Головна / Терапія / Симптоми апендициту у дорослих

Симптоми апендициту у дорослих

Апендицит – це запальне захворювання червоподібного відростка сліпої кишки (апендикса). Серед патологічних станів черевної порожнини в плані розпізнання може бути як найлегшим, так і найбільш складним. Розглянемо найтиповіші симптоми апендициту у дорослих.

Гострий апендицит

Симптоми апендициту у дорослих 1

При гострому апендициті запалення червоподібного відростка розвивається поетапно, переходячи з однієї стадії в іншу:

 • Катаральний апендицит. Запальний процес протікає тільки в слизовій оболонці відростка.
 • Поверхневий. Запалення прогресує, в результаті чого утворюються первинні пошкодження слизової оболонки. На цій стадії виявляють не тільки лейкоцити, але і кров.
 • Флегмонозний. Запалюються всі шари апендикса, аж до зовнішньої оболонки.
 • Флегмонозно-виразковий. На слизовій оболонці відростка утворюються виразки.
 • Гангренозний. Омертвіння стінки червоподібного відростка, найчастіше – прорив вмісту в черевну порожнину і розвиток подальшого перитоніту. На цій стадії найбільш висока смертність від даного захворювання.

У більшості випадків від першої до останньої стадії проходить близько 2 діб, тому гострий апендицит є тим захворюванням, при якому не можна відкладати візит до хірурга: починаючи з флегмонозного апендициту ризик ускладнень різко збільшується.

Розглянемо деякі з ознак гострого апендициту більш докладно.Біль. Як правило, з самого початку виникає тупий постійний біль в області пупка або верхньої половини живота. У деяких випадках він може поширюватися по всьому животу або відразу з’явитися в правій клубовій області. Зазвичай посилюється при ходьбі, нахилах тулуба, а також при сміху, кашлі, чханні. Літні люди можуть взагалі його не відчувати.

Якщо апендикс розташований нетипово, то біль може бути де завгодно: в надлобковій області, в правому підребер’ї, в ділянці проекції нирок або сечоводів, з іррадіацією в праве стегно, зовнішні статеві органи або поперек. Іноді болить навіть зліва.

Через кілька годин біль поступово переміщається в те місце, де безпосередньо розташовується червоподібний відросток. Якщо ж він раптом зник зовсім, то це може вказувати на загибель нервових закінчень і розвиток гангренозного апендициту.

Нудота і блювота. Дуже часто супроводжують біль, але не передують йому. У більшості випадків блювота одноразова і носить рефлекторний характер.

Язик. Як правило, обкладений білим нальотом, на початку захворювання – вологий. Сухість язика з’являється пізніше і свідчить про запалення очеревини.Підвищення температури. У більшості хворих температура невелика і тримається в межах 37-38 0С. Іноді вона нормальна, зрідка – вище 38С. Більш високі цифри свідчать про прогресування й наростання тяжкості запального процесу.

Інші симптоми апендициту у дорослих людей:

 • Кал: як правило, звичайний. У літніх можуть виникати запори, а при розташуванні червоподібного відростка в районі петель тонкої кишки може бути діарея (пронос), через що пацієнта можуть помилково госпіталізувати в інфекційне відділення.
 • Сон: порушується через біль і загальний дискомфорт.
 • Апетит: часто знижений або відсутній.
 

Хронічний апендицит

Зустрічається дуже рідко (близько 1 % випадків захворювання апендицитом) і проявляється періодичними болями в правій здухвинній ділянці, якщо червоподібний відросток розташовується типово. Запідозрити наявність хронічного апендициту може тільки лікар після проведеного обстеження (УЗД, комп’ютерна томографія, лапароскопія і т. п.).

Дана форма апендициту за зовнішніми проявами часто нагадує інші захворювання органів черевної порожнини і заочеревинного простору: хронічний холецистит, пієлонефрит, виразкову хворобу.

Провідним симптомом даної форми апендициту є періодичне повторення болів, які посилюється при русі тулуба. У період загострення ознаки нагадують перебіг гострого апендициту, але на тлі нормальної або злегка підвищеної температури. Основна небезпека під час загострення – розвиток перитоніту. Тому потрібно терміново звернутися до лікаря, який допоможе адекватно оцінити тяжкість стану.

Укладення

Провідні симптоми апендициту

У зв'язку з тим, що головне в лікуванні апендициту – це своєчасність, необхідно терміново звернутися до лікаря в таких випадках:

 • Біль в животі, який не проходить і посилюється при кашлі, русі, ходьбі. З часом він може переміститися в праву клубову область або локалізуватися в будь-якій частині живота або попереку.
 • Підвищення температури, запор або діарея, нудота або блювота.
 • При обережному дотику до м’язів живота можна відчути їх мимовільну напругу.
 

Це цікаво

Відомий випадок, коли на Антарктиді під час експедиції в 1961 році лікар, Леонід Іванович Рогозів, діагностував у себе самого гострий апендицит (нудота, температура, біль у правому боці). Спроби консервативного лікування (голод, холод, антибіотики) не увінчалися успіхом і тому було прийнято рішення про негайне проведення операції.

Проблема полягала в тому, що Леонід був єдиним лікарем в експедиції, і тому йому довелося робити операцію самому собі самостійно. Інженер-механік тримав біля живота дзеркало, а метеоролог подавав інструменти. Операція тривала 1 годину 45 хвилин, пройшла успішно і через 7 днів лікар зняв з себе шви і приступив до виконання своїх обов’язків.

До якого лікаря звернутися

При появі вищеописаних симптомів необхідно терміново звернутися до лікувального закладу або викликати «швидку допомогу». Хворий проходить лікування в стаціонарі хірургічного профілю. Перед операцією його оглядає анестезіолог, терапевт, у випадках тяжкої супутньої патології (наприклад, нещодавно перенесеного інфаркту міокарда чи декомпенсованого цукрового діабету) — профільні фахівці.Додано: 12/10/18 11:04
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.