Головна / Терапія / Тріщини на зубах: що з цим робити?

Тріщини на зубах: що з цим робити?

Кожна людина хоче мати бездоганну посмішку. Тріщини на емалі зубів є естетичним дефектом, який псує її навіть при бездоганно рівних зубах. Дана проблема є дуже поширеною. Вона не тільки псує зовнішній вигляд зуба, але і може в перспективі призвести до серйозних патологій порожнини рота.

Тріщини на зубах: що з цим робити? 1Причини появи тріщини на емалі зуба

Всі причини появи дефектів емалі можна умовно розділити на 2 великі групи:

  • Фізіологічні;
  • Механічні.
 

До числа найпоширеніших фізіологічних факторів відносяться значний перепад температур при споживанні їжі. Класичний приклад – вживання морозива із гарячим чаєм або кавою.

Пацієнт відчуває біль, і вважає, що проблема полягає в підвищеній чутливості зубів (гіперестезії), але в цей момент на емалі формується дефект.До причин механічного характеру відносяться травми. При сильному механічному впливі ззовні відбувається перелом коронки зуба або скол значної її частини. Однак, при невеликих травмах цілісність коронкової частини в цілому зберігається, але на емалі формуються тріщини (іноді – численні).

Тріщини нерідко формуються у людей, що мають звичку розгризати тверді предмети (наприклад, горіхи) або відкривати скляні пляшки, намагаючись вразити товаришів своїм незвичайним умінням. Причиною тріщини може стати навіть звичка гризти олівець під час роботи.

Симптоматика

Як правило, тріщини емалі помітні навіть неозброєним оком – вони являють собою тонкі лінії, напрямок і кількість яких різні. Найбільш помітними дані дефекти стають після споживання їжі або напоїв, що містять натуральні або хімічні барвники.

Тріщинки, особливо якщо вони глибокі і доходять до дентинного шару, можуть провокувати больовий синдром під час їжі, гігієнічних процедур і навіть при змиканні зубних рядів. Зуби, емаль яких має дефекти, гостро реагують на зміну температури (навіть на вітер у прохолодну погоду).

Ймовірні наслідки

Якщо цілісність емалі порушена, розвивається ряд патологічних змін у внутрішніх шарах (дентині і пульпі). При взаємному переміщенні відламків (при глибоких дефектах) не виключено роздратування судинно-нервового пучка і тканин періодонта, що в перспективі може стати причиною втрати зуба.

Глибокі тріщини цілком нерідко стають «вхідними воротами» для патогенної мікрофлори. Стандартні гігієнічні процедури не дозволять прибрати з дефекту всі хвороботворні організми. Вони можуть проникнути в пульпу, і викликати її запалення, що вимагає серйозного лікування, у більшості випадків вимагає видалення нерва і пломбування каналу.Діагностика

Діагноз «тріщина емалі» ставиться лікарем на підставі даних огляду. Крім цього, беруться до уваги скарги самого пацієнта (зокрема – реакція зуба на перепади температури).

Лікування тріщин на емалі зубів

Ніякі народні засоби не допоможуть ліквідувати дефект. З даною патологією вам допоможе впоратися тільки професійний стоматолог. Чим раніше поставлений діагноз і вжиті адекватні заходи, тим менше ймовірність розвитку ускладнень.

Після виявлення тріщин, їх кількості і глибини стоматолог визначає тактику лікування.

В даний час практикуються:

  • покриттям зуба лаком;
  • фіксація вінірів;
  • покриття зуба коронкою.
 

При глибоких дефектах можливе консервативне лікування. Препарати кальцію і фосфору водяться з допомогою аплікацій або електрофорезу. Курс триває від 2 до 3 тижнів, після чого проблемний зуб покривається лаком з високим вмістом фтору або композитом-гелем, який потім твердіє з допомогою спеціальної лампи. Цей шар, покращує естетичні характеристики емалі, доцільно заново наносити раз на рік. До складу унікального лаку входять інгредієнти, які оздоровлюють і зміцнюють зубні тканини.

Якщо тріщини виявлені не тільки на вестибулярній поверхні, найбільш радикальним методом лікування є виготовлення керамічної коронки, яка буде закривати зуб повністю.

При дрібних тріщинках на передній поверхні – відмінна альтернатива коронці фіксація вініра. Вона вимагає мінімального препарування тканини. Вінір являє собою найтоншу фарфорову пластинку, яка виготовляється в лабораторії за індивідуальними зліпками. Завдяки великому вибору відтінків (за шкалою VITA їх 16), лікар має можливість підібрати керамічну накладку, яка за кольором не буде відрізнятися від сусідніх зубів.

Загальні рекомендації

В процесі лікування тріщин на емалі утримайтеся від використання зубних паст, що містять відбілюючі компоненти та абразиви. Ні в якому разі не намагайтеся розгризати тверді продукти харчування. Тверді фрукти і овочі (зокрема – яблука і морква) споживати можна і потрібно, але тільки попередньо порізавши на дрібні шматочки.Додано: 07/5/18 12:47
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.