Головна / Терапія / Сухість в роті: причини якої хвороби?

Сухість в роті: причини якої хвороби?

Сухість в роті, рідко звертає на себе належну увагу, хоча деколи, в числі перших ознак, сигналізує про те, що організм зазнає патологічних процесів.

Причини розвитку ксеростомії – саме так на офіційній медичній мові звучить патологія, поділяються на об’єктивні і суб’єктивні фактори. Але підстави для необхідності детального дослідження стану пацієнта є в кожному з випадків.

Сухість в роті: причини якої хвороби? 1

Чому виникає сухість в роті?

Причин, по яких слинні залози не справляються зі своєю фізіологічною діяльністю, може бути кілька. Але людина при цьому може відчувати різний рівень потреби в рідині – від необхідності одноразово компенсувати відсутній обсяг, випивши склянку води, до регулярного повторення цієї дії протягом дня.

Другий випадок вказує на наявність прогресуючого захворювання, яке виражається у висиханні слизової оболонки порожнини рота.На початковому етапі обстеження фахівець з’ясовує, в який час доби розвивається ксеростомія, оскільки це має визначальне значення для визначення точного діагнозу і виявлення факторів, що його провокують.

Також лікарю важливо розуміти, дискомфорт відбувається тимчасово або на постійній основі. Якщо сухість слизового покриву рота практично не проходить навіть після вживання води, а лише знижує ступінь інтенсивності свого прояву, симптом, перебуваючи в комбінації з іншими ознаками, що вказує на прогресуючий процес однією з досить серйозних патологій:

 • ендокринні порушення – частіше – інсулінозалежний цукровий діабет;
 • ВІЛ/СНІД;
 • залізодефіцитна анемія;
 • хвороба Альцгеймера або Паркінсона;
 • перенесений мікроінсульт або починається інсульт;
 • ревматоїдний артрит;
 • гіпотонія.

Консультація ендокринолога необхідна тоді, коли ксеростомія виражається не тільки у формі спраги. Важливо звернути увагу на наявність таких явищ, як раптове, необґрунтоване зниження маси тіла; збільшення частоти позивів до сечовипускання; порушення сну; формування гнійних елементів в кутах рота, ослаблення загального стану, систематичні висипання на шкірі. Поєднуючись, ці ознаки свідчать про розвиток цукрового діабету інсулінозалежного типу.

Пошкодження під час необережного виконання стоматологічних дій, черепно – мозкової травми або інших втручань хірургічного характеру також можуть надавати сухі ефект у роті. Основна причина – пошкодження залоз слиновиділення.Крім ксеростомії, одним з ускладнень нормального функціонування слинних залоз є зниження імунних здібностей слизового покриву, що підвищує ймовірність інфікування м’яких тканин: від стоматиту до тонзиліту.

Що означає періодична поява сухості в порожнині рота?

Інтоксикація організму – при ній порушується циркуляція крові всередині слизового епітелію та діяльність слинних залоз. Одужання тягне за собою самостійне усунення даної ознаки. Періодично сухість у роті турбує людей після перенесення стресових обставин, в результаті використання певних груп лікарських препаратів, а також внаслідок зневоднення, викликаного інфекційним процесом.

Фізіологічним значенням висушування слизової поверхні рота володіє в період клімаксу у жінок. Нерідко дана ознака служить проявом токсикозу – тоді гінеколог коригує водний баланс, щоб стимулювати вироблення слини. Однією з причин розвитку даного симптому під час виношування дитини є дефіцит калію в організмі або підвищений вміст магнію.

Якщо на тлі сухості в роті виникає неприємний присмак – гіркий або кислий, мова йде про шлунково – кишковий розлад. Тому необхідно отримати консультацію гастроентеролога і зрозуміти, що послужило причиною даного стану – токсикоз, вади харчування або патологія органів травного тракту.

Вагітність передбачає зміну гормонального фону, що безпосередньо пов’язано не тільки з діяльністю репродуктивної системи – важливо, наскільки повноцінно функціонує щитовидна залоза, вона синтезує в необхідному обсязі гормони – трийодтиронін і тироксин. Сухість у роті, яка тривожить вагітну, може вказувати на проблеми ендокринного характеру. Рівень їх негативного впливу на організм матері і дитини визначає гінеколог спільно з ендокринологом.

Причиною ксеростомії може виступати навіть банальне вживання гострої, солоної чи смаженої їжі перед сном: в цьому випадку стан нормалізується після вгамування спраги і не вимагає спеціальних втручань з боку лікаря.

Якими симптомами супроводжується ксеростомія?

Стан рідко перебігає самостійно, не супроводжуючись іншими явищами.

У більшості клінічних випадків, він дає початок ряду симптомів, тому у пацієнта відбуваються наступні процеси:

 • Відзначається підвищена в’язкість слини
 • У пацієнта виникає обґрунтоване бажання виконати полоскання порожнини рота або випити воду
 • Слизовий епітелій зазнає легкого печіння, поколювання
 • Язик сухий, часто обкладений білим нальотом
 • На поверхні губ утворюються мікроскопічні тріщини
 • В куточках рота з’являються невеликі за величиною рани
 • З’являється осиплість голосу, що доставляє дискомфорт і ускладнює можливість розмовляти
 • Зменшується інтенсивність смаку їжі
 • Порушується здатність розрізняти смакові відчуття
 • Виникає неприємний стійкий запах недостатньо доглянутої порожнини рота.
 

Якщо тривалий час нехтувати зверненням за медичною допомогою і виконанням обстеження стану організму, незабаром може розвинутися широкий спектр патологічних явищ, що відіб’ється на загальному самопочутті.

До них відносяться:
 

 • диспепсичний синдром різного ступеня прояву – від незначної нудоти до тривалої блювоти;
 • стоматит, пародонтит;
 • недостатність ферментів, що містяться в слині, і розвиток на цьому тлі порушень мікрофлори порожнини рота;
 • якщо на емалі зубів є каріозні пошкодження в початковій стадії, цей процес за умови підвищеної сухості слизової оболонки, прискорюється.
 

Щоб уникнути розвитку зазначених процесів, необхідно на ранній стадії встановити першопричину стану і виконати терапевтичні заходи щодо його усунення.

Сухість у роті: лікування

Терапевтичний підхід планується на підставі виявленого захворювання. Він має комплексний характер: незалежно від виявленої першопричини, необхідно нормалізувати щоденний водний баланс; відмовитися від вживання важкої, гострої їжі перед сном; обговорити з лікарем можливість корекції дозування проведеного лікування, якщо причина сухості в роті полягає в їх побічній дії.

Важливо вчасно вилікувати наявні проблеми з діяльністю травного тракту, щоб не допускати їх переходу в хронічну форму. Якщо сухість в роті обумовлена стресовими ситуаціями, не виключено, що знадобиться консультація психолога: необхідно навчити самоконтролю в таких обставинах.

Неприпустимо займатися самолікуванням: призначати, коригувати і контролювати лікування може тільки лікар.Додано: 05/27/18 10:17
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.