Головна / Гінекологія‎ / Що таке галакторея молочних залоз і як її лікують

Що таке галакторея молочних залоз і як її лікують

Під романтичною, космічною назвою «галакторея» ховається зовсім не новий куточок нашого Всесвіту. На жаль, так називається захворювання, від якого страждають багато жінок.

Про те, що таке галакторея молочних залоз, чим цей діагноз загрожує жінці і яке лікування при такому розладі, читайте на цій сторінці.

Що таке галакторея молочних залоз і як її лікують 1

Галакторея грудей: що це таке у жінок

Про галакторею йдеться в разі, якщо поза періоду лактації з сосків жінки починає виділятися молозиво або молоко. Назва «galactorrhoea» в перекладі з грецької дослівно означає «витікання молока». Синдром може бути одностороннім або двостороннім. Іноді така аномалія відбувається з жінками, які ніколи не народжували і не годували грудьми. Взагалі з захворюванням стикається близько 20% всіх жінок.

Механізм розвитку захворювання пов’язаний з гормональним фоном організму. Справа в тому, що за вироблення гормону лактації – пролактину – відповідає гіпофіз. Щоб пролактин не виділявся в період, коли грудне молоко жінці не потрібно, роботу гіпофіза в цей час пригнічує інший відділ головного мозку – гіпоталамус.

Він продукує дофамін – гормон, що пригнічує виробництво пролактину. Після народження дитини в мозок надходить сигнал, що приводить до припинення синтезу дофаміну, що призводить до активного викиду в кров пролактину. З сосків починає видавлюватися спочатку молозиво, через кілька днів – молоко.Підсилюють вироблення пролактину також тиреоїдні гормони щитовидної залози. На виробництво молока впливають і гормон росту соматотропін, гормон кортизол, гормон інсулін і гормони естрогени.

З перших днів вагітності вироблення пролактину починає посилюватися і до моменту пологів досягає максимального показника. Кількість пролактину зростає при грудному вигодовуванні, зціджуванні.

Захворювання «синдром галактореї» може виникати при порушенні діяльності будь-якого з органів, які беруть участь у виробництві відповідних гормонів: гіпофіза, гіпоталамуса, надниркових залоз, щитовидної залози, яєчників. Таким чином, факторів, що провокують хворобу, може бути дуже багато.

Причини синдрому галактореї

Серед найбільш поширених причин розвитку даного синдрому у жінок виділяють наступні:

 • Мікроаденома гіпофіза. Це доброякісна пухлина, яка призводить до інтенсивного вироблення пролактину. При даній пухлині галакторея супроводжується аменореєю і безпліддям. Трохи рідше посилення виробництва пролактину пояснюється іншими захворюваннями гіпофіза: акромегалію, хвороби Аддісона і Іценко-Кушинга та ін.
 • Гіпотеріоз. Це захворювання щитовидної залози, при якому знижується вироблення тиреотропного гормону гіпофіза. При даному розладі крім галактореї у жінки спостерігається сонливість, млявість, апатія, випадання волосся, перепади настрою, набряклість і т. д.
 • Полікістоз яєчників. Збій діяльності яєчників призводить до того, що в кров викидається велика кількість естрогенів, що викликає пригнічення функції гіпоталамуса і активацію діяльності гіпофіза, внаслідок чого починається вироблення пролактину.
 • Захворювання надниркових залоз. Коли ці залози припиняють або знижують вироблення певних речовин, у роботі гіпофіза і гіпоталамуса починаються збої, тому в кров починає виділятися пролактин і з’являється синдром галактореї.
 • Захворювання гіпоталамуса. Якщо ця область мозку була з якоїсь причини пошкоджена, можуть виникнути такі проблеми як порушення сольового, водного та жирового обмінів. Одним з найбільш поширених розладів гіпоталамуса є синдром Кіарі-Фроммеля, при якому у жінки спостерігається галакторея на тлі тривалої відсутності місячних.
  Гепатит, цироз і інші захворювання печінки. Галакторея молочної залози часто є наслідком серйозних печінкових розладів, які здатні призводити до зміни гормонального фону в організмі.
 • Наявність пухлин в організмі. Деякі види пухлин можуть виробляти естрогени, що призводить до розвитку галактореї.
 • Крім перерахованих поширених причин захворювання може бути викликане різними травмами молочних залоз, тривалим прийомом деяких аптечних препаратів або трав’яних настоїв, рак грудей, мастит, стресами.
 

Симптоми та діагностика галактореї

Головною ознакою галактореї молочних залоз у жінок є виділення з сосків, які, загалом, можуть не викликати у них ніякої тривоги. Особливо це стосується випадків, якщо жінка тільки нещодавно завершила годування. Нормою вважається також синдром галактореї при вагітності – організм просто готується до майбутньої лактації.Характерний для синдрому секрет являє собою прозоро-біле або трохи жовтувате молозиво або молоко без будь-яких сторонніх домішок. При галактореї у молоці немає ні гнійних, ні кров’янистих виділень.

Кожній годуючій матері важливо розуміти, що в нормі після завершення лактації виділення молока із сосків у незначних кількостях можуть з’являтися протягом року. Коли ж біла рідина продовжує виділятися далі і жінки починають замислюватися про те, що це таке, до симптомів галактореї молочної залози можуть додатися й інші прояви хвороби:

 • Часті головні болі.
 • Погіршення зору.
 • Порушення менструального циклу.
 • Безпліддя.

При появі подібних змін в організмі ймовірність серйозної патології дуже висока, але її може діагностувати тільки фахівець. Щоб зрозуміти, що відбувається, жінці необхідно звернутися до ендокринолога або мамолога. Лікар візьме секрет із сосків для обстеження в лабораторії, дасть направлення на УЗД молочних залоз та органів малого таза, мамографію, комп’ютерну томографію головного мозку.

На підставі всіх цих аналізів лікар зможе визначити точну причину галактореї та прийняти рішення про схему лікування.

Галакторея молочної залози: терапія

Методика лікування захворювання залежить від того, чим воно було викликане. Терапія може бути хірургічною або консервативною. Якщо причиною захворювання стала пухлина, вона буде видалена. При можливості обійтися без скальпеля хірурга буде призначено лікування, спрямоване на відновлення гормонального балансу. З цією метою застосовуються такі лікарські препарати, як Парлодел, Бромкриптин та ін. Ці ліки пригнічують секрецію пролактину, а також борються з кістами в молочних залозах.

Схожою дією володіє також Циклодінон – лікарський засіб, який виробляють з рослинних екстрактів. Він не тільки зменшує рівень пролактину в крові, але і коригує менструальний цикл, знижує прояви ПМС.

Якщо рівень пролактину підвищений незначно, а жінку турбує дискомфорт в області молочних залоз, для її лікування можуть додатково використовувати препарати, що усувають неприємні симптоми, зокрема, Мастодинон.

Можна також звертатися до народного лікування галактореї, яке ґрунтується на використанні трав, трав’яних зборів і інших природних ліків:

 • Меліса, звіробій, валеріана, пустирник. Всі трави змішати між собою у співвідношенні 1:1:1:1, столову ложку збору засипати в термос, заварити 200 мл окропу, залишити настоюватися один-півтора години, потім очистити від макухи, розділити на 4 порції і пити перед їжею. Лікування таким збором повинно тривати 3 тижні.
 • Плоди глоду та бузини, шишки хмелю, трава пасифлори змішати в рівних частках. Засипати 2 столових ложки збору в чашку, залити окропом, залишити чверть години на водяній бані, потім поставити остигати. Очистити настій від макухи, приймати по 50 мл 4 рази на день. Тривалість лікування – 2-3 тижні.
 • Бджолиний пилок. При галактореї слід тричі на день з’їдати по столовій ложці цього продукту бджільництва. Лікування пилком рекомендують продовжувати протягом 14 днів.

Перераховані вище заходи використовують для лікування галактореї молочних залоз у жінок, яких сильно турбують симптоми хвороби, тих, хто планує вагітність або страждає від остеопорозу, спричиненого лактацією.

Якщо ж патологія не завдає жінці сильного дискомфорту, їй дадуть наступні рекомендації:

 • Не стимулювати соски, намагатися зайвий раз не торкатися до них, носити зручний бюстгальтер.
 • Проводити самостійну пальпацію молочних залоз раз на місяць, щоб не допустити розростання в молочних залозах патологічних кіст та інших пухлин.
 • Не надягати тісних топів, майок і джемперів, що стискають бюст.
 • Відмовитися від продуктів, які можуть викликати викид пролактину.
 • Більше відпочивати, спати не менше 8 годин на добу.
 

Якщо галакторею молочних залоз викликав прийом лікарських препаратів, їх слід припинити приймати або ж замінити аналогами. Буває так, що поява молозива із сосків носить тимчасовий характер. В такому випадку, якщо ніяких інших симптомів у жінки не спостерігається, лікування як таке їй не потрібно: синдром, швидше за все, пройде сам по собі.

У деяких випадках при галактореї, причини якої не вдалося з’ясувати, жінкам пропонують провести хірургічне видалення молочних проток. Ця крайня міра дозволяє усунути захворювання на 100%, але вибирають її лише ті жінки, які не планують в майбутньому мати більше дітей.

Як правило, галакторея молочної залози, якщо її причиною є пухлина гіпофіза або гіпоталамуса, безповоротно зникає після нетривалого лікування. І все ж його не можна ігнорувати. При появі молока з сосків важливо розповісти про це лікарю, щоб він зробив запис у медичній картці: можливо, ця позначка в майбутньому зможе прискорити лікування хвороби, яка на стадії свого зародження вже давала про себе знати короткочасними симптомами галактореї.Додано: 08/21/18 9:32
Категорія: Гінекологія‎

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.