Головна / Терапія / Симптоми раку щитовидної залози у жінок, діагностика та лікування

Симптоми раку щитовидної залози у жінок, діагностика та лікування

У порівнянні з іншими онкологічними захворюваннями, рак щитовидки зустрічається рідко. Набагато частіше з’являються доброякісні вузли. Особливістю є те, що злоякісна пухлина тут, як правило, розвивається повільно.

У жінок онкологія подібного виду зустрічається в 3 рази частіше, ніж у чоловіків. Оскільки симптоми більшості захворювань цього органу проявляються вже на початку розвитку патологічного процесу, рак щитовидної залози часто виявляється на ранніх стадіях. При відсутності метастазів успіх лікування практично гарантований.

Особливості захворювання

Злоякісна пухлина в щитовидній залозі розвивається за рахунок нестримного поділу клітин цього органу, який відбувається під впливом різних несприятливих факторів. Захворювання виникає як у молодих людей, так і у літніх. Особливо часто з онкологією стикаються у віці 45-60 років. У молодих жінок рак щитовидки зустрічається приблизно в 3 рази частіше, ніж у їх однолітків чоловіків. Це пояснюється особливостями фізіології жіночого організму і постійними коливаннями співвідношення гормонів у зв’язку з менструаціями, вагітністю, віковими процесами. Серед людей старше 65 років рак, навпаки, частіше вражає чоловіків.

На відміну від зобу (доброякісного новоутворення) злоякісна пухлина рідко досягає великого розміру. Вона роками перебуває в неактивному стані без поширення метастазів. Якщо не запустити процес і вчасно звернутися до лікаря, то від захворювання досить легко позбутися. Тому не варто відмахуватися від симптомів, за якими судять про порушення в роботі щитовидки.У щитовидній залозі є клітини декількох типів. Зовнішня оболонка утворена епітеліальними клітинами. Частки органу складаються з тироцитів-фолікулярних клітин (А типу), які засвоюють йод, необхідний для вироблення тиреоїдних гормонів. Крім того, в щитовидній залозі присутні парафолікулярні клітини (типу С), що виробляють кальцитонін-гормон, що регулює надходження кальцію до різних органів.

У складі залози є також онкоцити. Ці клітини (типу В) містять серотонін – гормон, що підтримує роботу нервової системи і головного мозку. Вони відрізняються від інших своїми збільшеними розмірами, наявністю подвійного ядра, а також здатністю до прискореного поділу. Вони утворюються в щитовидці після початку статевого дозрівання людини.

Розрізняють диференційовані пухлини і недиференційовані. Чим вище ступінь диференціювання, тим більше клітини пухлини нагадують по виду нормальні. Це означає, що процес їх патологічного поділу і зростання диференційованої пухлини уповільнений. При цьому перші симптоми раку щитовидної залози залишаються непоміченими.

Види раку щитовидки

Злоякісна пухлина утворюється з клітин будь-якого типу. Розрізняють епітеліальні пухлини (здатні проростати крізь зовнішню оболонку), а також неепітеліальні (розвиваються тільки всередині залози).

Залежно від того, які клітини переважають в складі злоякісного новоутворення, а також від наявності структурних особливостей пухлини, розрізняють наступні види епітеліального раку щитовидки:

 • Папілярна карцинома. Пухлина схожа на капсулу, від якої відходить безліч сосочків. Вона є високодиференційованою, тобто росте повільно, протягом довгого часу не виходить за межі залози. Зазвичай така пухлина виявляється у жінок 30-50-річного віку. У чоловіків зустрічається в 3 рази рідше.
 • Фолікулярний рак щитовидної залози. Злоякісні зміни виникають в фолікулах. Пухлина складається з окремих елементів, що нагадують бульбашки. Цей вид раку є диференційованим, але він більш агресивний, ніж папілярний. Тільки у третьої частини жінок пухлина не дає метастази, в інших випадках злоякісні клітини поступово проникають в кровоносні судини, лімфовузли, кістки і легені. У людей молодших 50 років є більше шансів на одужання. У літніх пацієнтів частіше утворюються віддалені метастази, що знижує шанси на одужання.
 • Медулярна пухлина складається з парафолікулярних клітин. Вона здатна проростати крізь оболонку щитовидної залози і поширюватися на сусідні м’язи, а також вражає трахею. Це захворювання зустрічається приблизно з однаковою частотою і у жінок, і у чоловіків. Як правило, рак подібного типу розвивається після 45 років. Захворювання швидко прогресує.
 • Анапластична пухлина, що розвивається з В-клітин, є недиференційованою. Відбувається швидке збільшення числа клітин атипової будови. При цьому вони повністю перестають виконувати свої функції. Така форма раку щитовидної залози найбільш агресивна, має найгірший прогноз.

У 70% випадків зустрічається папілярний рак, в 20% – папілярно-фолікулярний, в 5-8% – медулярний і в 2% – анапластичний.Приблизно в 20% випадків онкологія виникає на тлі запущених доброякісних захворювань щитовидної залози, таких як тиреоїдит та вузловий зоб. Можливе утворення метастатичного (вторинного) раку щитовидки в результаті попадання в неї злоякісних клітин з інших органів.

Вирізана щитовидка з пухлиною

Прогноз на 5-річну виживаність пацієнтів становить 95-100% при папілярному раку, 55-100% – при фоллікулярному. При виявленні медулярного раку на ранніх стадіях виживання становить 98%, а при 3 і 4 стадіях захворювання – менше 30%.

При анапластичному раку смерть настає через 6-12 місяців після діагностування захворювання. До неепітеліальних злоякісних пухлин щитовидної залози відносять фібросаркому, карциносаркому, лімфому.

Стадії раку

Залежно від стану пухлини і її поширення на сусідні органи розрізняють наступні стадії розвитку онкології щитовидки:

 • 1 стадія. Розмір пухлини не перевищує 2 см, причому процес зачіпає тільки 1 частку. При цьому злоякісні клітини не виходять за межі капсули, навколишнього щитовидну залозу, тому хвороба мало відбивається на роботі сусідніх органів.
 • 2 стадія. Розмір пухлини перевищує 2 см. Вона стає помітною зовні, проте крізь капсулу не проростає. Можливе утворення декількох дрібних пухлин, що утворюють вузол.
 • 3 стадія. Злоякісні клітини проростають крізь капсулу, поширюються на трахею і сусідні тканини, викликаючи зрощення їх з щитовидною залозою.
 • 4 стадія. Метастази вражають сусідні органи, поширюючись на велику глибину. Це призводить до того, що щитовидна залоза повністю з ними спаюється, стає нерухомою, значно збільшується. Метастази з’являються не тільки в ближніх, але і у віддалених органах (печінки, легенів). При цьому лікування практично неможливе.
 
Стадії ракової пухлини щитовидки

Причини раку

Причиною раку щитовидної залози у жінок часто є гормональний збій, пов’язаний з порушенням вироблення естрогенів і функціонування гіпофіза. Однією з основних функцій щитовидної залози є вироблення тиреоїдних гормонів, яка залежить від вмісту в організмі ТТГ (тиреотропного гормону гіпофіза). Гормональний збій призводить до виникнення гіпотиреозу або гіпертиреозу, провокує утворення зоба, запальних процесів. Одним з грізних ускладнень подібних захворювань є злоякісне переродження тканин.

Спровокувати утворення ракової пухлини в щитовидній залозі можуть гінекологічні захворювання, що призводять до дисфункції яєчників. Причиною раку щитовидки може бути наявність пухлин в матці або в молочних залозах. Рак щитовидки буває супутнім захворюванням при наявності поліпів і раку товстої кишки.

Вироблення тиреоїдних гормонів в щитовидці порушується через брак йоду в організмі. Нерідко захворювання цього органу виникають в географічних зонах, для яких характерний низький вміст цього елемента в природній воді. Причиною виникнення раку щитовидки може бути радіаційне опромінення (перебування в місцях з підвищеною радіацією або проведення променевої терапії).

Після Чорнобильської аварії відзначений сплеск онкологічних захворювань щитовидної залози в Білорусії, Україні, в країнах Європи. Почастішали випадки захворювання дітей і підлітків.

Важливу роль відіграє спадкова схильність до мутацій клітин різних тканин щитовидки. До спадкових форм захворювання відноситься медулярний рак.

У групі ризику захворювань знаходяться жінки з підвищеною масою тіла. Негативну роль відіграє надмірне вживання вуглеводів і жирів, а також нестача в раціоні продуктів, що містять йод. Існує підвищена ймовірність захворювання на рак у людей, що контактують з радіоактивними речовинами на роботі (рентгенологів, співробітників радіаційних лабораторій, атомних станцій). Рак щитовидної залози може виникнути навіть через багато років у пацієнтів, яким робили опромінення голови і шиї.

Відео: Характерні ознаки пухлини щитовидної залози

Ознаки ракового захворювання щитовидки

Першою ознакою, яка мимоволі привертає увагу пацієнта, стає поява невеликого вузлика під шкірою на передній частині шиї. Найчастіше він являє собою доброякісне новоутворення. Однак перевірити, яка його природа, краще якомога раніше. Особливо важливо це зробити, якщо ущільнення з’явилося у підлітка, так як у осіб молодше 20 років доброякісні зміни в щитовидній залозі відбуваються вкрай рідко.

Типові симптоми

Маленький вузлик може поступово збільшуватися, щільність його підвищується. Він стає болючим. Ознакою онкології стає і збільшення підщелепних та інших лімфовузлів, розташованих поблизу щитовидки.

Типовими проявами росту пухлини в щитовидній залозі є:

 • труднощі при ковтанні;
 • першіння в горлі і кашель, що доводить до задухи;
 • осиплість голосу;
 • відчуття грудки в горлі;
 • біль в горлі, що віддає в вухо.
 

Про захворювання щитовидної залози говорять такі ознаки, як посилена пітливість, серцебиття, головні болі, серцева аритмія, слабкість, стомлюваність, постійна дратівливість і агресивність, тремтіння пальців рук. Проявом раку може бути повна відсутність апетиту і різке схуднення.

Ознаки ракових пухлин різного виду

Кожен з цих симптомів окремо не може бути безспірною ознакою захворювання щитовидної залози, в тому числі і онкологічного. Але поява їх сукупності стає приводом для термінового відвідування ендокринолога і проведення обстеження.

Якщо утворюється пухлина не епітеліальної природи, не зачіпає оболонку органу, то ознаки (відчуття стискання горла, біль, нестача повітря) виявляються лише після того, як вона значно збільшується. До появи неприємних відчуттів приводить тиск пухлини на гортань, трахею, а також набряклість тканин в області шиї.

Симптоми раку щитовидної залози у жінок, діагностика та лікування 1

Медулярний рак розвивається швидко. Пухлина проростає в трахею, сусідні м’язи і стравохід, що проявляється болями, задухою і неможливістю ковтання. При виникненні карциноми щитовидної залози у молодих жінок порушується менструальний цикл, спостерігаються кровотечі із статевих шляхів.

Внаслідок порушення вироблення кальцитоніну відбувається вимивання кальцію з кісток, розвивається остеопороз.

Ознаки утворення метастазів

При наявності метастазів в легенях у хворого можуть з’явитися болі в грудях і кашель з рясною мокротою, що містить домішки крові.

При появі метастазів в кишечнику виникають колючі болі в животі, діарея, нудота. Про виникнення кишкової кровотечі свідчить поява рідкого чорного калу.

В результаті проникнення раку в головний мозок у людини з’являються такі ознаки захворювання, як порушення координації рухів, ослаблення пам’яті та уваги, запаморочення, головні болі, напади (подібні епілептичним), а також погіршення зору.

При ураженні печінки розвивається жовтуха, з’являються болі в правому підребер’ї.

Діагностика

Призначаючи обстеження, лікарі (ендокринологи, хірурги, онкологи) враховують наявність сімейної схильності пацієнта до онкологічних захворювань. Проводиться УЗД для виявлення вузликів в щитовидці і визначення їх структури (пухирці, заповнені рідиною, відрізняються на екрані від щільних новоутворень).

Для виявлення метастатичного раку легенів роблять рентген. МРТ є найбільш точним способом діагностики, що дозволяє виявити глибоко розташовані дрібні вузли, які не видно на знімку УЗД. Крім того, за допомогою цього методу можна встановити точні розміри і розташування пухлини, визначити ступінь ураження сусідніх органів і тканин.

Проводиться сцинтиграфія (сканування щитовидки з використанням радіоактивного йоду). Ракові пухлини (за винятком медулярної) добре поглинають цю речовину, що дозволяє легко виявити їх за інтенсивністю гамма-випромінювання, що уловлюється спеціальним датчиком. Визначаються розміри і форма пухлин.

При появі симптомів раку щитовидної залози проводиться тонкоголкова біопсія і гістологічний аналіз взятих тканин. Це дозволяє уточнити характер ущільнень.

Лікування

Повністю видалити пухлину і знищити ракові клітини вдається лише в тому випадку, коли відсутні метастази, тобто на ранніх стадіях захворювання.

На 3 стадії лікування спрямоване на призупинення росту пухлини і запобігання метастазування. На останній стадії проводиться лише паліативна терапія – полегшення таких проявів, як біль, задуха, неможливість ковтання.

Біопсія для уточнення діагнозу

Застосовуються методи хірургічного видалення пухлини, а також різні способи руйнування ракових клітин. Іноді проводиться комплексне лікування з використанням декількох методик, наприклад, проводиться операція, а потім променева і хіміотерапія.

Хірургічне лікування

Воно є основним методом, є неефективним лише при анапластичному раку. Проводиться 2 типи операцій.

Лобектомія-видалення однієї частки, ураженої пухлиною невеликого розміру, що не перейшла на сусідні тканини. Матеріал обов’язково піддається гістологічному дослідженню (особливо в тому випадку, коли біопсія дала сумнівний результат). Це дозволяє вибрати методику подальшого лікування. Перевагою методу є збереження здорової частини залози і її здатності до функціонування. Після такої операції не потрібно довічно приймати препарати з тиреоїдними гормонами.

Тиреоїдектомія – видалення всієї щитовидки (тотальна методика) або її більшої частини (субтотальна). Після таких операцій хворий повинен довічно приймати Л-тироксин (аналог гормонів щитовидної залози). Як правило, одночасно видаляються найближчі лімфовузли.

Часткове або повне видалення щитовидки

Лікування радіоактивним йодом

Воно засноване на здатності тканин щитовидки накопичувати йод. Препарати з радіоізотопом Йод-131 вводяться в організм у вигляді капсул. Радіоактивне випромінювання руйнує ракові клітини, причому не тільки в залозі, але і в лімфовузлах, а також метастатичних пухлинах. Таке лікування застосовується зазвичай на пізніх стадіях (для руйнування залишених після операції ракових клітин) при папілярному і фолікулярному раку щитовидної залози.

Гормональна терапія

Вона призначається, як правило, після субтотальної тиреоїдектомії з метою профілактики повторного виникнення онкологічного захворювання. Після тотальної тиреоїдектомії прийом тиреоїдних гормонів необхідний для підтримки нормального стану всього організму.

Променева терапія

Проводиться спрямований вплив на пухлину радіоактивними променями, що руйнують ракові клітини. Недоліком методу є те, що одночасно відбувається руйнування здорових тканин. Зазвичай таке лікування призначається при анапластичному раку.

Таргетна (прицільна, виборча) хіміотерапія

Недоліком хіміотерапії є те, що препарати руйнують не тільки злоякісні, але і всі інші зростаючі клітини. В результаті у пацієнтів відбувається випадання волосся, пошкоджуються тканини сечового міхура та інших органів.

Хіміотерапія при раковій пухлині

Створені препарати вибіркової дії, що діють тільки на ракові клітини. Вони застосовуються для уповільнення їх поділу і росту пухлини, а також в профілактичних цілях після проведення оперативного лікування.Додано: 11/6/18 1:18
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.