Головна / Терапія / Печіння в роті і на язиці: причини, ознака яких хвороб

Печіння в роті і на язиці: причини, ознака яких хвороб

Печіння в роті спостерігається частіше у жінок і досягається багатьма шляхами: впливом високих температур, сильних окислювачів або лугів на слизову оболонку. Воно виступає проявом хвороб, наслідком отруєння речовинами або побічної дії лікарських засобів.

Незалежно від ступеня дискомфорту всередині порожнини рота, важливо звернутися за медичною допомогою та з’ясувати дійсні причини появи печіння. Це дозволить запобігти розвиток наявної патології, якщо вона викликана проблемою зі здоров’ям.

Печіння в роті і на язиці: причини, ознака яких хвороб 1

Печіння в роті, обумовлене опіком

Ніжні й тонкі тканини дуже чутливі до гарячих напоїв та їжі – тому вони більш схильні до опіку порівняно з епітелієм, вкриваючим тіло. Необережний ковток гарячої кави здатний обпалити язик або небо. Тяжкість стану визначається температурою вжитого напою. Якщо боляче розмовляти, але ознак у вигляді бульбашок або почервоніння немає – це опік першого ступеня, пошкодив цілісність тільки зовнішнього шару шкіри. Такі наслідки не потребують медичної допомоги, з ними легко впоратися самостійно.

Набагато гірше ситуація, якщо відбувся опік другого і третього ступенів: з’являються пухирі, почервоніння, набряки, які супроводжуються сильним болем. Плями білого або чорного кольору – реакція на проникнення в більш глибокі шари покриву, що тягне за собою необхідність швидкого лікарського втручання.

Такі опіки можуть пошкодити нерви, які пролягають усередині порожнини рота. Навіть після одужання волокна не зможуть ретранслювати сигнали болю у відділи головного мозку, викликаючи серйозні ускладнення.Опіки першого ступеня полегшують холодні вершкові продукти або напої (краще з в’яжучим ефектом): морозиво, молоко, йогурт, сметана, сир, пудинг, яблучне пюре і т. д. При загоєнні опікових ран необхідно вживати м’яку, прохолодну їжу, обмежитися від гарячих гострих продуктів з грубою текстурою. Для профілактики інфекцій, рекомендовано полоскати порожнину рота содовим розчином. З знеболюючих засобів допустимо прийняти Ібупрофен, Вольтарен або Доларен.

Позитивно зарекомендувало себе в лікуванні опіків алое. Тонізуючий і заспокійливий ефект отримують від перорального використання соку або гелю цієї рослини. Альтернативою служить застосування засобів для ополіскування рота з екстрактом цієї цінної рослини. Вражена зона відновлюється, як правило, протягом тижня. Але важливо дотримуватися гігієни порожнини рота, відмова від алкоголю, куріння – це прискорить процес загоєння.

Печіння, як наслідок прийому медикаментів

Печіння іноді обумовлює надмірне або неправильне вживання деяких лікарських препаратів, а також наявність їх індивідуальної непереносимості.

Слід звернути увагу на такі групи медикаментозних засобів:

 • Йодовмісні ліки, такі як йодид калію. Печіння може перерости в набряк голосових зв’язок або риніт, це покаже коричневий колір слизової оболонки порожнини рота.
 • Гіпотензивні препарати внаслідок тривалого і неконтрольованого прийому викликають болючість слизової оболонки поверхні язика, щік і ясен.
 • Судинозвужувальні засоби, інтраназальні спреї, які взаємодіють з носоглотковим відділом. Після розпилення на слизовий покрив носа, краплі лікарського засобу можуть стікати з носоглотки в порожнину рота.
 • Препарати, включені до складу хіміотерапії, також викликають у онкологічних хворих відчуття печіння у роті. Скарги на те, що після крапельниці печуть ясна і язик – досить поширені.
 

Осередком хворобливих відчуттів в області рота може бути вживання харчових кислот, лугів або інших розчинників, викликаючих хімічний опік (наприклад, при невдалій спробі суїциду). Пече язик і внутрішня частина щік внаслідок алкоголізму, при якому етиловий спирт пошкоджує слизову оболонку.Печіння в роті – причини якої хвороби?

Нерідко пекуче відчуття в роті буває протягом всього дня. Це свідчить про наявність патології в організмі.

Виявити порушення зможуть гастроентеролог, терапевт, гінеколог, невропатолог, ендокринолог, оскільки спектр ймовірних захворювань – досить широкий

 • Езофагіт, при якому запалення стравоходу може досягти і слизової оболонки рота. Причина в порушенні кислотно-лужного балансу (стравохідний рефлюкс). Це стан, коли шлункові кислоти потрапляють у стравохід з слабкого сфінктера між двома відділами.
 • Цукровий діабет.
 • Афтозний стоматит (грибкове враження слизової оболонки рота).
 • Період гормональної перебудови жіночого організму.
 • Дефіцит мінералів і вітамінів в організмі (частіше – фолієвої кислоти та піридоксину).
 • Ксеростомія (сухість слизового епітелію рота).
 • Скорочення гормонів щитовидної залози (тиреотоксину і трийодтироніну).
 • Використання неякісної зубної пасти (що має у складі лаурилсульфат натрію або інші агресивні речовини).
 • Герпетична інфекція.
 • Експлуатація некоректно встановлених і/або низькоякісних знімних зубних протезів – печіння відчувається на кінчику язика.
 

Проблеми з травленням встановлюють при спостереженні таких ознак, як білий наліт на язиці, відрижка, печія та підвищена сухість слизового покриву рота, якій передує слинотеча.

Також печіння виникає у людей після великого психоемоційного потрясіння. Розвиток кожної з цих патологій супроводжується імунною недостатністю організму і вимагає корекції. Потрібно звернутися до лікаря і пройти повноцінне обстеження.

Лікування печіння в роті

Госпіталізація пацієнта не потрібна. Виключенням служить лише наявність опіку порожнини рота. Усунення симптому відбудеться після виліковування основного захворювання: важливо диференціювати його і запланувати терапевтичний підхід.

Афтозний (грибковий) стоматит лікують противокандіозними препаратами. Так усувається білий густий наліт, присутній на слизовому покриві рота. Нормалізація стану ясен дозволить позбутися від печії.

Якщо стан обумовлений кислотним рефлюксом – лікуванням займається гастроентеролог. Діагностика зводиться до проведення фіброгастродуоденоскопії (ФГБС). Пацієнту призначаються препарати, що нормалізують кислотно-лужний баланс органів травного тракту. Рекомендовано не приймати горизонтальне положення відразу після прийому їжі, не переїдати перед сном. Неприємне відчуття в роті усувається після проходження курсу терапії.

Усуненням гормональних порушень займається ендокринолог. Якщо проблема полягає в цукровому діабеті, призначають аналіз крові на глюкозу. Високі показники служать підставою для корекції щоденного дозування інсуліну. Затвердження нової схеми введення знижує цукор препарату у певних випадках дозволяє позбутися від печіння.

Терапевт і невропатолог призначають вітамінні комплекси, якщо мова йде про їх дефіцит. Печіння усувають нормалізацією водного балансу.

Оскільки у певних випадках проблема буває викликана порушенням цілісності зубної пломби – необхідна допомога стоматолога. Шліфування зуба і установка нової пломби допоможе позбутися від печії, відчутного у роті. У разі герпетичної інфекції, що супроводжується стоматитом з формуванням ерозій, лікар призначає противірусні препарати.

Гінеколог також консультує щодо гормональних коливань. Лікар визначає якість функціональної діяльності яєчників (за допомогою УЗД) і рекомендує здати аналіз на гормони. Усунувши їх дисбаланс, пацієнтка перестає відчувати біль у роті.

Оскільки деякі пацієнти висловлюють скарги на те, що щипає саме язик, лікар порадить проводити полоскання рота розчином антисептика або мінеральною водою кожен раз, після прийому їжі. Це дозволить уникнути попадання дратівливих частинок в мікротріщини язика.

Незважаючи на широкий спектр захворювань, що призводять до паління в порожнині рота, всі патології об’єднує один аспект – їх потрібно лікувати, а значить, звернутися до лікаря у найближчий час. Не можна запускати патологічний процес – він може перейти в затяжну форму і тоді вилікувати патологію буде складніше.Додано: 05/21/18 9:37
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.