Головна / Вагітність / Як уникнути розривів під час пологів?

Як уникнути розривів під час пологів?

Жінки з хвилюванням і страхом чекають майбутніх пологів, особливо, якщо вони будуть першими, і немає досвіду поведінки і дихання в період народження дитини. Багато хто чув від подруг або читали в інтернеті, що під час пологів можуть бути розриви м’яких тканин в промежині.

Багато хто дуже боїться розвитку подібного ускладнення, переживають про те, як надалі це може відбитися на їхньому житті, інтимних функціях. Але наскільки реальні такі страхи, чи можна зробити які-небудь дії, щоб уникнути подібної травми? У кого більш вірогідні розриви і чому вони можуть виникати? Що варто зробити ще під час вагітності, щоб до мінімуму зменшити ризики?

Розриви під час пологів: механізм утворення

Як уникнути розривів під час пологів? 1

За своєю будовою промежина – це вкрай складне анатомічне утворення. Серед основних її частин можна виділити потужний шар м’язів, розташованих у різних напрямках, які покликані підтримувати в анатомічно правильному положенні внутрішні органи малого тазу. А під час вагітності промежину фіксує ще й плід в матці, і всі органи в малому тазу. В процесі пологів головкою плід створює собі тимчасове анатомічне утворення – родовий канал, проходячи по ньому в більшій частині випадків головним кінцем, рідше – сідничним.

Родовий канал утворюють кістки тазу і м’які тканини, що утворюють промежину. М’язи на тазовому дні перед пологами, зазнають певні зміни, формуючи трубу, гнучку і еластичну, розтяжну, і по ній повільно і плавно дитина просувається з матки назовні.

Якщо тканини промежини досить широкі, м’які й еластичні, добре тягнуться, тоді пологи не будуть ускладнені розривами. Але якщо в силу будь-яких причин родовий канал стане занадто вузьким, щоб через нього пройшла головка, як найбільша частина плода, тоді можуть постраждати тканини піхви, шкіра або м’язи промежини.Які причини розривів під час пологів?

З самого початку вагітності жіночий організм починає вже готуватися до пологів, зміни відбуваються поступово і плавно. Так, хрящові тканини і зв’язковий апарат стає більш пухким і еластичним, більш рухливим, м’язи розтягуються, щоб вони могли підлаштуватися під розміри голівки плоду до кінця вагітності і на початку пологів.

Все це відбувається за рахунок дії на тіло майбутньої матері гормонів вагітності і посиленого виділення релаксину, речовини, яка робить тканини більш розтяжними і еластичними.

Це допомагає тілу матусі до моменту пологів підготуватися до пологів, щоб промежина не порвалася під час проходження по ній малюка. Якщо ж мама стежить за харчуванням, веде активний спосіб життя, проводить масаж промежини, тканини будуть ще більш м’якими.

Але є ряд факторів, які можуть призводити до розвитку розривів:

  • Запальні процеси піхви, сечової системи, шкіри промежини. На тлі запалення тканини стають набряклими і надмірно вразливими, вони можуть легко кровоточити і розриватися при проходженні через родовий канал великої головки плоду. Тоді розриви можливі навіть при нормальних розмірах головки і правильній поведінці під час пологів.
  • Велика маса плоду і велика головка. Якщо дитина народжується пізніше терміну, вона переношена або її розміри перевищують середні, якщо сама мати має крихку статуру, можливі розриви під час пологів через невідповідність розмірів головки розмірам родового каналу.
  • Ригідні, непідготовлені до пологів тканини промежини і м’язи. Якщо пологи починаються раніше строку або гормональна підготовка до пологів проходить не за планом, організм не повністю підготовлений до майбутньої події, м’язи повністю не підготовлені і не дуже еластичні, майбутня мати не підготувалася до пологів, щоб промежина стала еластичнішою, тоді м’язи і слизові можуть розірватися в пологах.
  • Неправильна тактика поведінки жінки під час пологів. По мірі розширення шийки матки і підготовки родового каналу до виходу дитини акушери чуйно стежать за змінами тканин, контролюючи просування плода по родовому каналу. Якщо вони зазначають, що цей процес прискорюється, м’язи не можуть належним чином розтягуватися і перебудуватися під потреби дитини, вони просять мати продихати перейми, щоб пригальмувати рух малюка. Це на практиці означає зміну дихання (часте, поверхневе) і гальмування процесу напруження, щоб перейми пройшли без руху плода. М’язи родових шляхів під час стояння малюка в одному положенні тягнуться, що дозволяє їм не надриватися. Якщо жінка не слухає команди лікарів, можуть розриватися і слизові піхви, м’язи, а також сама шийка матки.
  • Стрімкі пологи, які не дають тканинам можливості для підготовки і повноцінного розтягування. Вони можуть тривати менше 4-х годин, і в цій ситуації плід рухається по родовому каналу так швидко, що ні акушери, ні сама мама нічого не можуть з цим зробити, тільки стежити за тим, щоб ушкодження матері чи плода були мінімальними. Зазвичай подібні ситуації типові для повторних пологів, і тканини при них вже більш підготовлені, розривів буває менше.
  • Рубці після травм і операцій, попередніх пологів. Якщо жінка переносила операції на промежині, попередні пологи були з розривами, в зоні травми утворюються менш еластичні і широкі рубцеві тканини, які можуть перешкоджати нормальному родовому акту. Вони можуть стягувати область м’язів, коли голівка проходить по родовому каналу, не даючи їм нормально потягнутися, що загрожує розривами в цих же місцях. Подібні проблеми можливі і в області шийки матки, якщо раніше вона була травмована.
  • Тривалі пологи і набряк тканин через стояння головки. Якщо пологи з різних причин затягуються на більш тривалий термін, ніж це закладено природою, тканини можуть набрякати і ставати менш еластичними і розтяжними. Це пов’язано з порушенням кровообігу в тканинах промежини. Коли через такі набряклі тканини починає проходити головка плода, вони можуть не розтягнутися належним чином і рвуться.
  • Пологи в зрілому віці, коли еластичність тканин має вікові зміни, промежина також старіє, як і всі інші тканини, вони зневоднюється і стають менш розтяжними.
    Висока промежина – анатомічні особливості деяких жінок, занадто велика відстань від області ануса до низу статевої щілини. В цьому випадку область виходу з піхви буде звужена, і для дитини це буде складно прохідною перешкодою. У таких випадках можуть застосовувати епізіотомію, щоб не утворилися небезпечні розриви тканин.
 

Як зменшити розриви при пологах?

Хоча передбачити хід пологів і можливі в них ускладнення, в тому числі і ризики розриву тканин, неможливо, є методи, які дозволяють знизити шанси на формування серйозних ушкоджень промежини. Лікарі дають ці рекомендації ще на початку вагітності, щоб жінки систематично займалися доглядом за своїм тілом.

Перш за все, важливий правильний настрій на пологи, повна фізична і психологічна до них підготовка. Стрес, страх і біль призводять до рефлекторних спазмів м’язів і затискачів, що створює додаткові перешкоди для появи дитини на світ. Це ускладнює просування головки, подовжує процес пологів, робить їх більш болючими. Важливо розуміти механізм пологів і всіляко допомагати малюкові з’явитися на світ. Розслаблення м’язів допомагає полегшити біль і швидше народити без розривів.До пологів треба з лікарем спільно пролікувати всі запальні процеси в піхві і не допускати інфекції сечової системи, стежачи за своїм здоров’ям. Важливо заздалегідь здати мазки і при виявленні патогенної флори пройти повний курс лікування, як наказано лікарем.

Не можна практикувати самолікування або народні методи, вони можуть не поліпшити, а тільки погіршити запалення, всі препарати підбирає тільки лікар, він же контролює ефективність терапії.

Потрібно займатися підготовкою промежини, тренуватися правильно дихати, розслабляти м’язи, проводити масаж промежини зі спеціальними маслами, які можна придбати в аптеках. Застосовувати такі масажі можна з 32-34-го тижня вагітності, попередньо провівши тест на алергію. Методика масажу покаже лікар в жіночій консультації.

Важливо також регулярно практикувати вправи Кегеля, які допомагають зробити м’язи промежини більш еластичними. Це регулярні стискання і розслаблення промежини, як для переривання сечовипускання. В міру тренувань жінка все краще може ними керувати.Додано: 05/13/19 9:30
Категорія: Вагітність

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.