Головна / Поради / Похмільна тривожність: що потрібно знати про це

Похмільна тривожність: що потрібно знати про це

Почуття сорому після занадто веселої вечірки? Ми всі там були. Але якщо раніше почуття страху, сорому, ніяковості і легкої паніки вважалися просто симптомами похмільного синдрому, то тепер у них є окрема назва — hangxiety (hangover + anxiety). Або, якщо адаптувати, похмільна тривожність.

Похмільна тривожність: що потрібно знати про це 1

Чому це відбувається?

Коли людина п’є, в її мозку збільшується кількість дофаміну, активізуючи ризикову поведінку і послаблюючи, так вже це працює, деякі моральні установки. Однак наступного ранку ми повертаємося назад не тільки фізично, але й емоційно.

І в той час як для деяких людей похмільна тривожність являє собою нехай і неприємне, але все ж швидкоплинне відчуття, яке залишить їх через кілька годин (хоча може здатися, що пройде набагато більше), для пацієнтів з діагностованою тривожністю історія може бути дуже руйнівною.

«Потовиділення, прискорене серцебиття — все це дуже схоже на типові симптоми панічних атак, — пояснює Йен Гамільтон (Ian Hamilton) з Нью-Йоркського університету (University of York). — При цьому, якщо людина приймає ліки від неспокою, алкоголь заважає препарату працювати в повну силу, так що додатково стан погіршується».

Хто знаходиться в групі ризику?

Вчені встановили, що похмільна тривожність непропорційно зачіпає різні типи особистості. Недавнє дослідження, наприклад, показало, що сором’язливі люди — незважаючи на те, що їх звичайне соціальне занепокоєння під дією алкогольних напоїв зменшується — з ранку будуть почувати себе гірше, ніж екстраверти.Крім того, як вже говорилося вище, проблеми з похмільною тривожністю відчувають ті, кому тривожність в цілому знайома не з чуток. Мова йде не тільки про пацієнтів з тривожними розладами, а також про пацієнтів з розладами настрою та іншими ментальними порушеннями.

Що можна з цим зробити?

За словами фахівців, перше і головне, що ви повинні зробити — це визнати наявність проблеми. «Нейровізуалізація показує, що вираз наших почуттів на словах послаблює активність областей мозку, відповідальних за ці почуття», — пояснює в коментарі для Irish Examiner поведінковий психолог Арія Кемпбелл-Данеш (Aria Campbell-Danesh).

Також Кемпбелл-Данеш радить своїм клієнтам завжди раціоналізувати ситуацію: тобто, дивитися на неї з боку, оцінюючи, наскільки дивними/смішними/безглуздими були ті чи інші вчинки. Справа в тому, що деякі особи, схильні до рефлексії, можуть перетворювати в слона навіть не муху, а порошинку, так що подібна техніка дозволяє їм зрозуміти, що нічого страшного не сталося, і хоча б трохи заспокоїтись.

Як правильно пити?

Якщо ви заздалегідь розумієте, що цей вечір не обійдеться без алкоголю, але точно так же розумієте, що відмовитися від нього навряд чи вийде, візьміть на озброєння кілька анти-тривожних лайфхаків.

Наприклад:

  • Пийте більше води. Якщо ви починаєте відчувати себе дивно вже після чотирьох напоїв, пийте якомога більше води або лимонаду — щоб обмежитися двома або трьома;
  • Уявіть завтрашній ранок. Не занурюйтеся в ситуацію, яка точно змусить вас почувати себе гірше. Для цього перед кожною новою порцією алкоголю нагадуйте собі про те, як погано вам буде завтра;
  • Влаштуйте «комендантську годину». Якщо вас давно турбує похмільна тривожність, подумайте про те, щоб обмежувати свій час перебування на кожному заході. Не довіряєте собі? Попросіть друга, який не запрошений, забрати вас або хоча б зателефонувати, щоб нагадати про тимчасові рамки.
 

Додано: 12/28/18 11:04
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.