Головна / Поради / Постійно мерзнуть ноги: причини небезпечні і безпечні, що робити, профілактика у жінок

Постійно мерзнуть ноги: причини небезпечні і безпечні, що робити, профілактика у жінок

Якщо у молодих людей замерзають ноги, коли на вулиці або в приміщенні тепло, шукати причину слід, швидше за все, в легковажному ставленні до вибору взуття, переоцінці можливостей свого організму.

Після 40 років симптоми порушення теплообміну, як правило, бувають пов’язані з більш серйозними проблемами, що сигналізують про погіршення стану судин. У будь-якому віці холодні ступні – це можливий прояв збою в роботі організму, наявності захворювання. Справитися з проблемою допоможуть спеціальні вправи, масаж та інші прийоми.

Чому мерзнуть стопи

Тепло виробляється в тканинах організму в процесі протікання різних біохімічних реакцій, що забезпечують його життєдіяльність. Постійна температура тіла підтримується за рахунок терморегуляції, яка здійснюється нервовою системою.

При підвищенні температури тіла кровоносні судини розширюються, кровопостачання сповільнюється, надходження енергії в м’язи знижується. При охолодженні організму відбуваються прямо протилежні процеси. Збереженню тепла в м’язах різних органів сприяє наявність жирового прошарку.

Причиною швидкого охолодження стоп є те, що в цій області жировий прошарок дуже тонкий. До того ж тепло, вироблене в процесі розщеплення поживних речовин в органах травлення, значною мірою втрачається при русі крові до віддалених м’язів нижніх кінцівок. Тому навіть у здорової людини ступні замерзають швидше, ніж інші частини тіла.Фактори, що сприяють переохолодженню ніг у здорової людини

Скарги на те, що мерзнуть ноги, у жінок виникають дуже часто. Переохолодженню кінцівок у людей, які не страждають серйозними захворюваннями, сприяє кілька факторів.

Знаючи про те, якими наслідками може обернутися для здоров’я переохолодження ніг, багато жінок надмірно утеплюють їх за допомогою вовняних шкарпеток, товстих тапок, не лягають спати без грілки. Організм пристосовується до підтримання певної температури. Тому будь-яке зниження її сприймається як дискомфорт.

Причиною охолодження ступень може бути порушення кровообігу, пов’язане з носінням тісного взуття, довгим ходінням на високих підборах. Перебування в незручному положенні (наприклад, сидіння з підібганими під себе ногами або в позі «нога на ногу») також сприяє виникненню цієї проблеми.

Ступні частіше мерзнуть в синтетичних шкарпетках або колготках, так як кінцівки сильніше потіють, за рахунок чого знижується їх температура. Контакт з холодною підлогою, мокрою землею також надає подібну дію.

При порушенні теплообміну в ступнях слід відвідати лікаря

Швидка втрата тепла, що призводить до переохолодження кінцівок, нерідко є індивідуальною особливістю організму. Часто ноги мерзнуть у худих або у занадто повних людей. З подібною проблемою стикаються також фізично слабкі, що вважають за краще вести малорухливий спосіб життя або захоплюються малокалорійною дієтою.

Мерзлякуватість кінцівок спостерігається у людей, які раніше перенесли обмороження. Навіть якщо їх організм серйозно не постраждав, судинна система стає більш чутливою до зниження температури довкілля.Багато людей помічають, що у них мерзнуть ступні під час сильних переживань. Це можна пояснити тим, що при стресі виникає спазм судин, порушується теплообмін.

У жінок існують і специфічні причини переохолодження ступень. Вони пов’язані з фізіологічною зміною гормонального фону, що впливає на стан кровоносних судин. Наприклад, кровопостачання ніг погіршується під час вагітності.

Після настання клімаксу у багатьох розвиваються вегето-судинні патології, пов’язані зі зниженням в організмі рівня жіночих статевих гормонів. Це проявляється порушенням терморегуляції: припливами, замерзанням кінцівок.

Авітаміноз, стреси, куріння, зловживання алкоголем – це фактори, що сприяють погіршенню кровообігу і виникненню відчуття холоду в ступнях.

Патологічні причини

У деяких людей ноги мерзнуть постійно, навіть якщо в приміщенні і на вулиці тепло. Як правило, такий стан буває пов’язаний з патологіями в організмі. Причинами переохолодження ступень нерідко стають судинні захворювання, збій в роботі нервової системи або порушення обміну речовин.

Проблеми з судинами

Захворюваннями, при яких найчастіше страждає судинна система ніг, є:

 • Тромбофлебіт (розширення і запалення вен, утворення тромбів).
 • Гіпертонія або гіпотонія – відхилення в роботі серцево-судинної системи, що супроводжуються патологічними змінами артеріального тиску.
 • Цукровий діабет. Порушення обміну речовин стає причиною підвищення крихкості судин, схильності до тромбоутворення. Те, що ноги постійно мерзнуть, може говорити про початок такого грізного ускладнення, як «діабетична стопа», при якому кровопостачання поступово припиняється. В результаті цього розвивається гангрена, потрібно проводити ампутацію кінцівки.
 • Синдром Рейно. Для цього захворювання характерні напади, під час яких відбувається спазм периферичних судин стоп, кистей (іноді носа, підборіддя, язика). Наслідком стають набряки, посиніння покривів і навіть виникнення ділянок некрозу. Подібне захворювання зустрічається рідко. Вважається, що спровокувати появу нападів може сильне переохолодження або нервовий стрес.
 • Атеросклероз – звуження судин через утворення холестеринових бляшок.
 • Ендартеріїт нижніх кінцівок – запальне ураження стінок артерій, що призводить до заростання їх просвіту сполучною тканиною. Можливий розвиток гангрени. Характерними ознаками ендартеріїту є періодична поява «мурашок», відчуття, що ноги мерзнуть. Поступово розвиваються і більш важкі симптоми (судоми і болі, набряки ніг, поява виразок). Особливо схильні до такого захворювання курці.
 • Вегето-судинна недостатність. Виникає порушення реакції вегетативної нервової системи на зміну зовнішньої температури. Розвитку патології сприяють гормональні зміни в організмі, відхилення в роботі ендокринних органів.
 • Причиною судинних захворювань стає також серцева недостатність.
  Примітка: Про порушення кровообігу говорить швидка стомлюваність ніг при ходьбі, поява болю (яка стихає в стані спокою), утворення набряків в області гомілки і стоп. Можливі судоми і сіпання м’язів нижніх кінцівок людини, коли він стоїть або лежить, а також свербіж в ногах.
 
Ходьба по снігу для загартовування ступень

Неврологічні захворювання

Найчастіше нижні кінцівки мерзнуть при радикуліті, запаленні сідничного нерва. При цьому турбує відчуття оніміння стоп.

Крім невритів, причиною мерзлякуватості кінцівок може бути утворення міжхребцевої грижі в області крижів і попереку. На те, що мерзнуть ноги, часто скаржаться люди, які перенесли інсульт, параліч кінцівок.

Інші патології

Мерзлякуватість ніг виникає в результаті порушення обмінних, гормональних та інших процесів в організмі.

Анемія. Стан характеризується різким зниженням рівня гемоглобіну в крові, порушенням живлення тканин, що призводить до серйозних ускладнень. Ноги мерзнуть через недостатнє вироблення енергії в тканинах.

Гіпотеріоз. Недостатність функцій щитовидної залози проявляється нестачею гормонів, що регулюють обмін речовин, роботу нервової та інших систем організму. Це впливає на погіршення теплообміну. При гіпотиреозі з’являються такі симптоми, як млявість, анемія, мерзлякуватість тіла, постійне відчуття замерзання ступень.

Алергія. Супутнім станом при шкірній алергії є порушення роботи вегетативної нервової системи і збій терморегуляції. Люди, які страждають на атопічний дерматит, нерідко скаржаться на те, що їм важко зігріти кінцівки.

Засоби для розтирання ступень при їх переохолодженні

Вживання ліків. Переохолодженню стоп сприяє, наприклад, вживання анаприліну, що знижує тиск. Мерзлякуватість ніг можуть відчувати жінки, які приймають препарати на основі ерготаміну (для усунення менструальних порушень або неврозів під час клімаксу).

Тимчасове відчуття мерзлякуватості в ступнях виникає при різкому зневодненні організму, при інтоксикації, інфекційних захворюваннях. Причиною явища стає спазм і закупорка судин, зміна тиску і уповільнення кровотоку.

Що робити, якщо мерзнуть ступні

В першу чергу, треба проаналізувати свій стан, зіставити додаткові симптоми, якщо вони виявляться підозрілими, відвідати лікаря (терапевта, невролога, ендокринолога). Буде потрібно зробити аналіз крові, зняти кардіограму. Терапевт дасть направлення до флеболога (фахівця із захворювань вен) або судинного хірурга. Можливо, якщо вдасться усунути причину, ноги мерзнути перестануть, неприємні відчуття в ступнях зникнуть.

Як зігріти ступні за допомогою масажу

Якщо ноги мерзнуть, зігріти їх не допомагають теплі шкарпетки або гаряча грілка, можна спробувати зробити масаж. При цьому розтирають підошви і пальці до тих пір, поки не відчується тепло. Потім надягають підігріті вовняні шкарпетки.

Можна масажувати ступні, використовуючи волоські горіхи. Необхідно, натискаючи ступнями, переміщати їх по підлозі. Це сприяє поліпшенню кровообігу, допомагає зняти нервову напругу. Такий масаж роблять вранці і ввечері.

Масажер для ступень при порушенні теплообміну

Вправи для зігрівання ступень

Для того щоб «розігнати» кров в судинах і прискорити кровообіг, роблять гімнастику для ніг.

Вправа 1. Лежачи на підлозі підняти ноги перпендикулярно поверхні. Потряхуючи ступнями протягом 2-3 хвилин. Після хвилинного відпочинку, перебуваючи в тому ж положенні, виконувати обертальні рухи ступнями за годинниковою і проти годинникової стрілки.

Вправа 2. Лягти на живіт, зігнути ноги і поперемінно намагатися дістати сідниці пальцями то лівої, то правої ноги. Вправу необхідно виконувати енергійно, в швидкому темпі.

Зігріваючі ванни

Для їх приготування використовують морську сіль або гірчицю (2 ст. л. на 2-3 л гарячої води). Ванну приймають протягом 10 хвилин, після цього надягають теплі шкарпетки. Така процедура не тільки сприяє зігріванню ступень за рахунок поліпшення кровотоку, але і допомагає боротися з пітливістю ніг.

Для зміцнення нервової системи і поліпшення терморегуляції рекомендується робити контрастні ванни, поперемінно утримуючи ноги протягом 5 хвилин у теплій воді, то в прохолодній. При цьому треба розтирати ступні і пальці ніг. Таку процедуру не можна проводити при наявності варикозного розширення вен.

Постійно мерзнуть ноги: причини небезпечні і безпечні, що робити, профілактика у жінок 1

Народні способи боротьби з холодними ногами

Якщо ноги набрякають і постійно мерзнуть, корисно зробити спиртовий компрес. Для цього використовують носок, змочений горілкою або вполовину розведеним спиртом, на який зверху надягають целофановий мішок. Ноги накривають ковдрою. Вони швидко зігріваються, зменшується набряклість і біль. Компрес можна залишити на 1-2 години.

Перед тим, як виходити в холодну погоду на вулицю, можна насипати в шкарпетки товчений червоний перець або суху гірчицю. Ноги будуть менше мерзнути, якщо, збираючись виходити на мороз, змастити їх жирним кремом.

Для усунення постійної мерзлякуватості ніг вживають спеціально приготовлену настоянку з плодів і квіток софори. Настоюють 50 г рослини в 0.5 л горілки. П’ють по 1 ч. л. тричі на день. Через 3-4 місяці неприємні відчуття зникають повністю, так як значно поліпшується стан судин.

Загальні рекомендації

Якщо турбує проблема постійного замерзання ніг, необхідно дотримуватися кількох правил:

 • взуття має бути зручним, відповідним сезону;
 • потрібно вести більш активний спосіб життя, займатися фізкультурою;
 • рекомендується кинути палити;
 • якщо дозволяє здоров’я, потрібно додавати в їжу червоний перець, гірчицю та інші гострі приправи.
 

Не слід зловживати грілкою і кутати ноги «на всякий випадок».Додано: 01/15/19 10:06
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.