Головна / Терапія / Туберкульоз: як виявити хворобу на ранній стадії

Туберкульоз: як виявити хворобу на ранній стадії

Вчені знайшли ознаки цієї інфекції у єгипетських мумій: настільки “старий” туберкульоз. За даними ВООЗ, він досі займає одне з перших місць серед причин смертності в усьому світі. Як виявити ранні ознаки інфекції і як його лікувати? Давайте розбиратися.

Чому люди досі хворіють на туберкульоз?

У палички Коха (збудника інфекції) є особлива оболонка, яка допомагає їй протистояти протимікробним препаратам. Вчені зафіксували 558 тисяч нових випадків зараження мікробом, стійким до рифампіцину – найефективнішого препарату проти туберкульозу. Крім того, мікобактерії надзвичайно повільно розмножуються, що ускладнює роботу лікарям.

Проте, захворюваність знижується приблизно на 2% в рік, і ВООЗ планує повністю ліквідувати епідемію до 2030 року.

Звідки береться ця хвороба?

Причини туберкульозу були невідомі до 1882 року — саме тоді Роберт Кох виявив збудник — бактерію Mycobacterium tuberculosis. Як у будь-якого інфекційного захворювання, у неї є дві головні причини: контакт із зараженим і слабкий імунітет. У зоні ризику – діти, літні люди, ВІЛ-інфіковані, бездомні, тюремні в’язні і люди, які постійно контактують з хворим.

Туберкульоз: як виявити хворобу на ранній стадії 1

Як відбувається зараження?

Бактерії передаються повітряно-крапельним шляхом при кашлі, чханні і розмові. Однак паличка Коха призводить до туберкульозу тільки у 10% випадків: ризик залежить від індивідуальної чутливості, від імунітету і від того, наскільки часто людина піддається атаці бактерій.Які симптоми?

Спочатку при туберкульозі може здатися, що це банальна застуда: з’являються слабкість, невисока температура (37,1 – 37,2°С), пітливість ночами. Але, на відміну від застуди, симптоми зберігаються довше тижня і періодично зникають.

Якщо ви виявили у себе щось подібне, негайно звертайтеся до лікаря.

Чим небезпечний туберкульоз?

Летальним результатом. Бактерія вражає не тільки легені, але і молочні залози, печінку, селезінку, кістки, очі та інші органи. На пізніх стадіях її дуже важко лікувати.

Як перевіритися на туберкульоз?

Звернутися до лікаря. В Україні часто використовують старий метод — мікроскопію мазка мокротиння: під мікроскопом лікарі досліджує її на предмет зараження. Однак процедура не зовсім точна і не дозволяє виявити стійкість бактерії до ліків.

Туберкульоз: як виявити хворобу на ранній стадії 2

Є більш ефективні способи:  • Проба Манту — цей вид діагностики вважається одним з найбільш достовірних. Він не формує імунітет проти бактерій туберкульозу, а діагностує їх наявність в організмі. Її можна робити дітям, починаючи з 1 року.
  • Діаскінтест по техніці проведення не відрізняється від Манту — це внутрішньошкірна ін’єкція з утворенням папули. Пацієнту вводять туберкулін і він показує, чи є в організмі туберкульозні бактерії. Діаскінтест в порівнянні з пробою Манту дозволяє отримати більш точний результат.
  • Квантифировновий тест являє собою аналіз крові на наявність туберкульозних і нетуберкульозних бактерій. Його найчастіше призначають дітям та дорослим з шкірними захворюваннями, непереносимістю туберкуліну, алергікам, епілептикам і хворіючим інфекційними хворобами.
  • Метод полімеразної ланцюгової реакції — найточніший з аналізів. Він визначає наявність ДНК бактерій;
  • Експрес-тест Xpert MTB/RIF — метод, який рекомендує ВООЗ. Він займає всього 2 години, на відміну від аналізу мокроти, результати якого будуть готові через тиждень. Завдяки йому з 2000 року лікарі врятували 54 мільйони людей.
 

Як лікують від туберкульозу?

На початкових стадіях, без клінічних проявів хвороби, лікарі виписують пацієнту ліки і вже через 2 тижні стаціонару відпускають додому. Але таблетки потрібно приймати регулярно, інакше розвинеться лікарська стійкість і резистентний туберкульоз — більш складна форма, лікування якої може зайняти кілька років.

При активному туберкульозі з кровохарканням і болями, пацієнти п’ють численні антибіотики і протимікробні препарати. Також доведеться кілька місяців пролежати в диспансері.

У туберкульозу є заходи профілактики?

Туберкульоз: як виявити хворобу на ранній стадії 3

Специфічних заходів немає, за винятком вакцинації.

Оскільки хвороба залежить від рівня імунітету, дотримуйтесь правил гігієни і ведіть здоровий спосіб життя:

  • Мийте руки не менше 20 секунд теплою водою з милом;
  • Не користуйтеся чужими чашками і предметами гігієни;
  • Проходьте регулярне медичне обстеження;
  • Харчуйтеся збалансовано;
  • Займайтеся спортом і частіше бувайте на свіжому повітрі.
 Додано: 03/19/19 11:16
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.