Головна / ЛОР / Отоскопія: показання, як проводиться

Отоскопія: показання, як проводиться

Термін отоскопія утворений двома грецькими словами: «ot[os]» – вухо, «skopeo» – розглядати, вивчати. Отоскопія – лікувально-діагностична маніпуляція, яка проводиться з метою візуального огляду зовнішнього слухового проходу і барабанної перетинки, при порушенні її цілісності вдається розглянути простір, розташований за її межами.

Обстеження абсолютно безболісне, проводиться як у дітей, так і у дорослих. Отоскопія дозволяє виявити захворювання вуха, показання для інших методів обстеження, контролювати динаміку хвороби і на ефективність проведеного лікування.

Показання до отоскопії

Отоскопія: показання, як проводиться 1

Отоскопія входить в число обов’язкових процедур загального огляду в кабінеті оториноларинголога. Проводиться пацієнтам будь-якого віку при первинному зверненні, незалежно від причини візиту і наявних і скарг. Основне завдання отоскопії – виключити приховану патологію вуха, виявити гострі процеси на ранніх стадіях, а також ускладнення інших захворювань.

В ході і після завершення лікування отоскопія також проводиться. По-перше, вона дозволяє своєчасно виявити можливі ускладнення. По-друге, підтвердити одужання.

Показаннями для призначення лікування можна вважати: • виражений свербіж;
 • погіршення гостроти слуху;
 • травма або наявність сторонніх предметів;
 • екзема, грибкове ураження зовнішнього слухового проходу;
 • травми барабанної перетинки;
 • біль або шум;
 • булькаючі звуки, які асоціюються з накопиченням рідини;
 • отит.
 

Отоскопія в обов’язковому порядку проводиться перед проколом барабанної перетинки з лікувальною та діагностичною метою, промиванням вух і витягом сірчаних пробок, чужорідного тіла, видалення поліпів. Незамінний цей метод обстеження при виборі слухового апарату, так як дозволяє оцінити анатомічні особливості конкретного пацієнта.

Чи є протипоказання?

До цього універсального методу обстеження практично відсутні протипоказання, може проводитися особам будь-якого віку, навіть самим маленьким. Лише серйозні травми голови і вуха можуть вважатися протипоказанням. Але навіть у цьому випадку рішення приймається індивідуально, і знаходяться в прямій залежності від стану пацієнта і діагностованих пошкоджень.

Отоскопія: показання, як проводиться 2

Види отоскопії

З плином часу отоскопія зазнала значних змін, відбулося удосконалення обладнання.

І це дозволило виділити кілька видів отоскопії, в основу градації покладено використовуване обладнання:

 • Воронки. Це класика обстеження, частіше використовується для діагностики не ускладнених захворювань або ж для профілактичних оглядів.
 • Отоскоп. Отоскоп – це прилад з вбудованими оптичними елементами. Діагностичні прилади дозволяють проводити ряд фізіопроцедур і лікувальні маніпуляції, наприклад, за рахунок наявності інсуфлятора вдається підтримувати нормальний тиск в барабанній порожнині.
 • Ендоскопічне обстеження. Операційні отоскопи додатково мають пристосування для можливості роботи ендохірургічного обладнання. Їх використовують для проведення пункції барабанної перетинки, під контролем зору. Ендоскоп – тонка трубочка з встановленою відеокамерою. Проектування зображення на монітор дозволяє ретельніше вивчити область, створити відеопротокол обстеження. За рахунок своєї зручності, інформативності, такий метод обстеження рекомендований при анатомічному звуженні слухового проходу, а також для дітей.
 

Сучасні отоскопи, оснащені оптичними приладами, сприяють отриманню чіткої клінічної картини, що дозволяє точно і швидко поставити діагноз.Як підготуватися до процедури

Отоскопія не вимагає будь-якої тривалої і складної підготовки. Але перед процедурою заборонено використовувати будь-які краплі. Можуть даватися індивідуальні рекомендації в залежності від стану пацієнта і передбачуваного діагнозу.

Безпосередньо в кабінеті лор-лікаря, проводиться яищення вушного проходу з метою видалення нагноєнь, сірки, епітелію. Головне – забезпечити нормальний огляд і виключити видимі пошкодження зовнішнього слухового проходу – травми, подряпини, фурункули та ін.

Як проходить процедура

Отоскопія – безболісна процедура, не вимагає проведення анестезії або складної підготовки. Проводиться в амбулаторних умовах, а після пацієнти мають можливість повернутися до своїх справ без будь-яких обмежень.

В ході дослідження лікар вводить спеціальну лійку або отоскоп в слуховий прохід, ретельно оглядає сам прохід і барабанну перетинку.

Отоскопія – одна з найбільш інформативних процедур в оториноларингології. Ця процедура безболісна, нешкідлива. З її допомогою вдається виявити не тільки наявні захворювання вуха, але і супутні патології горла і носа. Навіть підвищена звивистість слухового апарату не є істотним утрудненням для її проведення. В такому випадку рекомендовано використовувати сучасні отоскопи з вбудованою функцією ендоскопії.Додано: 12/23/19 10:19
Категорія: ЛОР

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.