Головна / Поради / Все, що потрібно знати про антибіотики

Все, що потрібно знати про антибіотики

ВООЗ назвала стійкість бактерій до антибіотиків глобальною кризою: щорічно від неї помирає понад 700 000 осіб. А, якщо нічого не зробити, з тієї ж причини до 2030 року буде гинути до 10 мільйонів.

Все, що потрібно знати про антибіотики 1

Що це за препарати?

Антибіотики борються з бактеріями, які викликають різні інфекції: стрептококову ангіну, цистит, туберкульоз і багато інших. Перший такий препарат – пеніцилін, виділив з цвілі Олександр Флемінг в 1928 році. З тих пір відкрили і синтезували безліч класів антибіотиків.

Як вони працюють?

Проникають в організм, чіпляються до бактерії і або руйнують її, або не дають розмножитися. У кожного препарату своє призначення і механізм дії, тому при різних захворюваннях застосовують різні ліки.

Існують також антибіотики широкого спектру дії: вони борються відразу з декількома видами бактерій.Ними можна лікувати вірусні захворювання?

Ні! Антибіотики вбивають тільки бактерії. Для боротьби з вірусами потрібні противірусні препарати (правда, їх небагато, і ефективність багатьох під сумнівом).

Але іноді трапляється так, що на тлі вірусної інфекції розвивається бактеріальна. Тоді антибіотики можуть допомогти.

Як відрізнити вірусні захворювання від бактеріальних?

Якщо у вас підозра, що ви могли підхопити бактеріальну інфекцію, потрібно звернутися до лікаря. Тільки він зможе визначити напевно і підібрати препарат: вибір антибіотика залежить від характеру та тяжкості захворювання, а також від того, які ліки ви приймали раніше.

ГРВІ та грип викликають віруси. У першому випадку лікування не потрібно взагалі, можна тільки знімати симптоми. У другому знадобляться противірусні, які бажано прийняти в першу ж добу.

Що буде, якщо випити антибіотик «на всяк випадок»?

А це і є головне, що турбує ВООЗ: бактерії стають стійкими до ліків через те, що ми їмо занадто багато антибіотиків. Навіть лікарі призначають їх без показань: тому пацієнти чекають, що буде призначено якесь лікування, а воно насправді не потрібно. Так роблять і в Україні, і в США, і Великобританії.В результаті хвороботворні мікроорганізми мутують, і їх нові покоління більше не бояться ліків. Чим більше препаратів ми застосовуємо, тим гірше вони працюють.
Все, що потрібно знати про антибіотики 2

Чи можна перервати курс, Якщо я вже одужав?

Ні, потрібно виконати всі призначення лікаря. Якщо курс перервати завчасно, в організмі якраз залишаться найстійкіші бактерії.

Хоча в останні роки вчені почали припускати, що, можливо, призначувані курси варто скоротити.

А чи потрібно приймати пробіотики після антибіотиків?

Ймовірно, ні: їх ефективність поки що не доведена. Є дані, що пробіотики можуть навіть затримувати природні біфідобактерії – а це означає, що організм буде тільки довше відновлюватися. Але, щоб відповісти на це питання, напевно, потрібно дочекатися виходу нових великих досліджень.Додано: 05/9/19 9:51
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.