Головна / Стоматологія / Як перестати боятися стоматолога: поради для дорослих і дітей

Як перестати боятися стоматолога: поради для дорослих і дітей

Стоматологія … у багатьох з нас при одному цьому слові підкошуються ноги, а серце починає шалено битися в грудях. Ніякі вмовляння і доводи розуму не можуть допомогти перебороти панічний страх. Перед ним відступає навіть гострий біль. Тільки, мабуть, загроза життю здатна спонукати деяких на такий подвиг – переступити поріг стоматологічного кабінету. А до тієї пори вони готові терпіти, жменями ковтати знеболюючі та інші способи шкодити своєму здоров’ю, тільки б не лікувати зіпсовані зуби.

Чому ми так боїмося зубних лікарів, що з цим робити і чи вийде заходити в кабінет стоматолога з посмішкою на обличчі?

Причини дентофобії

Дентофобія – (або стоматофобія) – особливий різновид фобій, яка спостерігається у більшості населення. Незважаючи на те, що кожна людина по-своєму унікальна, існує ряд страхів, властивих всім. До таких, наприклад, відноситься боязнь стоматології.

Дитина боїться лікувати зуби

Боязнь лікувати зуби може виникати з цілого ряду причин. Найчастіше пацієнт боїться, що йому зроблять боляче. У кожної людини свій больовий поріг і, що ще важливіше, більш-менш розвинена уява. Відомі випадки, коли людина, охоплена панічним страхом перед очікуєчим болем (об’єктивно кажучи, цілком терпимим), заганяла себе в самий справжній больовий шок!Найгірше, коли пацієнт переконався в тому, що лікування зубів болісно, на власному досвіді. Часто так буває з дітьми: навіть невеликий біль при першому відвідуванні зуболікарського кабінету здатний створити у малюка стійку неприязнь до людей в білих халатах. При такому збігу обставин страх може виникати навіть перед простим оглядом.

В наші дні боятися болю не потрібно: зараз у всіх стоматологіях застосовують удосконалені бормашини, які практично не створюють вібрацій під час свердління і не подразнюють нерв. Крім того, ви можете попросити лікаря вколоти вам знеболююче. Здавалося б, це очевидні речі, тоді чому ми досі тремтимо при думці про відвідування дантиста?

Стресовий холізм

Існує ще одна думка з приводу виникнення остраху стоматології – концепція стресового холізму. Згідно з нею, дентофобія – це всього лише прояв інших, більш глибоких і прихованих страхів, зазвичай пов’язаних з небажанням докладати зусиль або терпіти неприємності. В цьому випадку рішення потрібно шукати в зміні способу життя і роботі з психологом.

Деякі психологи висловлюють думку, що ця фобія передається у спадок: якщо батьки бояться відвідувати стоматолога, то не виключено, що й діти будуть боятися такої процедури.

Страх перед зуболікарським кріслом ніколи не виникає на порожньому місці. Так, наприклад, людина може перед відвідуванням стоматології почитати в інтернеті про свою проблему і натрапити на несамовиті описи неприємних, хворобливих і просто невдалих спроб лікування. Цілком природно, що це не додасть впевненості в собі.

Так чи інакше, але дентофобія – це перш за все стрес, який важко переноситься організмом людини. На перезбуджені нерви може не подіяти звичайна доза знеболюючого препарату, і лікаря або доведеться гарувати додаткову, або вироблені їм маніпуляції будуть надзвичайно болючими, що тільки посилить страх перед подальшими відвідинами стоматологічного кабінету.Інструменти стоматолога

З дентофобією потрібно обов’язково боротися. Згадайте шкільні роки: постарайтеся поставитися до майбутнього відвідування лікаря, як до іспиту або контрольної, які потрібно просто пережити!

Як побороти панічний страх?

Існує два підходи до позбавлення від боязні стоматології:

 • психологічна терапія;
 • седація за допомогою різних медикаментів.
 

У першому випадку безпосередньо перед процедурою пацієнт відвідує психолога. Можна звернутися до фахівця в приватному порядку, а можна, якщо стоматологія надає такі послуги, поговорити зі штатним психологом. Він заспокоїть пацієнта і в загальних рисах опише майбутню процедуру лікування, намагаючись переконати, що це абсолютно безболісно.

Часто такі психологи працюють при дитячих стоматологіях. Обов’язково запишіться до нього на прийом і привезіть малюка на годину раніше, щоб він зміг поспілкуватися з психологом, звикнути до обстановки клініки і заспокоїтися.

Дівчинка у зубного лікаря

У другому випадку вам допоможе лікар або фармацевт. Зазвичай за деякий час до процедури пацієнту вводять особливий, гнітючий діяльність нервової системи, препарат. Після уколу людина занурюється в стан, схожий зі сном, в своєрідну дрімоту. Больові відчуття послаблюються, нервозність пропадає, але може продовжувати виконувати накази лікаря. Іноді замість уколів можуть застосовуватися інгаляції-вдихання закису азоту.

Однак краще спробувати уникнути медикаментозних методів – вони можуть давати побічні ефекти, особливо в дитячому віці. Набагато безпечніше – і не менш ефективно застосовувати медитацію, самонавіювання, релаксаційні техніки, ароматерапію і інші немедикаментозні способи боротьби зі стресом.

Щоб самостійно позбутися страху, постарайтеся налаштувати себе, вдавшись до наступних порад:

 • Налаштуйтеся на те, що в будь-якому випадку вам належить пережити неприємні відчуття. Краса вимагає жертв. Краще потерпіти тридцять хвилин, ніж до кінця своїх днів хизуватися відсутніми зубами або стати в тридцять-сорок років володарем протезів.
 • Перший раз відвідуючи стоматологію, візьміть з собою якогось родича, який вже знайомий з процедурою і допоможе вам заспокоїтися. Якщо лікар дозволяє, то бажано, щоб ця людина знаходилася в кабінеті, поблизу від пацієнта.
 • Якщо у вас захворіли зуби – не чекайте ускладнень і відразу йдіть до лікаря. Так ви не тільки заощадите час, нерви і гроші, але і привчите себе до регулярного догляду за зубами.
  Перед візитом сповістіть доктора по телефону, що ви можете втекти з процедури або не прийти на наступний прийом через страх. Чуйний лікар з розуміння поставиться до вашого стресу і зробить все необхідне, щоб полегшити ваші страждання. Якщо ж лікар, на вашу думку, недостатньо чуйний, краще пошукайте іншого.
 • Не поспішайте зі зняттям стресу ліками. Ви можете потрапити в халепу, якщо дія заспокійливого припиниться в самий невідповідний момент. Не намагайтеся розрахувати час дії препарату самостійно: краще зверніться до фармацевта в аптеці, де ви купували його.
 • Дізнайтесь у рідних і друзів про стоматологів, яких вони відвідують, і на підставі їх слів зробіть висновок, який з них вам більше підходить.
 • Поговоріть про проблему з добре розуміючою вас людиною, яка допоможе вам заспокоїтися і знайти душевну рівновагу.
 • Спробуйте техніки розслаблення: самонавіювання, медитацію, ароматерапію, позитивні афірмації. Потренуйтеся заздалегідь, щоб зрозуміти, яка методика найкраще на вас діє.
  Окремо варто відзначити пацієнтів, які в принципі не переносять навіть мінімального болю або панічно бояться стоматологічних процедур. В такому випадку вдаються до загального наркозу на час стоматологічних маніпуляцій. Однак це зовсім не нешкідлива процедура, тому до неї вдаються тільки в крайньому випадку. Загальний наркоз не можна робити пацієнтам:
 • страждаючим на цукровий діабет;
 • з порушеннями роботи серця;
 • з бронхіальною астмою;
 • з ожирінням;
 • з анемією;
 • з тромбоцитопенією.
 

Поради батькам маленьких пацієнтів

Якщо вашій дитині належить в перший раз пройти процедуру огляду і лікування у стоматолога, постарайтеся потрапити до того лікаря, про якого чули тільки хороше.

Лікар лікує зуби

Від того, наскільки уважним і делікатним буде перший лікар, залежить ставлення дитини до стоматолога на багато років вперед, а то й на все життя.

Обов’язково дізнайтеся, чи роблять в обраній Вами клініці знеболюючі маніпуляції маленьким пацієнтам, і заздалегідь обговоріть цей момент з лікарем.

Після успішно проведеного лікування не поспішайте додому: нехай нагородою за стійкість і мужність вашого чада буде прогулянка, покупка нової іграшки або відвідування атракціонів. До речі, дорослим теж не завадить невелике заохочення.

Не бійтеся шукати «свого» лікаря. Можливо, повного взаєморозуміння і, відповідно, кращого результату ви досягнете як раз з тим суворим на вигляд бородатим доктором з районної стоматології, а не з веселою дівчиною з клініки класу люкс, яку вам порадили.

Якщо ви боїтеся болю, обов’язково скажіть про це лікарю. Хороший фахівець зробить все, щоб вам було комфортно. Лікарі не садисти, жоден з них не любить лікувати через біль. Вони більше вас зацікавлені, щоб вам було не боляче і ви спокійно сиділи в кріслі, дозволяючи їм виконати всі маніпуляції.

Працюйте над вашими страхами, і ви обов’язково досягнете результату! А нагородою вам буде красива посмішка в дзеркалі.Додано: 09/26/18 10:18
Категорія: Стоматологія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.