Головна / Терапія / Грип у дорослих: симптоми, лікування

Грип у дорослих: симптоми, лікування

Грип представляє собою гостре респіраторне, надзвичайно заразне захворювання дихальних шляхів, викликуване вірусом грипу. Як правило, грип протікає у вигляді епідемій, захворюванню характерна сезонність. Вірус може вражати, як дітей, так і дорослих і небезпечний своїми ускладненнями.

Причини грипу

Грип у дорослих: симптоми, лікування 1

Збудник грипу – вірус сімейства ортоміксовірусів Міксовірус Інфлюенца (А, В, С). Характеризується високою контагіозністю і швидким розповсюдженням у короткі строки, що призводить до ураження великої кількості людей. Зазвичай епідемії виникають в осінньо-зимовий період, коли імунна система людей ослаблена дефіцитом вітамінів та погодними умовами.

Джерелом зараження є хвора людина, яка залишається заразноою для оточуючих протягом тижня від моменту початку розвитку грипу.

Симптоми і ознаки грипу у дорослих

Від моменту інфікування вірусом грипу до появи перших клінічних симптомів проходить зазвичай 3-5 днів.Захворювання характеризується гострим початком:

 • піднімається температура тіла до 38,5-39,0 градусів;
 • з’являються м’язові болі, ломота в тілі, слабкість, біль у потилиці;
 • сльозотеча і світлобоязнь;
 • озноб, лихоманка;
 • закладеність носа і нежить;
 • кашель – перші дні сухий, нападоподібний, непродуктивний. Поступово при кашлі починає виділятися харкотиння слизового або слизово-гнійного характеру;
 • болі в грудній клітці, що посилюється під час кашлю;
 • болі в горлі;
 • захриплість і осиплість голосу.
 

Крім цього у хворого може виникнути нудота, пронос, болі в животі – це обумовлене отруєнням організму токсинами, які виділяє вірус в процесі свого розмноження.

Діагностика грипу

При появі описаних симптомів слід якомога раніше звернутися до лікаря – це допоможе уникнути ускладнень.

Попередній діагноз пацієнта ставиться на підставі скарг та фізикального огляду:

 • при аускультації чути хрипи в легенях – дрібно і великокаліберні, розсіяні, дихання жорстке;
 • шкірні покриви бліді;
 • зів гіперемований і набряклий.
 

Для уточнення діагнозу і визначення типу вірусу грипу хворому призначають ряд аналізів, які включають в себе ОАК (особливу увагу звертають на показники лейкоцитів і тромбоцитів), серологічне дослідження крові (допомагає виявити в крові антитіла до вірусу грипу). Також хворому можуть бути призначені такі дослідження, як імуноферментний аналіз крові і ПЛР діагностика. Вони відносяться до експрес-методів і дозволяють швидко і точно поставити пацієнту діагноз. На підставі результатів аналізів хворому призначається адекватне лікування.Лікування грипу у дорослих

Для того щоб результат захворювання був сприятливим і не виникали ускладнення грипу, пацієнт повинен чітко дотримуватися рекомендацій лікаря.

Зазвичай схема лікування грипу у дорослих наступна:

 • Постільний режим, так як грип супроводжується вираженими ознаками інтоксикації і слабості організму, пацієнт обов’язково повинен залишатися в ліжку. Не дотримання постільного режиму загрожує розвитком ускладнень у вигляді пневмонії, плевриту, ендокардиту, пієлонефриту та інших патологій.
 • Питний режим – для прискорення виведення токсинів з організму пацієнту рекомендується рясне тепле лужне пиття (чай, відвари, компоти, морси, мінеральна вода без газу).
 • Медикаментозне лікування – для знищення вірусу грипу. Хворому рекомендований прийом противірусних препаратів, наприклад, Арбідол, Занамівір, Гропріносин. Доза ліків підбирається індивідуально для кожного окремого пацієнта, тривалість терапії не менше 5 днів.
 • Симптоматична терапія включає в себе жарознижуючі препарати, судинозвужувальні краплі в ніс, ліки для полегшення кашлю. Жарознижуючі засоби слід приймати при підвищенні температури понад 38,5 градусів, але якщо є які-небудь важкі захворювання нервової системи або випадки фебрильних судом у анамнезі, то збивати температуру можна до досягнення на термометрі позначки в 38 градусів.
 

Судинозвужувальні краплі в ніс знімають набряк слизової оболонки носа і полегшують дихання. Для дорослих краще брати препарати на основі Оксиметазоліну або Ксилометазоліну – вони не викликають звикання і не пересушують слизові оболонки при правильному використанні крапель.

Відхаркувальні препарати сприяють розрідженню в’язкого мокротиння і швидкого виведення з дихальних шляхів. Добре допомагають при сухому і вологому кашлі сиропи Гербіон з подорожником, Проспан, Алтейка – вони на рослинних компонентах і добре переносяться пацієнтами.

Якщо на тлі перебігу грипу приєднується бактеріальна інфекція або виникають ускладнення, то на розсуд лікаря до терапії додаються антибактеріальні препарати. Самолікуванням в подібних ситуаціях неприпустимо, так як антибіотик при вірусі може тільки нашкодити.

Можливі ускладнення грипу

Якщо хворий лікується самостійно, не дотримувався постільного режиму або почав терапію з прийому антибіотиків, то зростає ризик розвитку ускладнень:

 • приєднання вторинної бактеріальної інфекції – на тлі неї розвивається гнійний гайморит, отит, запалення придаткових пазух носа і фронтальної кістки;
 • пневмонія;
 • пієлонефрит та гломерулонефрит;
 • захворювання серця – міокардит, ендокардит, перикардит;
 • обструкція бронхів.
 

Щоб уникнути розвитку таких ускладнень грипу важливо чітко виконувати всі рекомендації спеціаліста і, якщо лікар наполягає на госпіталізації, то ні в якому разі не відмовлятися.

Профілактика грипу

Основним методом попередження грипу в сезон епідемій є вакцинація. Зробити щеплення від грипу краще всього за кілька місяців до хвилі захворюваності, щоб організм встиг виробити антитіла і сформувати імунітет. Особливо важливою є вакцинація ослабленим людям з групи ризику – дітям, людям похилого віку, особам з хронічними захворюваннями носоглотки і дихальних шляхів, які часто тривало хворіють.

З неспецифічних методів профілактики захворювання виділяють:

 • регулярне провітрювання і вологе прибирання приміщення;
 • прогулянки на свіжому повітрі;
 • збагачення раціону цибулею, часником, цитрусовими;
 • активний спосіб життя та відмова від шкідливих звичок.
 

Під час спалаху грипу рекомендується уникати місць скупчення великої кількості людей, а якщо це неможливо, то надягати одноразову маску або ватно-марлеву пов’язку.Додано: 05/8/18 10:03
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.