках, викликаної різними цвілевими грибками. Всього паразитують в нігтьових пластинках рук людини близько 20 видів трихофітів. Основною особливістю грибків є їх здатність до розвитку спор.

При оніхомікозі спори виділяються з ділянки враженого нігтя в навколишнє середовище, де вони можуть зберігатися тривалий час. Спори стійкі до висушування, дії високих і низьких температур, розчинів антисептиків. Тому при виділенні спор при певних умовах залишається високий ризик зараження здорової людини.При попаданні на шкіру і нігтьову пластинку спори проростають у вегетативну форму грибка, яка має щільну клітинну стінку, що оберігає мікроорганізм від впливу клітин імунної системи і антитіл. Вегетативна форма грибка паразита в разі трихофітів представлена у вигляді тонких ниток (міцелій), які локалізуються в міжклітинному речовині шкіри та нігтьових пластинок рук. Грибки роду Candida являють собою дріжджоподібні форми грибка, вегетативні клітини яких мають округлу форму.

Як передається грибок нігтів?

Захворюваність грибковою інфекцією на нігтях пальців рук залишається високою на сьогоднішній день. З віком відмічається тенденція до зростання кількості людей, які хворіють оніхомікозом. Це пов’язано з віковим зниженням активності роботи імунної системи.

Зараженню грибковою інфекцією сприяє ряд факторів:

 • Недотримання елементарних правил гігієни, спрямованих на підтримання чистоти шкіри рук і нігтів.
 • Відвідування громадських саун, лазень, де висока температура і вологість сприяють зараженню. При високій температурі і вологості пори нігтів і епідермісу шкіри рук розширюються, що сприяє проникненню спорів у них.
 • Користування засобами гігієни спільно з іншою людиною – манікюрні ножиці, пилочка для нігтів, можуть містити на своїй поверхні спори грибка і бути факторами передачі інфекції.
 • Зниження імунітету, зміна середовища шкіри і нігтів в лужну сторону, гормональні порушення в організмі (цукровий діабет), дієтичні проблеми у вигляді зловживання солодощами сприяють розвитку грибкової інфекції нігтів рук, спричиненої грибками роду Candida, які є представниками умовно-патогенної флори і в невеликій кількості присутні на шкірі і слизових оболонках у всіх людей.
 

Всі ці фактори, включаючи вік людини, сприяють зараженню і розвитку оніхомікозу. Фактори внутрішнього середовища людини, активності імунітету або наявності дисбактеріозу є ключовими у виникненні грибкової інфекції, спричиненої грибками роду Candida.

Дисбактеріоз являє собою тривале порушення співвідношення мікроорганізмів нормальної та умовно-патогенної мікрофлори людини. Тривале застосування антибіотиків для лікування різних бактеріальних інфекцій, знищує бактерії представники нормальної мікрофлори, що в свою чергу стимулює розвиток грибкової інфекції.Як розвивається захворювання?

Вхідними воротами грибкової інфекції є шкіра рук і нігтьова платівка. Проникненню грибкових спор в них сприяє розширення пір, яке відбувається при високій температурі і вологості навколишнього середовища.

Також покращують проникнення спір мікротравми шкіри і нігтьових пластинок у вигляді подряпин, виразок або тріщин. Після проникнення спори в нігтьову пластинку, умови в ній сприяють проростанню вегетативної форми грибка. Нитки (міцелій) трихофітів розташовуються в міжклітинній речовині, звідки вони захоплюють поживні речовини.

Також в процесі життєдіяльності грибкових клітин в міжклітинний матрикс виділяються продукти їх життєдіяльності, які є токсинами, викликають запальний процес і розвиток місцевих алергічних реакцій. Наявність хітинової клітинної стінки в міцелії грибка захищає її від імунітету людини, також у нігтях немає судин, що сприяє тривалому паразитуванню грибкової інфекції. У міру розвитку, грибок починає активно виділяти зрілі спори, вони потрапляють у навколишнє середовище і є фактором передачі інфекції здоровій людині.

Симптоми грибка нігтів на руках

Тривалий час, після попадання і проростання спор, грибкова інфекція може нічим себе не проявляти.

У більшості випадків розвиток грибкової інфекції в нігтьових пластинках і шкірі рук супроводжується розвитком локальних (місцевих) симптомів, до яких відносяться:

 • Свербіж шкіри в районі враженого грибком нігтя.
 • Зміна кольору нігтьової пластинки з появою на ній плями (або плям) світло-жовтого, коричневого або чорного кольору.
 • Лущення шкіри навколо враженого нігтя.
 • Відшарування нігтьової пластинки.
 • Підвищена ламкість нігтів.
 • Нерівномірні краї нігтьової пластинки.
 • Потовщення або витончення нігтьової пластинки.
 

Повне відділення нігтя від нігтьового ложа у разі тяжкого та тривалого перебігу грибкової інфекції з ураженням нігтьових зв’язок.
При розвитку оніхомікозу, викликаного дріжджоподібними грибками роду Candida, на нігтьовій платівці і шкірі з’являються характерні білі нальоти, які легко знімаються. Під ними визначається область почервоніння (гіперемія). По мірі розвитку грибкової інфекції на нігтях рук, вона може вражати здорові нігтьові пластинки і поступово поширюватися на всі пальці.

Як виглядає грибок нігтів на руках?

Грибок нігтів на руках на початковій стадії:

Грибок нігтів на руках на початковій стадії

Грибок нігтів на руках на пізній стадії:

Грибок нігтів на руках: фото початкової стадії, лікування 2

Діагностика

Клінічна картина грибкової інфекції у вигляді локальних змін шкіри рук і нігтів, дозволяє запідозрити наявність оніхомікозу.

Для верифікації і визначення виду грибкової інфекції використовується специфічна лабораторна діагностика, яка включає:

 • Мікроскопію мазка нігтя – при цьому під мікроскопом можна побачити міцелій грибкових клітин, що має вигляд характерних ниток. Якщо грибок є зрілим, то всередині міцелію можна побачити наявність спор. При паразитуванні грибка роду Candida під мікроскопом визначаються округлі дріжджоподібні клітини.
 • Лабораторне мікологічне дослідження, при якому зішкріб нігтя поміщається в спеціальне живильне середовище збагачене для грибкової інфекції, при наявності збудника оніхомікозу у нігтьової платівці, відбувається зростання і розвиток його клітин в живильному середовищі. У подальшому в умовах лабораторії проводиться ідентифікація збудника з визначенням його виду та типу.
 • Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) – дозволяє виявити генетичний матеріал (ДНК) грибкової інфекції у досліджуваному матеріалі. Ця сучасна методика діагностики є найбільш точною і дозволяє виявити грибок навіть при незначній його кількості в нігтьовій пластинці або шкірі рук.
 

Для визначення ступеня алергізації організму проводяться алергічні тести з визначенням гіперреактивності організму до різних алергенів. У разі необхідності додатково проводиться визначення функціональної активності імунної системи, з метою виключення розвитку імунодефіциту.

Ускладнення

Основним ускладненням оніхомікозу є повне відшарування нігтьової пластинки з подальшим припиненням її зростання. Це пов’язано з переходом грибкової інфекції на ростову зону нігтя. Також тривале виділення продуктів життєдіяльності грибкових клітин призводить до їх накопичення в тканинах і поступового всмоктування в кров, що призводить до алергізації організму. Часто це проявляється розвитком алергії у людини без схильності до неї.

Лікування грибка нігтів на руках

Терапія грибкової інфекції шкіри рук та їх нігтьових пластинок є тривалим процесом. Це пов’язано з тим, що більшість лікарських засобів погано проникають в нігтьову пластику. Це не дає можливість досягти необхідної терапевтичної концентрації препарату в ній. Основою лікування є повне знищення грибкових клітин в нігтях і шкірі рук.

Для цього використовуються різні протигрибкові препарати для місцевого застосування:

 • Тербінафін і його похідні – Ламізил, Тербизин.
 • Флуконазол – Дифлюкан, Мікосист.
 • Кетоконазол та її хімічні похідні – Мікозорал.
 • Гризеофульвін.
 

Всі ці протигрибкові препарати випускаються у лікарських формах для місцевого застосування – мазі, креми або розчини для змащування, уражених грибком нігтів і шкіри рук. Для гарного проникнення протигрибкової речовини, сучасна фармацевтична промисловість випускає спеціальні протигрибкові лікарські засоби у вигляді лаку для нігтів (Лоцеріл, Батрафен). Така лікарська форма є дуже зручною для застосування, лак наноситься на вражений ніготь, на тривалий період часу.

Протягом цього часу постійно відбувається просочування нігтьової пластинки протигрибковим з’єднанням. Перед нанесенням лаку на ніготь, рекомендується добре його промити і спеціальною пилочкою для нігтів зняти верхній роговий шар. Це поліпшить проникнення ліків до клітин грибка.

Для лікування важкої форми грибкової інфекції шкіри і нігтів рук також під контролем лікаря призначаються протигрибкові препарати системної дії у вигляді таблеток. Курс їх застосування в середньому становить 5-7 днів, а потім переходять на локальні лікарські форми.

Після проведеного лікування обов’язково необхідно провести лабораторний контроль якості, ефективності лікування та повноти знищення грибкових клітин за допомогою додаткових методик лабораторного та інструментального дослідження. При неефективності застосування протигрибкових лікарських препаратів, проводиться видалення ураженого нігтя хірургічним шляхом під місцевим знеболенням (анестезія). При цьому ростковую зону ложа нігтя залишають незачепленою, вона дасть початок росту нового нігтя.

Профілактика

У зв’язку з особливістю будови і паразитування грибкової інфекції нігтів і шкіри рук, специфічна профілактика на сьогоднішній день не розроблена.

Для запобігання зараження і розвитку захворювання грибковою інфекцією, необхідно виконувати ряд спільних профілактичних рекомендацій:

 • Підтримання шкіри рук і нігтів у чистоті.
 • При виконанні роботи, пов’язаної з забрудненням рук пилом, землею або брудом, використання індивідуальних засобів захисту (рукавички, напальчники).
 • Виключення використання манікюрних наборів, засобів особистої гігієни шкіри рук і нігтів інших людей.
 • Здоровий спосіб життя, що включає відмову від шкідливих звичок та зменшення вживання солодощів.
 • Контроль і лікування гормональної патології, цукрового діабету та первинного або вторинного імунодефіциту.
 

Всі ці заходи дозволять запобігти зараження і розвитку грибкової інфекції шкіри і нігтів рук в майбутньому.Додано: 05/5/18 11:04
Категорія: Інфекції

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.