Головна / Терапія / Симптоми і ознаки дефіциту вітаміну D в організмі

Симптоми і ознаки дефіциту вітаміну D в організмі

Вітамін Д — важливий жиророзчинний вітамін, необхідний організму для регуляції всмоктування кальцію. Його дефіцит призводить до того, що кістки стають слабкими і ламкими. У дітей, які не отримують його в достатній кількості, може розвинутись захворювання, що називається рахітом, дорослі з дефіцитом вітаміну D схильні до ризику остеопорозу.

Рекомендована добова норма становить від 200 до 600 міжнародних одиниць (МО), проте деякі експерти вважають, що цю цифру потрібно збільшити. 85 грам лосося містять 800 МО, склянка молока — трохи більше 100 МО, а в одну порцію пластівців виробники зазвичай додають близько 40 МО вітаміну D.

Симптоми і ознаки дефіциту вітаміну D в організмі 1

Симптоми

Чіткого патерну або симптомів немає. По суті, навіть незважаючи на низький рівень вітаміну в крові, багато людей не виявляють симптомів нестачі.

Загальні ознаки, які вказують на недолік: • Стомлюваність;
 • Загальна м’язова слабкість і біль;
 • М’язові спазми;
 • Біль у суглобах;
 • Хронічні болі;
 • Набір ваги;
 • Високий кров’яний тиск;
 • Неспокійний сон;
 • Погана концентрація;
 • Головні болі;
 • Проблеми з сечовипусканням;
 • Запор або діарея.
 

Люди з дефіцитом вітаміну D можуть відчувати болі в кістках і м’язову слабкість, хоча спочатку симптоми можуть бути ледь помітними.

У дітей, що хворіють на рахіт, спостерігається розм’якшення кісток і пов’язані з цим деформації скелета. У дорослих дефіцит вітаміну D призводить до остеомаляції, захворювання, ослабляючого кісткову тканину. Ваш лікар може направити вас на аналіз рівня 25-гідроксикальциферола. Це прості ознаки нестачі вітаміну Д.

Захворювання пов’язані з дефіцитом

Нестача вітаміну D грає роль практично при кожному серйозному захворюванні. У їх числі:

Остеопороз та остеопенія:

 • 17 різновидів раку (включаючи рак молочної залози, простати і товстої кишки);
 • Хвороби серця;
 • Високий кров’яний тиск;
 • Ожиріння;
 • Метаболічний синдром і діабет;
 • Аутоімунні захворювання;
 • Розсіяний склероз;
 • Ревматоїдний артрит;
 • Остеоартрит;
 • Бурсит;
 • Подагра;
 • Безпліддя та ПМС;
 • Хвороба Паркінсона;
 • Депресія і сезонний афективний розлад;
 • Хвороба Альцгеймера;
 • Синдром хронічної втоми;
 • Фіброміалгії;
 • Хронічна біль;
 • Пародонтоз;
 • Псоріаз.
 

З недостатнім рівнем вітаміну D в крові пов’язують безліч захворювань, таких як діабет, гіпертонія, розсіяний склероз і деякі види раку. Однак дослідження поки не визначили, чи вітамін D запобігти або вилікувати їх.Причини

До дефіциту вітаміну D може призвести недолік споживання відповідних продуктів і недостатнє перебування на сонці. Немовлята в період годування грудьми, люди похилого віку, люди, які багато часу проводять в закритих приміщеннях або люди зі смаглявою шкірою більш схильні до ризику дефіциту.

Люди з порушеннями всмоктування жиру у зв’язку, наприклад, з хворобою Крона, муковісцидоз, внаслідок шунтування шлунка під час операції або захворюваннями нирок і печінки не отримують з їжі вітаміну D у достатній кількості.

Вітамін D виробляється організмом самостійно, якщо ви перебуваєте на сонці, для того, щоб стимулювати його достатнє вироблення достатньо прямого контакту з сонячними променями протягом 5-30 хвилин на тиждень за умови, що ви не користуєтеся захисними кремами. Надмірний контакт з сонцем піддає вас до ризику розвитку раку шкіри, так що крем від сонця все-таки необхідний, крім того, не захоплюйтеся сонячними ваннами для засмаги.

Є не так вже багато продуктів, багатих вітаміном D, однак його досить багато в жирній рибі, особливо в печінці тріски. Також у невеликих дозах він міститься в яловичій печінці, яйцях і сирі. Вітамін D також часто додають в багато продуктів штучно, наприклад, молоко або зернові пластівці.

Існує небезпека передозування вітаміном D?

Організм має властивість накопичувати жиророзчинні вітаміни, до яких відноситься і вітамін D, але навіть якщо ви дуже довго будете перебувати на сонці, до надлишку вітаміну це не призведе. Також досить складно отримати занадто багато вітаміну D з їжі, навіть з тією, до якої він доданий виробниками, хіба що ви обїдаєтесь трісковою печінкою.

Вітамін D широко доступний як харчова добавка, його можна знайти практично в будь-якому супермаркеті. Однак, у зв’язку з тим, що тіло накопичує жиророзчинні вітаміни, приймання його у великих кількостях може призвести до інтоксикації, що викличе нудоту, блювоту, втрату апетиту, запори, слабкість і втрату ваги.

Високий рівень вітаміну D в крові також підніме і рівень кальцію, що може викликати сплутаність свідомості і аномальні серцеві ритми. Так що, якщо у вас є які-небудь протипоказання, перш, ніж приймати будь-які харчові добавки, проконсультуйтеся зі своїм лікарем. А ще дотримуйтесь інструкцій на упаковці, якщо тільки ваш лікар не внесе свої корективи.

За підрахунками, в залежності від віку та особливостей середовища існування, від 30 до 100% американців страждають від нестачі вітаміну D. Цього ж схильне більше половини американських дітей. Дефіцит відчувають майже 3/4 вагітних жінок, що піддає їх майбутніх дітей ризику цілого ряду проблем. У світовому масштабі дефіцит вітаміну D носить характер епідемії і зачіпає більше мільярда людей. В моїй практиці від його нестачі страждає більше 80% людей, у яких я перевіряв показники вітамінів в крові.

Ніхто поки точно не знає, чому це відбувається, крім факту, що ми занадто багато часу проводимо в приміщенні, а коли все-таки вибираємося на вулицю, покриваємо шкіру шаром сонцезахисного крему. Але, як мені здається, це далеко не все. Але, яка б не була причина, ми, по суті, маємо справу з глобальною епідемією.

Скільки вітаміну D потрібно приймати?

Потреба організму у вітаміні D варіюється залежно від віку, ваги, відсотка жиру, широти, в якій ви живете, смаглявості вашої шкіри, пори року, того, наскільки часто ви користуєтеся кремом від сонця і ваших життєвих звичок в цілому, ну і, певно, від того, чи хворієте ви чим-небудь.

У самому загальному випадку літнім людям вітаміну потрібно більше, ніж молодим, дорослим більше, ніж маленьким, повним більше, ніж худим, жителям півночі більше, ніж жителям півдня, людям з темною шкірою більше, ніж людям зі світлою, любителям сонцезахисного крему більше, ніж тим, хто його не використовує, тим, хто ховається від сонця більше, ніж тим, хто його любить, а також хворим більше, ніж здоровим.

Навіть якщо люди проводять на сонці той час, який нам здається достатнім, рівень вітаміну D у них в крові все одно нижчий, ніж слід. Так що, не знаю, чому я кажу це тільки через майже пів-статті, але є просте і дешеве рішення проблеми, і це… харчові добавки.

А що щодо інтоксикації вітаміном D?

Для організму неможливо виробити занадто багато вітаміну D в результаті контакту з сонячними променями: у тіла є механізм саморегуляції, і воно буде виробляти рівно стільки, скільки потрібно. Однак в окремих випадках можливе передозування при прийомі харчових добавок, так як вітамін D відноситься до жиророзчинних, і тому накопичується в тілі протягом тривалого часу. Таким чином, якщо ви приймаєте його 5000 МО або більше в день, краще десь кожні 3 місяці робити аналіз крові.

Який аналіз крові я повинен здавати для перевірки?

Єдиним аналізом крові, який може діагностувати дефіцит вітаміну D, є 25-гідроксивітамін D (25-вітамін D). На жаль, деякі лікарі досі замовляють неправильний тест, 1,25-дигідрокси-вітамін D. Насправді, поширеною причиною підвищеного 1,25-дигідрокси-вітаміну D є низький 25(OH)D або дефіцит вітаміну D. Так що коли лікарі бачать, що 25-дигідрокси-вітамін D в нормі або навіть вище норми, вони кажуть пацієнту, що турбуватися ні про що, в той час як насправді нестача часто все одно є.

Який ідеальний рівень вітаміну D в крові?

Сучасне розуміння «норми» коливається в районі від 20 до 55 нг/мл Але це дуже мало!!! Цього ледь вистачає, щоб запобігти рахіт або остеомаляцію, але зовсім недостатньо для оптимального здоров’я. Ідеальна цифра для цього — 50-80 нг/мл

Мінімум раз на рік, особливо на початку зими. Якщо ви приймаєте харчові добавки, я рекомендую перевіряти рівень вітаміну D приблизно раз в 3 місяці, поки ви не ввійдете в нормальну колію. Якщо ви приймаєте високі дози (10 000 МО в день), ваш лікар також повинен перевіряти рівень кальцію, фосфору і паратиреоїдного гормону кожні 3 місяці.Додано: 08/11/18 10:54
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.