Головна / Поради / Посттравматичний стресовий розлад: все, що потрібно про нього знати

Посттравматичний стресовий розлад: все, що потрібно про нього знати

За оцінками експертів, кожна десята людина стикається з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР) в якийсь момент свого життя. Причому, тригер для кожного пацієнта буде своїм. Погодьтеся, що догана від начальства і смерть близької людини — речі дуже різного ступеня травматичності. Але обидві вони, кажуть фахівці, можуть спровокувати ПТСР.

Як проявляється посттравматичний стресовий розлад? І яким способами з ним справляються? Відповіді на ці та інші питання шукайте нижче.

Що таке посттравматичний стресовий розлад?

Посттравматичний стресовий розлад: все, що потрібно про нього знати 1

Посттравматичний стресовий розлад — тип тривожного розладу, який розвивається, коли людина стає свідком або учасником вкрай стресових або травматичних подій.

Вперше про ПТСР заговорили в контексті стану ветеранів Першої світової війни. З тієї ж причини посттравматичний синдром іноді називають «в’єтнамським синдромом» і «афганським синдромом».Ще трохи статистики: близько 10 000 жінок на рік стикаються з посттравматичним розладом після складної вагітності та/або пологів.

Як відрізнити посттравматичний стресовий розлад від стресу?

Стрес — частина нашого життя, і як би ми не старалися, повністю виключити його точно не вийде. У деяких випадках, коли стресу дійсно багато, все це може розвинутися в більш серйозні стани, такі як тривожність і депресія. Але посттравматичний стресовий синдром — напруга зовсім іншого порядку. Це стан психічного здоров’я, який виникає, як правило, тоді, коли людина піддається стресу ненормальної величини або коли кількість накопиченого стресу стає немислимою.

Чому виникає посттравматичний стресовий розлад?

Як показують опитування, серед подій, здатних спровокувати посттравматичний стресовий розлад, лідирують: серйозні дорожньо-транспортні пригоди, фізичне і сексуальне насильство, свідоцтва насильницьких смертей (масові вбивства, війни, теракти), стихійні лиха, грабежі і токсичні відносини.

Як зрозуміти, то це саме ПТСР?

Існує три основних симптоми, характерних для посттравматичного стресового розладу:

Повторне переживання, в результаті якого людина знову і знову, тепер уже подумки, поміщає себе в ситуацію, що стала причиною травми. Повторне переживання дуже часто буває пов’язано з нічними кошмарами, галюцинаціями, параноєю і фізичними відчуттями, такими як фантомні болі, пітливість і нудота.

Емоційне оніміння, при якому людина блокує свої почуття (як хороші, так і погані), так що якийсь час взагалі не відчуває емоцій. Нерідко це пов’язано з поведінкою уникнення, коли потерпілий навмисно відмовляється від контактів з людьми і відвідування місць, що нагадують йому про травматичну подію.  Підсумок всього цього – ізоляція і соціальна ізоляція.Гіперзбудливість — стан перманентної тривоги без будь-якої можливості розслабитися. Зазвичай супроводжується проблемами зі сном, поганою концентрацією, дратівливістю і гнівом.

Що таке складний посттравматичний стресовий розлад?

Посттравматичний синдром може бути діагностований як у дорослих, так і у дітей, які неодноразово стикалися з травматичними подіями. Вважається, що ПТСР буде більш серйозним, якщо події відбулися на ранній стадії життя, якщо травма була викликана батьком чи матір’ю або опікуном, якщо травмуючий досвід тривав якийсь час або якщо людина переживала це абсолютно одна.

Як лікують ПТСР?

Оскільки посттравматичний синдром — це проблема психічного здоров’я, для її вирішення використовуються ті ж методи і препарати, що й для лікування тривожного або депресивного розладу. На жаль, ПТСР чинить на людей таку глибоку дію, що пацієнти часто думають, ніби їм вже нічого не допоможе. Однак лікарі кажуть, що насправді це не так. Так, чим складніша ситуація, тим більше буде потрібно часу, щоб скорегувати стан. Але, тим не менш, немає нічого неможливого.Додано: 10/28/18 8:45
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.