Головна / Педіатрія / Чи можна гуляти з дитиною на вулиці при кашлі, кашель посилюється на вулиці

Чи можна гуляти з дитиною на вулиці при кашлі, кашель посилюється на вулиці

Такий симптом як кашель, рідко буває у дитини ізольованим, тобто єдиним проявом патології. Він не є самостійною хворобою, це всього лише прояв застуди, грипу або деяких інших патологій. Щоб з’ясувати, з якої причини дитина кашляє, важливо також звертати увагу на поєднання кашлю з іншими проявами.

Чи можна гуляти з дитиною на вулиці при кашлі, кашель посилюється на вулиці 1

Причини кашлю у дітей

Виникнення кашлю пов’язано з подразненням рецепторів в області слизових, починаючи від ротоглотки, на всьому протязі до бронхів. Зазвичай його супроводжують розвиток закладеності носа або сильного нежитю, болючість, першіння або свербіж і сухість в горлі, запалення в області аденоїда чи мигдалин, підвищення температури, відкашлювання мокротиння або почервоніння очей, свербіж шкіри, слизових.

Перед тим, як вирішувати питання про допустимість прогулянок, потрібно визначити причину кашлю (і додаткових проявів), так як від цього залежить і можливість виходу на вулицю.

Бажано з усіма скаргами та проявами звернутися до педіатра або інших фахівців, визначити причини кашлю – яка патологія його провокує, а також оцінити тактику лікування і можливості виходу на вулицю без шкоди для самопочуття дитини.

Важливо
Найнебезпечнішим і тривожним, що вимагає невідкладної консультації фахівця, вважається сильний кашель до блювоти, а також лихоманка, задишка і хрипи при диханні, труднощі вдиху, що порушують сон і загальний стан. Також вимагає занепокоєння вологий кашель, при якому відходить багато мокротиння, що має гнійний характер або кров’янистий.



Що провокує кашель: його типи

Найбільш часто причинами кашлю стають респіраторні інфекції, переважно – ГРВІ, грип рідше дає кашель і він зазвичай сухий, у вигляді покашлювання. Ураження слизових при ГРВІ призводять до подразнення і сухості, що формує сухий кашель, по мірі розвитку хвороби він плавно переходить у вологий, при якому відкашлюються грудочки слизу. Додатковими критеріями на користь ГРВІ будуть нездужання і головний біль, а також нежить і першіння глотки, почервоніння слизових, лихоманка або біль при ковтанні їжі.

Можливий кашель на тлі алергічної патології, найбільш вірогідний такий його тип у весняний і літній час, при цвітінні рослин. Цілорічні напади кашлю на тлі алергії можуть провокувати шерсть або перо, пил або цвіль на стінах. Попадання алергенів при їх вдиханні на слизову глотки та бронхів веде до сильного сухого кашлю зі спазмами, а також може супроводжуватися чханням, набряком носа або першіння, відчуттям нав’язливого свербежу.

Кашель для очищення дихальних шляхів у малюків виникає при сухості повітря, наявності в ньому пилу і частинок. Він типовий непостійно, може бути після сну, або виникає як захисний рефлекс при попаданні в ніс і дихальні шляхи слини або молока.

Поява кашлю при хронічних патологіях респіраторного тракту або внутрішніх органів. Це зазвичай кашель постійного характеру, типовий для бронхітів або аденоїдиту, трахеїту або пневмонії. При ньому додатково порушено загальний стан, є ознаки порушень дихання, задишка, лихоманка, пітливість або слабкість.

При таких видах кашлю необхідне рішення про тактику лікування, в тому числі і стаціонарного.

Чи можна гуляти з кашлем?

Багато батьків знають про користь кисню і свіжого вуличного повітря для дітей, але чи варто виходити на вулицю з кашляючою дитиною, або сидіти вдома до повного припинення кашлю?



Батьки переживають про те, чи не зашкодить прогулянка і повітря вулиці, більш холодне, здоров’ю малюка, не посилить прояви? Лікарі кажуть, що прогулянка і кисень, який при диханні додатково надходить в легені – однозначно корисні при лікуванні кашлю, вони допоможуть швидше видужати і відчувати себе краще, допомагають стимулювати імунітет і активніше відновити слизові.

Але важливо гуляти тільки в тих ситуаціях, коли вихід на вулицю допустимий, і не погіршить стан дитини. Важливо оцінити як погодні умови, так і загальний стан дитини, її активність і самопочуття. Однозначно, перебування на свіжому повітрі не протипоказано при будь-яких респіраторних патологіях, це найкращі ліки при  ГРВІ.

Якщо немає можливості виходу на вулицю, потрібно якомога частіше провітрювати кімнати будинку, збагачуючи киснем приміщення. Щоденна прогулянка при застуді необхідна в будь-якому віці, вона – частина терапії.

Користь прогулянок при хворобах дітей

Природно, що будь-яка прогулянка збагачує кров киснем, допомагає активізувати імунну систему, щоб активніше пригнічувати розмноження вірусів або бактерій, допомагає дренажу бронхів. Є дані про те, що постійне перебування вдома, в закритому приміщенні, подовжує процес одужання.

При сухому кашлі прохолодне і вологіше ніж в будинку повітря на вулиці допомагає відкашлюватися і розріджувати мокроту. Якщо це мокрий кашель, на повітрі дратуються рецептори бронхів, мокрота легше і швидше відходить.

На тлі нежиті або сухості, почервоніння глотки можна гуляти, це зволожує слизову, зменшуючи її роздратування. Обсяг слизу, що виділяється при застуді, на вулиці збільшується, а значить — сухий і надсадний кашель пом’якшується. Це допомагає полегшити стан, прискорити перехід сухого кашлю на вологий, нормалізує дренаж з пазух і прискорює процес одужання.

Щоденні прогулянки – це профілактика застійних ускладнень при ГРВІ, допомога в дренажі мокротиння з носоглотки і бронхів, а також очищення їх від вірусів та мікробів. Найбільш важливі прогулянки на тлі обструктивного бронхіту, астми. Вони допомагають поліпшити стан, підвищити тонус бронхів, відвести скупчення в’язкого мокротиння.

Якщо дитина погано себе почуває і не може вийти на вулицю, або погана погода не допускає прогулянки, важливо обов’язкове провітрювання кімнат. Свіже повітря очищає приміщення від бактерій і вірусів, знижує температуру і зволожує повітря, тонізує і підвищує настрій дітей.

Чи можна гуляти з дитиною на вулиці при кашлі, кашель посилюється на вулиці 2

Шкода прогулянок при кашлі

Власне, прогулянки при задовільному стані нашкодити не можуть, але від них варто відмовитися, якщо у дитини лихоманка або вона погано себе почуває. У всіх інших ситуаціях прогулянка шкоди не завдасть. Зазвичай потрібно залишитися вдома на час самого гострого періоду, перші приблизно дві-три доби, коли тримається температура, немає апетиту і виражена слабкість. Після того, як температура знизилася – прогулянки потрібні щодня, навіть якщо кашель і соплі все ще не пройшли. Не варто сидіти вдома тільки через закладеність носа, виділення з нього або кашель.

Протипоказання для прогулянок – це:

  • Лихоманка вище 38 градусів на тлі ознобу, пітливості, мурашок;
  • Нездужання, слабкість, задишка, утруднене дихання;
  • Головний біль, порушення сну і поганий апетит;
  • Сильна млявість або примхливість, перезбудження на тлі хвороби, відмова йти на вулицю;
  • Кашель, спровокований гнійною ангіною, отбструктивним ускладненим бронхітом, пневмонією, коли потрібно суворе дотримання постільного режиму до поліпшення стану.
 

При інших патологіях на тлі щодо задовільного стану дитини, важливо звертати увагу на погоду і її особливості, вирішуючи питання про прогулянку з хворим малюком. Так, доцільно відмовитися від неї, якщо на вулиці екстремальна спека чи мороз, дощ або сильний вітер, шторм, снігопад.

Температурні режими, погодні умови

Прогулянки можливі в звичних для дитини погодних умовах, будь то морозна або спекотна погода, типові для регіону. Можна гуляти по морозу, якщо він звичний для місцевості та пори року, важливо, щоб не було сильного вітру і опадів. Якщо кашель виникає у немовлят до року, на вулиці рекомендується бувати до мінус 5 градусів.

Корисна прогулянка при тумані або дрібному дощику, це зволоження слизових, вдихання холодного вологого повітря полегшує кашель. Важливо тільки одягнути дитину по погоді, щоб вона не замерзла і не промокла (особливо ноги).

У літній час при високій температурі і низькій вологості варто залишатися вдома, якщо є можливість прогулятися в лісопарковій зоні або біля водойми – це найкращий варіант, там повітря прохолодніше, більш вологе, що корисніше при кашлі.

Варто відмовитися від прогулянки при сильній задимленості або наявності в повітрі пилу, смогу, неприємних запахів.

Чому дитина кашляє на вулиці?

Важливо, щоб батьки знали заздалегідь, на вулиці кашель може трохи підсилитися або навпаки, зникнути, а повернення додому може провокувати відкашлювання.

Якщо на вулиці малюк почав кашляти, не потрібно відразу йти додому, це ознака того, що дихальні шляхи намагаються на свіжому повітрі очищатися, при сухому кашлі це допомагає наситити кров киснем, зволожити слизові.

Більш прохолодне і вологе повітря допомагає розріджувати слиз, який накопичилася на поверхні слизових, допомагає поліпшити роботу війок на поверхні і активізує дренаж бронхів. Важливо дозволяти дитині гарненько відкашлятися на вулиці, щоб не посилювати утруднення дихання вже вдома, так як посилиться виробництво мокротиння і його кількість через зволоження і вплив холодного повітря.

Не варто думати, що вихід на вулицю і прогулянка погіршили перебіг хвороби і надалі відмовлятися від наступних прогулянок. Перебування вдома, зниження активності дитини, навпаки, затягне одужання.

Можна гуляти і дитині з залишковим кашлем при доліковуванні важких захворювань, але тривалість і режим виходів на вулицю буде підбирати лікар індивідуально.



Додано: 02/28/19 9:51
Категорія: Педіатрія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.