Головна / Терапія / Що робити і не робити при опіку до приїзду швидкої

Що робити і не робити при опіку до приїзду швидкої

Про те, як не розгубитися у складній ситуації і що робити при опіку до приїзду швидкої допомоги, розповідає лікар-реаніматолог.

Візьмемо класичну для літнього періоду ситуацію, коли людина готує м’ясо на відкритому вогні, вирішила прискорити процес і хлюпнула рідину для розпалювання, отримавши в результаті сильний опік руки. У цьому випадку ступінь пошкодження тканин часто залежить від того, наскільки швидко надана допомога.

Що робити і не робити при опіку до приїзду швидкої 1

Перший крок

Насамперед потрібно оцінити глибину враження і опіку. Поверхневий опік — це червоні плями на шкірі або пухирі: білясті, напружені. Глибокі опіки вважаються, якщо в пухирях помітний кровянистий вміст червоного або бурого кольору, якщо вони стали млявими або лопнули й запеклися кірками.

Другий крок

Поверхневі опіки потрібно охолодити. Для цього найкраще підійде звичайна проточна вода. Температура її повинна бути близько 20 °С, а час охолодження — приблизно 15 хвилин. Обпечене місце треба підставити під воду і відвести таким чином тепло з шкіри. Глибокі опіки не охолоджуємо — відразу закриваємо чистою тканиною!Третій крок

Далі поверхневий опік потрібно закрити. Ідеально для цього використовувати стерильний бинт, але очевидно, що в екстреній ситуації це не завжди можливо. Підійде будь-яка чиста матерія, наприклад, футболка.

Акуратно прикладіть тканину до опікової поверхні, намагаючись не завдати додаткової травми. Для того щоб чиста матерія не впала з місця опіку, обережно її закріпіть. Пов’язка не повинна давити, щоб не спровокувати розтин бульбашок — вона потрібна тільки для фіксації тканини на місці опіку. У тому випадку, якщо одяг прилип до рани, необхідно акуратно обрізати її ножицями навколо враженої ділянки, не відриваючи при цьому прилиплий фрагмент від шкіри.

При опіках не можна:

1. Проколювати пухирі: це відразу робить рану інфікованою.

2. Прикладати до рани вологу пов’язку: на якийсь час це дійсно зніме біль, але при цьому збільшує ризик інфікування рани. Знеболюючий ефект такої пов’язки пройде менше ніж за хвилину.3. Використовувати наступні речовини:

  • рослинна олія — плівка, яку утворює жир, не перешкоджає тепловіддачі. Теплова енергія з поверхні буде проходити всередину, вражаючи глибокі шари шкіри;
  • алкоголь — спирт зневоднює шкіру, що тільки погіршить її стан;
  • сеча — її протизапальні властивості науково не доведені.

Потерпілого потрібно негайно везти до лікаря, якщо:

  • на тілі є глибокі опіки (потемніла шкіра, лопнули пухирі і кірки);
  • опікові пухирі покривають площу розміром більше долоні потерпілого;
  • опіками вражені шокогенні зони на тілі: обличчя, шия, пахова область, кисті і стопи.
  • Такі опіки повинні оглядати і лікувати тільки фахівці.
 Додано: 06/30/18 9:54
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.