Головна / Поради / Вітаміни для зміцнення нервової системи і препарати на їх основі

Вітаміни для зміцнення нервової системи і препарати на їх основі

В сучасних умовах все більше людей схильні до стресів. Хронічні недосипання, неправильний режим харчування, прискорений темп життя, проблеми на роботі і в особистих відносинах неминуче накладають негативний відбиток на психічне здоров’я людини.

Але ж мало хто знає, що саме стреси відносяться до факторів ризику розвитку практично будь-якого захворювання. ЦНС відповідає за злагоджену роботу різних органів і систем організму. У зв’язку з цим дуже важливо про неї піклуватися і при необхідності пити вітаміни для зміцнення нервової системи.

Необхідні вітаміни і мінерали

Для правильного функціонування нервової системи найбільш важливими є вітаміни групи В. При їх недостатньому надходженні в організм нормальне функціонування нервової системи неможливо.

Особливе значення мають: • В1 (тіамін). Сприяє регенерації тканин нервової системи, передачі нервових імпульсів, має антиоксидантні властивості.
 • В2 (рибофлавін). Покращує якість сну, підвищує життєвий тонус, бере участь в енергетичних процесах.
 • В3 (нікотинова кислота). Відіграє важливу роль в біохімічних реакціях синтезу гормонів, білків, жирів. Підвищує кровопостачання мозку, надходження до нього поживних речовин і кисню, активізує розумову діяльність.
 • В6 (піридоксин). Покращує метаболізм в тканинах мозку, є каталізатором обміну амінокислот, синтезу багатьох нейромедіаторів. Сприяє засвоєнню глюкози в клітині, оберігає від різких коливань її рівня в крові. Регулює трофічну іннервацію.
 • В9 (фолієва кислота). Контролює ступінь збудливості нервової системи, швидкість передачі нервових імпульсів. Необхідна для відновлення довгострокової і короткострокової пам’яті.
 • В12 (ціанокобаламін). Допомагає впоратися з депресією, сприяє виведенню з організму токсичних продуктів. Прискорює формування і відновлення оболонки, що покриває нервові волокна.
 

Вітаміни групи В у великих кількостях містяться в яйцях, молоці, м’ясі (яловичина, курка, свинина), рибі і морепродуктах. Присутні в картоплі, бобових і зернових (гречка, вівсянка, пшениця) культурах, горіхах і насінні.

Крім групи В для нормального функціонування нервової системи потрібні також вітаміни-антиоксиданти А, С, Е і вітамін Д. Вони забезпечують клітинам нервової системи захист від шкідливої дії вільних радикалів, зміцнюють стінки судин, поліпшують кровообіг головного мозку, нормалізують його роботу, уповільнюють процеси старіння, зміцнюють імунітет.

Допомагають організму швидше відновлюватися після важкої фізичної і розумової перевтоми, стимулюють вироблення гормонів, що перешкоджають розвитку стресових станів. Вітамін Д важливий для правильного засвоєння кальцію, необхідного для підтримки нервової системи, допомагає впоратися з погіршенням пам’яті, захищає клітини мозку від гіпоксії.

Важливо: тіамін, піридоксин і ціанокобаламін відносяться до нейротропних сполук. Їх часто призначають в комплексному лікуванні різних неврологічних розладів. Їх дефіцит може призвести до ураження нервів периферичної нервової системи.

З мінералів для нормальної роботи нервової системи потрібні мікроелементи залізо, йод, цинк, мідь, селен та макроелементи кальцій, калій, фосфор, магній.

Симптоми дефіциту вітамінів

Стан гіповітамінозу розвивається внаслідок неправильного харчування, порушення обмінних процесів, хронічних патологій ШКТ, перенесених важких ГРЗ та інших факторів.Якщо важливі вітаміни для нервової системи присутні не в повному обсязі, будуть спостерігатися такі прояви:

 • хронічна втома, апатія;
 • зниження здатності концентрувати увагу;
 • труднощі із запам’ятовуванням;
 • зниження працездатності;
 • порушення режиму сну і неспання, проблеми з повноцінним відпочинком;
 • перепади настрою, нестабільний емоційний стан;
 • почуття тривоги, безпричинного страху, дратівливість;
 • неуважність, забудькуватість.
 

Дефіцит вітамінів провокує розвиток анемії, недостатнє кровопостачання головного мозку, зниження надходження в його тканини кисню і поживних речовин.

Порада: При появі будь-яких двох або більше з перерахованих вище симптомів слід проконсультуватися у терапевта. Можливо, зміна раціону харчування або прийом вітамінно-мінерального комплексу в корені виправить ситуацію і налагодить функціонування нервової системи.

Препарати для дорослих

Є два способи компенсувати дефіцит вітамінів в організмі. Перший полягає в збагаченні раціону продуктами, що містять необхідні компоненти. А другий – в прийомі спеціальних вітамінно-мінеральних комплексів зі збалансованим складом. Заповнення дефіциту за рахунок продуктів харчування в даному випадку має певні труднощі. Наприклад, вітаміни групи B є водорозчинними, тобто не мають здатність до накопичення, легко виводяться з організму. До того ж деякі з них руйнуються в ході термічної обробки їжі.

При розладах функцій нервової системи найкращими вітамінними комплексами вважаються:

 • Таблетки Мільгама. Містять по 100 мг бенфотіаміну і піридоксину. Призначають в терапевтичних цілях при неврологічних патологіях, зумовлених доведеним дефіцитом вітамінів В1 і В6.
 • Таблетки Нейровітан. Випускаються у вигляді таблеток, мають у складі октотіамін (комплекс вітаміну В1 з α-ліпоєвою кислотою), рибофлавін, піридоксин, ціанокобаламін. Показані при лікуванні патологій нервової системи: невриту, поліневриту, невралгії, парестезії, люмбаго, артралгії, міалгії.
 • Вітамінно-мінеральний комплекс Вітрум Суперстрес. Містить вітаміни С, Е, В1, В2, В6, В12, В7, В9, В5 і залізо. Застосовується з метою усунення і профілактики гіповітамінозу. Дозволяє нормалізувати сон, прискорити регенерацію клітин, зміцнити імунітет, поліпшити обмін речовин і склад крові.
 • Таблетки Нейромультивіт і Нейробіон. Мають однаковий вітамінний склад. Містять вітаміни В1, В6 і В12. Призначають їх в лікувальних цілях в комплексній терапії хвороб нервової системи (нейропатії, невралгії, неврити), викликаних недостатністю вітамінів групи В.
 • Комплекс Нейрорубін-Форте. Містить тіамін, піридоксин і ціанокобаламін. Показаний при гострих і хронічних невралгіях, невритах та поліневритах, токсичному ураженні тканин нервової системи в результаті алкоголізму, діабетичної полінейропатії, інтоксикації лікарськими препаратами.
 • Біологічно активна добавка Нейростабіл. Являє собою комплексний препарат, що містить вітаміни групи В, С, магній, калій, глутамінову кислоту і рослинні екстракти шишок хмелю, трави материнки, кропиви собачої. Підвищує стресостійкість організму, має легку седативну дію.
 • Комплекс Теравіт Антистрес. Характеризується багатим вітамінним складом, містить вітаміни А, С, Д, Е, В1, В2, В3, В5, В6, В12, В7, В9. Також включає мінерали, залізо, фосфор, мідь, йод, цинк, селен, хром, молібден, марганець та ін. Застосовують для підвищення опірності організму, при тривалому впливі шкідливих факторів, фізичних перевантаженнях, виснаженні нервової системи.
 

Препарати для дітей

Діти, як і дорослі, можуть відчувати дефіцит вітамінів, і вони не менш дорослих схильні до нервових стресів. У дитини нерідко виникають проблеми і переживання в період адаптації до садка або школи, у дворі, конфлікти з однолітками. Діти проявляють велику фізичну активність, їх організм інтенсивно зростає, вони піддаються тривалим розумовим навантаженням в школі, на курсах, відвідують спортивні секції, що вимагає чималих енергетичних витрат.

Дітям для підтримки нервової системи можуть бути рекомендовані загальні зміцнюючі вітамінно-мінеральні комплекси.

Такі препарати мають різні дозування активних компонентів, що відповідають певному віку:

 • Алфавіт (Алфавіт Наш Малюк, Алфавіт Дитячий Садок, Алфавіт Школяр, Алфавіт Тінейджер);
 • Вітрум (Вітрум Бебі, Вітрум Кідс, Вітрум Юніор);
 • Мульти табс (Мульти табс Бебі, Мульти табс Малюк, Мульти табс Школяр, Мульти табс Юніор).
 

Дитяча нервова система особливо потребує вітамінів групи В, так як вони потрібні для формування нервових клітин, покращують здатність до концентрації уваги і запам’ятовування, що важливо для успішного засвоєння нової інформації та знань, які беруть участь у психомоторному розвитку.

Вітаміни для зміцнення нервової системи і препарати на їх основі 1

Заходи обережності

Вибір вітамінних комплексів і Бадів, в тому числі для нервової системи, на прилавках аптек зараз величезний, до того ж їх легко купити без рецепта. Але це не означає, що можна займатися самолікуванням і вибирати собі препарат по рекламі в телевізорі або за порадами подруг з такими ж скаргами на здоров’я.

При підозрі на проблеми з нервовою системою, викликані гіповітамінозом, слід спочатку нормалізувати спосіб життя і харчування, забезпечити повноцінний відпочинок (мінімум 7 год сну). Лягати вчасно спати, перед сном приймати розслаблюючі трав’яні ванни і пити трав’яні чаї з м’ятою або ромашкою. Уникати стресів, позбутися шкідливих звичок.

Якщо поліпшень стану нервової системи не відбувається, значить, треба звернутися до лікаря. Може бути, він призначить вітаміни, а може, й більш серйозні фармацевтичні препарати з вираженим седативним ефектом (Барбовал, Адаптол, Валокордин, Персен). Тільки професійний підхід сприяє нормалізації стану нервової системи та відновленню її функцій без негативних наслідків.

Необхідно пам’ятати, що вітаміни можуть принести не тільки користь, але і шкоду. Стан гіпервітамінозу в деяких випадках небезпечніший, ніж гіповітамінозу.Додано: 11/7/18 7:59
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.