Головна / Терапія / Нейтрофіли знижені у дорослого: про що це говорить?

Нейтрофіли знижені у дорослого: про що це говорить?

Нейтропенія – знижений вміст нейтрофілів у крові людини. Дана патологія може бути сигналом про розвиток запальних процесів в організмі або про захворювання крові. Визначити концентрацію нейтрофілів можна за допомогою розгорнутого аналізу крові.

Нейтрофіли – це клітини крові, які виробляються в кістковому мозку і виконують захисну функцію в організмі, захищаючи від різних шкідливих бактерій, вірусів і навіть грибків. Саме завдяки підвищеному вмісту нейтрофілів в крові можна судити про розвиток запального процесу.

Нейтрофіли знижені у дорослого: про що це говорить? 1

Різні види

Існує кілька видів нейтрофілів, які містяться в крові людини:

  • юні – паличкоядерні, які характеризуються наявністю суцільного і палочкоподібного ядра;
  • зрілі – сегментоядерні, містять у собі сегментоване повністю сформоване ядро.
 

Норма нейтрофілів в крові

Концентрація цих клітин у крові безпосередньо залежить від віку пацієнта. Так, у дітей до одного року вміст нейтрофілів становить від 30% до 50% від загального числа лейкоцитів. При дорослішанні їх кількість збільшується і в сім років становить 35% – 55%. У дорослої людини концентрація нейтрофілів становить від 45% до 70% від загального числа лейкоцитів. Завдяки цьому можна легко виявити відхилення від норми: збільшення або зменшення клітин.Види зниженого вмісту нейтрофілів:

  • Вроджена нейтропенія.
  • Набута нейтропенія.
  • З’ясована нейтропенія.
 

У більшості випадків у дітей від двох до трьох років відзначається розвиток хронічної нейтропенії, яка має доброякісний характер. У процесі дорослішання всі показники приходять в абсолютну норму.

Досить поширеною проблемою є поперемінне зниження сегментоядерних нейтрофілів, які через певний час знову знаходяться в межах норми. В цьому випадку ставиться діагноз циклічна нейтропенія.

Причини зниження нейтрофілів у дорослих

В більшості випадків зниження нейтрофілів спостерігається при важкій формі запального процесу в організмі людини, вірусних інфекціях, радіаційному опроміненні або при розвитку анемії різного характеру. Крім цього знижений рівень нейтрофілів спостерігається у людей, які живуть в несприятливій екологічній обстановці. Прийом певних лікарських препаратів також знижує рівень нейтрофілів, наприклад, пеніцилін, анальгін або левоміцетин.

Для того, щоб позбутися від зниженої концентрації в першу чергу необхідно діагностувати основне захворювання, яке викликало дане порушення. При поганих аналізах найкраще безпосередньо звернутися до лікаря, який і призначить основне лікування.

Однією з причин розвитку зниженого вмісту нейтрофілів є рідкісне аутосомно-рецесивне спадкове захворювання – нейтропенія Костманна. Розвиток даної патології відбувається через дефекти в рецепторі, що виникає внаслідок колонієстимулюючого фактора. В результаті чого розвивається тяжка нейтропенія, різні інфекції. Крім цього на тілі у хворого з’являються гнійники, фурункули, карбункули. У кінцевому підсумку відбувається розвиток абсцесу легенів або пневмонії.Симптоми даної патології помітні вже з першого або третього тижня після народження дитини. При подоланні серйозного захворювання в перший рік життя відбувається гальмування прогресування захворювання, і в подальшому його повна компенсація. Відзначається повернення лейкоцитів в норму, завдяки збільшенню еозинофілів і моноцитів. При цьому захворюванні рівень нейтрофілів складає менше на 0,5 109/л. Доброякісна нейтропенія – сімейне, спадкове захворювання, яке має мізерну клінічну картину.

При циклічному зниженні нейтрофілів відзначається періодичний розвиток захворювання, приблизно раз на три місяці. До розвитку нападу у хворого відзначаються абсолютно нормальні показники. Загострення хвороби відбувається при зникненні нейтрофілів і при збільшенні еозинофілів і моноцитів. Зрозуміло інтервал розвитку захворювання може бути різним і залежить лише від самого організму хворого.

Також причиною зниження цих клітин крові може бути гостра бактерійна інфекція, яка носить локалізований характер. Наприклад, абсцес, гострий апендицит, остеомієліт, гострий отит, пневмонія, гострий пієлонефрит, гнійний і туберкульозний менінгіт, ангіна. При генералізованому типі – перитоніт, сепсис, скарлатина або холера.

Некроз і запальний процес в організмі – ще одна причина. Відбуваються вони при опіку, злоякісній пухлині, інфаркту, гангрені.

При інтоксикації зовнішніми речовини – свинець, вакцина, бактеріальні токсини або зміїна отрута. При внутрішніх інтоксикаціях – подагра, діабетичний ацидоз, синдром Кушинга, уремія, еклампсія.

Зниження нейтрофілів спостерігається при міелопроліферативних хворобах (еритремія), гострій геморагії. Бактеріальні інфекції – тиф, міліарний туберкульоз, туляремія, паратиф також здатні знизити концентрацію. Вірусні інфекції – грип, кір, краснуха, інфекційний гепатит.

У людей, які зазнали іонізуючого випромінювання, у крові знижується кількість нейтрофілів. Крім того, такий ефект спостерігається при гострому лейкозі та анафілактичному шоці.

Таким чином, величезна кількість захворювань можуть стати причинами розвитку зниженого вмісту клітин крові. Дуже важливо стежити за нормальним вмістом нейтрофілів у крові, адже завдяки їм здійснюється імунний захист всього організму від багатьох інфекцій, вірусів. При зниженні кількості цих клітин людина частіше схильна до різних захворювань, у неї відбувається порушення мікрофлори не тільки в ротовій порожнині, але і в кишечнику, що може призвести до розвитку запального процесу. В результаті може розвинутися синдром роздратованого кишечника, який дуже важко піддається терапії.

При гострій нейтропенії, яка викликана хіміотерапією, імунна система досить слабшає, що підвищує шанс проникнення серйозної інфекції набагато вище, ніж при хронічній формі.

При прийомі цитостатиків або імунодепресантів також спостерігається зниження нейтрофілів. Прийом даних препаратів практикується при злоякісних новоутвореннях, а також при патологіях аутоімунного типу. Підвищення нейтрофілів відбувається відразу ж після відміни препаратів.

Дуже важливо, щоб при постановці діагнозу враховувалися всі індивідуальні особливості пацієнта: вік, спадкові дані і присутні захворювання. Адже це допоможе чітко визначити наскільки концентрація нейтрофілів відхилена від нормальних показників, а значить прискорити процес лікування.Додано: 06/27/18 8:17
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.