Аналіз на алергію у дитини: що показує, норма, розшифровка, як здавати

Сьогодні алергія є досить поширеною патологією серед дітей, тому важливо відрізняти її від багатьох інших, зовні схожих захворювань. Висип і свербіж шкіри типові не тільки для харчової алергії або полінозу, але і для контактних дерматитів, інфекційної екземи або дитячих інфекцій. Зовні відрізнити ці стани часто непросто. Для уточнення діагнозу і визначення не тільки факту алергії, але і конкретних алергенів, нерідко застосовують тести на алергію – аналізи крові та шкірні проби.

Виявлення алергії: що застосовують?

Зовні за симптомами алергію можна тільки припустити, але не точно поставити діагноз. Допомогти в уточненні може лабораторна діагностика – проведення аналізів, що виявляють алергію. Сьогодні для визначення алергії і виявлення конкретних видів алергенів використовують два види тестування:

 • Шкірні проби.
 • Специфічні аналізи крові.

Однак, коли мова йде про дітей – діагностика може бути скрутною, особливо якщо це малюки раннього віку, що мають особливості реагування імунної системи.

У дитячому віці достовірність результатів шкірних проб до 5-6 років сумнівна, крім того, для їх проведення необхідна наявність ремісії хвороби, що не завжди можливо.

Тому частіше в ранньому віці лікарі вдаються до проведення клінічних досліджень крові, які прямо чи побічно підтверджують алергію.

Допомогти у визначенні алергії можуть як загальний аналіз крові, в якому будуть змінюватися окремі показники, так і специфічні тести на рівень загального імуноглобуліну Е та визначення специфічних іммуноглобудинів Е і G до тих чи інших алергенів.

Аналіз крові на алергію: що показує

Імунна система дітей при контакті з алергенами формує відповідні реакції у вигляді синтезу особливих речовин – імуноглобулінів. Але на відміну від звичайної імунної реакції при інфекціях, у відповідь на контакт з антигеном імунітет провокує особливі види антитіл – реагенти (імуноглобуліни Е). Крім цього, для боротьби з алергенами активізуються особливі види лейкоцитів – еозинофіли, які стимулюють виробництво особливих опасистих клітин.

Тому оцінку алергії проводять, вивчаючи дані загального аналізу крові в комбінації з даними більш специфічних аналізів.

Отже, аналіз крові у дітей, що мають зовнішні ознаки алергії або підозрілі симптоми, необхідний для:

 • Підтвердження алергічної природи запалення
 • Визначення специфічних алергенів
 • Виявлення реагинового типу алергічної реакції
 • Диференціювання між алергічними і псевдоалергічними реакціями (помилкова алергія).

В загальному аналізі крові зазвичай оцінюють загальне число лейкоцитів, яких може бути більше норми через запалення, і кількість еозинофілів, як в процентному відношенні, так і в абсолютних числах.

В аналізі на загальний імуноглобулін Е оцінюють його концентрацію в плазмі крові. Загальний Ig E – це сумарна кількість всіх імуноглобулінів плазми, вироблених в ході алергічної реакції. Вони беруть участь в забезпеченні реакцій негайного типу у відповідь на впровадження в тіло алергену, паразитів або найпростіших. Високий рівень імуноглобуліну Е може бути маркером алергічної схильності і ризику розвитку алергії у найближчі пару років.

Крім того, високий його рівень просто підтверджує наявність алергії, але не дає конкретної речовини, що її спровокувало. Крім того, можлива така реакція і при наявності в організмі глистів (гострики, аскариди, ехінокок). Високий рівень цього IgE повинен стати приводом для подальших обстежень.

В аналізі на певні алергени визначають рівень специфічного імуноглобуліну Е до тієї чи іншої речовини.

Після 5-6 років для виявлення конкретних груп алергенів дане дослідження може бути доповнено шкірними пробами, щоб визначити конкретні алергени, винні в реакціях у дитини.

Аналіз крові на алергію: норма і розшифровка у дітей

Загальний аналіз крові, якщо його проводять для виключення інфекційної природи запалення і висипу, для підтвердження алергії, покаже відхилення в білому паростку крові. Показники червоної крові залишатимуться інтактними.

Так, змінюється кількість лейкоцитів – норма 4-8*109. При алергії можливе зниження кількості лейкоцитів або їх підвищення вище цих меж. Крім того, змінюється відносна і абсолютна кількість еозинофілів. У нормі вони становлять в середньому від 1 до 5%, а в абсолютних числах 0.2-0.5*109. Підвищення рівня цих показників вище крайніх значень говорить про наявність алергії (або паразитозу).

В середньому у дітей рівень загального імуноглобуліну Е на перевищує 100Ме, але нормативні значення істотно коливаються по роках. Чим молодша дитина, тим менший рівень імуноглобуліну Е у неї допустимий:

 • До року значення не повинні перевищувати 15-20 Ме,
 • до 6 років не більше 60Ме,
 • до 10 років – не більше 100Ме.

Важливо пам’ятати, що одне лише підвищення рівня загального Ig E – це не абсолютний показник алергії, але якщо значення дуже високі і виключено наявність паразитів, необхідно визначати ймовірні алергени.

Проведення аналізу на специфічні Ig E і G допомагає в ідентифікації алергену. Вони виробляються як реакція імунітету вже на конкретну речовину – їжу, ліки, пилок або хімічну речовину, специфічні білки.

При наявності алергії їх рівень різко і істотно підвищується, що дозволяє ідентифікувати конкретні алергени:

 • Нормативним значенням для специфічних Ig E і G є менше 50 ОД / мл,
 • Однозначно є виражена реакція на алерген,
 • Якщо рівень перевищений більше 200 ОД / мл, а в проміжку від 50 до 200Ме / мл реакція вважається сумнівною або слабо вираженою.

Підготовка до аналізу на алергію

Загальний аналіз крові у дітей здається вранці на голодний шлунок, ніякої особливої підготовки до нього не потрібно.

Для виконання аналізів на загальний Ig E, а також на рівень специфічних Ig E і G є певний алгоритм підготовки.

За двоє діб до аналізу не варто вводити в харчування дітей нові, особливо алергенні та екзотичні продукти – полуницю, цитрусові, шоколад або рибу. Не варто переїдати святкових страв – салатів з майонезом, жирного м’яса, цукерок.

Вранці в день забору крові і ввечері напередодні варто уникати стресів і галасливих ігор, бігу і важкого фізичного навантаження. Варто скасувати всі препарати проти алергії (якщо це можливо і лікар дозволив). Якщо препарати скасувати не можна, про їх прийом потрібно повідомити лікаря, який збирає аналізи – це гормони, препарати протисудомного ряду або інші засоби.

Кров береться вранці, натще, збирається з вени, перед забором крові можна пити воду без газу. Після аналізу можна вести звичне життя.

Про автора Марічка Павленко 587 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар