Як відновити голос швидко: причини втрати голосу, лікування та профілактика

Однією з відмітних рис людини від представників тваринного світу є членороздільна мова. Саме голос дозволяє людям бути комунікабельними, легко спілкуватися і висловлювати свої думки. Проте цю унікальну властивість можна втратити. Втрата голосу (афонія) обмежує людину в діях і перешкоджає нормальному способу життя. Щоб зрозуміти, як швидко відновити голос, потрібно знати причину цього неприємного явища.

Причини втрати голосу

Голосовий апарат людини – це складна система, що складається з безлічі органів, результатом роботи яких є звуки. Головними в формуванні мовлення є легені з дихальними м’язами, гортань з голосовими зв’язками і система повітроносних порожнин. Регулює весь процес голосоутворення нервова система.

Основні причини втрати голосу:

  • Гостре запалення голосових складок – ларингіт, що виникає на тлі простудних захворювань.
  • Професійна перевтома голосу.
  • Раптове нервове потрясіння.
  • Гормональні збої (наприклад, гіпотиреоз).
  • Алергія.

Швидке відновлення голосу

Перше і головне правилом відновлення голосу – це усунення причини.

При ларингіті, щоб повернути голос швидко доведеться виконати ряд терапевтичних процедур для хворого горла з використанням медикаментозних і народних засобів.

При надмірному навантаженні на голосовий апарат слід забезпечити спокій голосовим зв’язкам.

Більш серйозні причини зникнення голосу лікуються виключно медикаментозним шляхом і тільки за призначенням лікаря.

Як швидко повернути голос при ларингіті

Запалення гортані і голосових зв’язок – малоприємне явище і хворобливе. Як повернути голос швидко? Відновити дар мови допоможуть наступні заходи:

Потрібно виключити напруження голосових зв’язок: не рекомендується розмовляти. У разі потреби щось сказати – кажіть пошепки.
Тепле і обволікаюче горло пиття (молоко з медом) прискорить процес відновлення голосу.
Полоскання ротової порожнини антисептичними, антибактеріальними, протизапальними розчинами (аптечними або власне приготованими), розсмоктування таблеток для горла і зрошення допоможе знешкодити патогенні бактерії, що викликали запалення органів голосового апарату.
Парові інгаляції з ефірними маслами (чайне дерево, евкаліпт, ялиця) та травами (ромашка, календула) забезпечать доставку лікувальних речовин разом з паром до хворих голосових зв’язок, знімуть запалення, заспокоять, зігріють і поступово відновлять функції.
Ефективними при ларингіті будуть зігріваючі спиртові компреси на шию.
Хворим показана щадна дієта (без солоного, гострого, пряного). Треба їсти фрукти, молочні продукти.
Треба виключити куріння (посилює запальний процес) та вживання алкоголю (подразнює слизові оболонки горла і зв’язки).

Народні рецепти для швидкого відновлення голосу

Парові інгаляції з картоплею, медом проводять до 3 разів на добу.
Водний настій: подрібнений маленький шматочок хрону треба залити третиною склянки окропу і настоювати 15-20 хвилин. Додаємо чайну ложку меду і п’ємо кожну годину.
Сирі жовтки, розтерті до білого кольору з цукром і маслом вершковим, допоможуть позбутися від захриплості. Суміш їдять по столовій ложці між прийомами їжі.
Лікувальна інгаляція: змішуємо калину, кору дуба (1: 1), заливаємо окропом, натоюємо годину. Потім дихаємо теплим паром 2-3 рази в день.
Коли запалення горла стихає, можна провести полоскання горла масляним розчином. У олію обліпихи або гарбузової (1 ст. ложку) додаємо по одній краплі масел евкаліпта, ялиці, ялівцю і полощемо хворе горло 4-5 разів на день.

Профілактичні заходи

Профілактика втрати голосу – це, перш за все, попередження простудних захворювань. Гарантом благополучного звукоутворення служить міцний імунітет.

Щоб не довелося шукати шляхи, як повернути голос швидко, потрібно:

  • Зміцнювати імунну систему (повноцінне харчування, здоровий спосіб життя) і закалятися (контрастний душ, обтирання).
  • Уникати зайвих навантажень на голосовий апарат. Не варто довго голосно кричати.
  • Пити тільки помірно підігріте (не гаряче) і злегка охолоджене (не холодне) пиття. Голосові зв’язки дуже чутливі і швидко реагують на перепади температур.
  • Не допускати переохолодження організму, не розмовляти на морозі, носити теплий шарф. Голосові зв’язки бажано тримати в теплі.
  • Не палити. Куріння негативно позначається на голосі.

Проводьте всі вищевказані процедури і говоріть на здоров’я скільки завгодно.

Про автора Марічка Павленко 555 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар