Все, що потрібно знати про антибіотики

ВООЗ назвала стійкість бактерій до антибіотиків глобальною кризою: щорічно від неї помирає понад 700 000 осіб. А, якщо нічого не зробити, з тієї ж причини до 2030 року буде гинути до 10 мільйонів.

Що це за препарати?

Антибіотики борються з бактеріями, які викликають різні інфекції: стрептококову ангіну, цистит, туберкульоз і багато інших. Перший такий препарат – пеніцилін, виділив з цвілі Олександр Флемінг в 1928 році. З тих пір відкрили і синтезували безліч класів антибіотиків.

Як вони працюють?

Проникають в організм, чіпляються до бактерії і або руйнують її, або не дають розмножитися. У кожного препарату своє призначення і механізм дії, тому при різних захворюваннях застосовують різні ліки.

Існують також антибіотики широкого спектру дії: вони борються відразу з декількома видами бактерій.

Ними можна лікувати вірусні захворювання?

Ні! Антибіотики вбивають тільки бактерії. Для боротьби з вірусами потрібні противірусні препарати (правда, їх небагато, і ефективність багатьох під сумнівом).

Але іноді трапляється так, що на тлі вірусної інфекції розвивається бактеріальна. Тоді антибіотики можуть допомогти.

Як відрізнити вірусні захворювання від бактеріальних?

Якщо у вас підозра, що ви могли підхопити бактеріальну інфекцію, потрібно звернутися до лікаря. Тільки він зможе визначити напевно і підібрати препарат: вибір антибіотика залежить від характеру та тяжкості захворювання, а також від того, які ліки ви приймали раніше.

ГРВІ та грип викликають віруси. У першому випадку лікування не потрібно взагалі, можна тільки знімати симптоми. У другому знадобляться противірусні, які бажано прийняти в першу ж добу.

Що буде, якщо випити антибіотик «на всяк випадок»?

А це і є головне, що турбує ВООЗ: бактерії стають стійкими до ліків через те, що ми їмо занадто багато антибіотиків. Навіть лікарі призначають їх без показань: тому пацієнти чекають, що буде призначено якесь лікування, а воно насправді не потрібно. Так роблять і в Україні, і в США, і Великобританії.

В результаті хвороботворні мікроорганізми мутують, і їх нові покоління більше не бояться ліків. Чим більше препаратів ми застосовуємо, тим гірше вони працюють.

Чи можна перервати курс, Якщо я вже одужав?

Ні, потрібно виконати всі призначення лікаря. Якщо курс перервати завчасно, в організмі якраз залишаться найстійкіші бактерії.

Хоча в останні роки вчені почали припускати, що, можливо, призначувані курси варто скоротити.

А чи потрібно приймати пробіотики після антибіотиків?

Ймовірно, ні: їх ефективність поки що не доведена. Є дані, що пробіотики можуть навіть затримувати природні біфідобактерії – а це означає, що організм буде тільки довше відновлюватися. Але, щоб відповісти на це питання, напевно, потрібно дочекатися виходу нових великих досліджень.

Про автора Марічка Павленко 438 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар