Головна / Терапія / Бронхіальна астма у дорослих: симптоми, лікування

Бронхіальна астма у дорослих: симптоми, лікування

Бронхіальна астма у дорослих – це хронічне захворювання алергічного походження, що характеризується ураженням бронхіального дерева, бронхообструкцією і нападами задухи. Астма відрізняється прогресивним перебігом і великим ризиком важких ускладнень, крім цього захворювання неможливо вилікувати повністю.

Патогенез захворювання

Запальний процес в бронхах на тлі астми відрізняється специфічним перебігом у порівнянні з бронхітами та бронхіолітами. В основі патогенезу лежить алергічна реакція та імунний дисбаланс – це і пояснює періодичні напади задухи у дорослого.

Бронхіальна астма у дорослих: симптоми, лікування 1

Крім алергічного компонента є й інші фактори, які пояснюють перебіг бронхіальної астми:

 • Підвищена активність гладком’язових компонентів стінки бронхів. У результаті цього будь-яка подразнююча дію на слизові оболонки дихальних шляхів призводить до бронхоспазму і чергового приступу задухи.
 • Деякі фактори навколишнього середовища сприяють викиду простагландинів і медіаторів запального процесу в межах бронхів, при цьому у хворого не виникає ознак алергії загалом.
 • Головною ознакою запалення при астмі у дорослого є набряк слизових оболонок, що вистилають бронхи. Це призводить до порушення прохідності дихальних шляхів і розвитку нападу ядухи.
 • Під час набряку бронхів і нападу задухи у хворого виникає кашель, при цьому харкотиння не виділяється або присутнє в дуже мізерній кількості.
 • При бронхіальній астмі уражаються в більшості випадків бронхи середнього і дрібного калібру, в яких відсутній хрящовий каркас.
 • По мірі прогресування захворювання обов’язково відбуваються незворотні зміни в легеневій тканині на фоні недостатнього вентилювання легенів.
 

На основі зазначених даних астму можна описати, як уповільнений хронічний запальний процес, що протікає в бронхах. Загострення захворювання і напади задухи виникають раптово за типом алергічної реакції у відповідь на подразнюючі фактори навколишнього середовища. Спочатку такі напади виникають рідко, протікають в легкій формі і дуже швидко купіруються, але по мірі прогресування астми вони виникають все частіше, тривають довше і важче знімаються лікарськими препаратами.Причини розвитку астми у дорослих

Є багато причин, за якими в бронхах виникає запальний процес алергічного генезу, що провокує приступи задухи – для кожного хворого все індивідуально.

Найчастішими причинами розвитку астми у дорослих виступають:

 • Генетична схильність – дуже часто захворювання розвивається у людей, в роду яких була астма. В даному випадку астму називають атопічною, підступність захворювання в тому, що практично неможливо визначити причину початку нападів і попередити задуху. Атопічна астма може розвинутися у людини в будь-якому віці без будь-якої причини на тлі повного благополуччя.
 • Професійні небезпеки – робота на тютюновому виробництві, в сирих і холодних приміщеннях, а також у цехах, де присутні випари хімікатів. У людей істотно зростає ризик розвитку бронхолегеневих захворювань, в тому числі астми.
 • Хронічні запальні процеси дихальних шляхів – патогенні бактерії і віруси, які провокують запальні процеси в бронхах і легеневій тканині, здатні підвищити реактивність клітин і тканин. Дуже часто астма у дорослих розвивається на тлі тривалого затяжного бронхіту з ознаками обструкції бронхів.
 • Навколишнє середовище та екологія – проживання в холодних, сирих і забруднених промисловими відходами регіонах підвищує ризик розвитку астми у людини з генетичною схильністю.
 • Куріння – потрапляння тютюнового диму, у тому числі при пасивному курінні, призводить до розвитку запальних процесів в бронхах і змін структури клітин і тканин.
 • Практично кожна куряща людина страждає від хронічного бронхіту, який з часом може перерости в бронхіальну астму.
 • Алергічна реакція – медики встановили причинно-наслідковий зв’язок між розвитком астми і впливом на організм потенційних алергенів, зокрема домашнього пилу, пилку рослин, різкого запаху прального порошку або миючих засобів, якими прибирають приміщення, шерсті домашніх тварин. При вдиханні пилу або тісному контакті з потенційними алергенами відбувається активізація імунних клітин, які викидають у кров величезну кількість простагландинів і медіаторів запального процесу. Це призводить до розвитку бронхообструкції та нападів задухи у людини.
 • Медикаментозна терапія – тривале безконтрольне застосування лікарських засобів, наприклад, нестероїдних протизапальних засобів, Ацетилсаліцилової кислоти або гормональних препаратів призводить до розвитку підвищеної індивідуальної чутливості до них і, як результат, приступу астми при повторному контакті організму з ліками.
 

Симптоми і ознаки астми у дорослого

В залежності від того на якому етапі розвитку знаходиться захворювання, виділяють ранні і пізні симптоми астми у дорослого.

Як починається бронхіальна астма?

До ранніх симптомів бронхіальної астми відносяться:

 • Задишка і напади задухи – можуть виникати на фоні повного благополуччя, наприклад, після пережитого стресу або хвилювання, але найчастіше розвиваються після незначних фізичних навантажень, вдихання тютюнового диму або запорошеного повітря. Відмінною особливістю нападів задухи при астмі є раптовість появи на тлі здоров’я.
 • Сухий кашель – астматичний напад обов’язково супроводжується сухим кашлем, який виникає паралельно з задишкою. Свій стан хворі описували так, як ніби вони хочуть щось відкашляти, але у них не виходить. В кінці астматичного нападу кашель стає вологим, відокремлюється невелика кількість в’язкого склоподібного мокротиння.
 • Зміна ритму дихання і труднощі видиху – вдих під час нападу астми утруднений, а видих практично неможливий, тому вимагає від хворого величезних зусиль.
 • Свистяче дихання і свист – під час астматичного нападу у хворого з’являються виразні хрипи, чутні на відстані, під час вдиху присутній свист.
 • Вимушене положення тіла. Характеризується зайняттям хворим вимушеного положення – сидячи з опущеними ногами, при цьому руки міцно хапаються за спинку ліжка. Таким чином, хворий мимоволі фіксує допоміжну мускулатуру грудної клітки, щоб полегшити дихання.
 

Як правило, перші прояви астми виникають в нічний час – напад триває до 1 хвилини і швидко проходить самостійно без будь-якого лікування. Після припинення напад задухи може не повторюватися у людини тривалий період часу і лише з часом під впливом певних факторів захворювання набуває прогресуючий перебіг.Пізні симптоми астми у дорослого

По мірі прогресування захворювання і почастішання астматичних нападів у хворого до вищеперелічених симптомів додаються й інші ознаки:

 • слабкість і нездужання, посилюються під час нападу і відразу після нього;
 • синюшність шкіри – при часто повторюваних затяжних астматичних нападах розвивається гіпоксія (дефіцит кисню), що свідчить про прогресуючу дихальну недостатність, при цьому шкірні покриви стають спочатку блідими, а потім набувають синюшний «мармуровий» відтінок;
 • прискорене серцебиття – під час нападу задухи частота серцевих скорочень збільшується до 130 ударів у хвилину, після купірування нападу у хворого зберігається незначна тахікардія до 90-100 ударів у хвилину;
 • зміни нігтів і пальців – нігті випирають за типом годинникових скелець, а дальні фаланги пальців товщають за типом ” барабанних паличок;
 • емфізема легень – розвивається при тривалому затяжному перебігу бронхіальної астми і характеризується розширенням перкуторних меж легенів, розширенням грудної клітини в обсязі, випинанням надключичних областей, ослабленням дихання при аускультації.
 
Важливо! При появі ознак астми не можна ігнорувати звернення до лікаря і тим більше займатися самолікуванням. Захворювання має тенденцію до швидкого прогресування і розвитку загрозливого для життя ускладнення – астматичного статусу.

При цьому напад задухи може тривати від декількох хвилин до декількох годин, стихаючи і відновлюючись знову. У цьому випадку хворий відчуває різку нестачу кисню, на тлі якої швидко розвиваються незворотні процеси в серці і головному мозку.

Діагностика захворювання

Виявленням, диференціацією і лікуванням цього захворювання займається лікар-пульмонолог. Фахівець проводить візуальний огляд грудної клітки, вислуховує дихання і серцеві тони, ретельно збирає анамнез.

В якості додаткових методів дослідження призначаються:

 • рентген органів грудної клітки;
 • бронхоскопія та бронхографія;
 • аналізи крові та сечі;
 • спірометрія.
 

Лікування астми у дорослого

Лікування астми у дорослої людини – це кропіткий і тривалий процес, причому на кожному етапі розвитку захворювання з урахуванням тяжкості перебігу нападів, терапевтичні призначення можуть коригуватися за потребою.

В стандартну схему лікування бронхіальної астми входять наступні групи препаратів:

 • Глюкокортикостероїди – призначаються у формі таблеток або ін’єкцій залежно від тяжкості та тривалості астматичних нападів.
 • Моноклональні антитіла.
 • Ксантині – призначають у формі таблеток (Теофілін, Неофілін) або у формі уколів (Еуфілін).
 • Інгалятори кишенькового типу – під час нападу хворий самостійно впорскує собі дозу лікарської речовини, що надходить у дихальні шляхи і швидко знімає спазм і задуху.
 • Застосовуються препарати короткої дії або пролонгованої – Вентолін, Беродуал, Сальбутамол, Беротек. Іноді хворому призначають інгалятори комбінованої дії, до складу яких входить кілька лікарських речовин – до таких препаратів належать Серетид, Сімбікорт.
 

Для успішного лікування астми завжди використовується комплексний підхід, який передбачає застосування лікарських засобів, не тільки знімаючих симптоми захворювання, але і вимикаючі механізми повторної появи астматичних нападів. Одного тільки Сальбутамолу або Вентоліну недостатньо, незважаючи на те, що ефект від їх використання настає практично миттєво. Препарати з групи адреноміметиків швидко викликають звикання у хворого, поступово ефект слабшає, а потім і повністю припиняється. Саме тому необхідно комплексне лікування.

Чи обов’язково використовувати гормони для лікування астми?

Багато хворих, яким поставлений діагноз «бронхіальна астма» часто відмовляються приймати гормони через страх розвитку у них побічних ефектів. Гормональні засоби використовуються, як для екстреного припинення астматичного нападу, так і для профілактики повторних нападів.

Під впливом гормональних препаратів зменшується міграція лейкоцитарних клітин у бронхи, що запобігає розвитку реакцій в дихальних шляхах у відповідь на викид простагландинів і медіаторів алергії. Гормони сприяють зменшенню набряку тканин, розрідженню слизу, відновленню повноцінної прохідності бронхів. При грамотному підборі дози, ризик розвитку побічних ефектів мінімальний.

Дієта при бронхіальній астмі

Для попередження повторення нападів задухи і полегшення перебігу захворювання хворому рекомендується дотримуватися дієти.

Раціон:

З раціону харчування виключаються:

 • ікра риб і морепродукти, риба осетрових порід;
 • цитрусові (крім лимонів);
 • мед та інші продукти бджільництва;
 • горіхи;
 • шоколад;
 • сало і субпродукти;
 • алкоголь і сигарети.

В раціоні слід обмежити:

 • манна крупа;
 • цукор;
 • свинина;
 • молоко і молочні продукти з високим відсотком жирності, вершкове масло;
 • здоба і білий хліб.

В основі раціону харчування:

 • супи на овочевому бульйоні;
 • каші, заправлені рослинною олією;
 • нежирне м’ясо (кролик, індичка, курка);
 • вчорашній хліб;
 • овочі та фрукти;
 • кисломолочні продукти.
 

Вживання їжі слід розбити в 4-5 прийоми невеликими порціями, намагатися не допускати переїдання. Всі страви подаються в теплому вигляді, приготовлені шляхом варіння, тушкування, запікання без утворення скоринки.

При правильному підході, виключення контакту з алергенами і сприятливій психоемоційній обстановці хворому вдається максимально зменшити частоту астматичних нападів і поліпшити загальний стан.Додано: 05/12/18 10:21
Категорія: Терапія

One thought on “Бронхіальна астма у дорослих: симптоми, лікування

 1. У меня бронхиальная астма с юности. Но как-то привык, научился избегать приступов, вернее, избавляться от них с помощью ингаляторов. И как-то все текло в одной поре примерно лет 25. а потом вдруг состояние резко ухудшилось. Просто трудно описать, что стало со мной твориться. Короче, загремел в стационар, такие приступы тяжелые стали. После этого мне такое количество новых лекарств назначили, что для того, чтобы их все принять в течение дня этого самого дня не хватит. Ничего, начал принимать. Так улучшения намного не почувствовал. Приступы удушья очень меня мучили. Когда мне назначили гормоны на постоянный прием, я призадумался. Не хотелось бы в 39 лет садится по полной на гормоны. Нашел в интернете клинику хрономедицины в Киеве. Понравилось, что они предлагают. Начал лечится в этой клинике « Резонанс». Аптечные спиртовые настойки трав в подобранное персонально для меня время и в подобранном для меня количестве. Сами травы тоже подбираются персонально. Так я начал лечиться в клинике. Результаты просто удивительные. Казалось бы, никаких ведь гормонов, а всего лишь настойки трав. А улучшения колоссальные. Лечусь год. Приступы вообще прошли, иногда бывал кашель, трудно откашливалось. Все прошло. Занимаюсь спортом. Никаких проблем со здоровьем нет. Думаю, уже скоро прекращу, сейчас просто поддерживающее лечение.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.