Нікотинові пластирі: чи допоможуть вони кинути палити?

Багато людей все ще курить. Третина з них регулярно намагається кинути, однак, зробити це самостійно виходить лише у 5%. Розповідаємо, чи допоможуть пластирі з нікотином позбутися цієї шкідливої звички.

Чому не виходить кинути самому?

Залежність від тютюну проявляється одночасно і на фізіологічному, і на психологічному рівні. Коли людина відмовляється від сигарет, проявляється синдром відміни: без звичної дози нікотину людина стає дратівливою, тривожною, відвідують нав’язливі думки і непереборне бажання покурити.

Дослідження американських центрів з контролю і профілактики захворювань (CDC) показали, що два дні без сигарети для курця подібні ломці кокаїнового наркомана: МРТ зафіксувало збудження тієї ж зони мозку, яка реагує на наркотик. Тому щоб кинути палити, краще скористатися кваліфікованою допомогою.

Чи допоможе нікотиновий пластир?

Швидше за все. ВООЗ включила нікотинзамісну терапію до списку ефективних методів лікування. Багато досліджень показали, що пластирі допомагають кинути палити як мінімум на 6 місяців. Більше того, інші методи терапії, включаючи нікотинові жувальні гумки, спреї, інгалятори і таблетки для розсмоктування, виявилися також ефективні.

Як працює нікотиновий пластир?

В основі знаходиться нікотиновий шар, який всмоктується через шкіру і проникає в кровотік. Завдяки тому, що в організм продовжує надходити нікотин, у курця знижуються симптоми фізичної залежності: дратівливість, занепокоєння, безсоння, і т. д. Йому легше відмовитися від сигарет. Поступово людина переходить до пластирів з меншою дозою нікотину і в підсумку просто перестає ними користуватися.

Чому роблять пластирі з нікотином, а не, наприклад, зі смолами?

Саме нікотин формує залежність, а інші компоненти тютюнового диму — тільки ризики для здоров’я.

Однак його регулярне вживання також негативно впливає на організм: підвищується артеріальний тиск, порушується серцевий ритм, перезбуджується нервова система і т. д.

Чи всім можна використовувати нікотинозамісну терапію?

Ні, є протипоказання:

  • Виразка шлунка і дванадцятипалої кишки;
  • Гіпертонія;
  • Порушення роботи нирок;
  • Гіпертиреоз;
  • Феохромоцитома.

Якщо в мене немає протипоказань, я можу використовувати пластир самостійно?

Ні, все одно буде потрібна консультація лікаря. Тільки він зможе підібрати потрібну концентрацію нікотину. При неправильному дозуванні можуть з’явитися побічні ефекти: погіршення пам’яті, зниження інтелектуальних здібностей, алергія і порушення сну.

Що ефективніше – нікотинові пластирі або електронні сигарети?

В цьому році британські вчені провели велике дослідження і з’ясували, що після року куріння вейпа 18% людей змогли відмовитися від сигарет, а після використання пластиру — тільки 10%. Однак незважаючи на такий результат, електронні сигарети все ще не визнали ефективним засобом для боротьби з курінням. Спочатку потрібно дочекатися нових досліджень про те, наскільки шкідливі токсичні речовини, які містяться в їх парі.

Значить, нікотинові пластирі — це не панацея?

Нажаль, ні. Лікарі наполягають на тому, що пластирі — це не лікування, а лише допоміжний засіб. Щоб остаточно розпрощатися із залежністю, варто доповнити терапію прийомами у психолога. Або скориститися найпростішим способом, який допомогає майже всім, прочитати книгу Аллена Карра “Легкий спосіб кинути палити”.

Про автора Марічка Павленко 525 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.
ПоганоНе дужеМоже бутиДобреПрекрасно! (1 оцінили, середня: 5,00 з 5)
Loading...

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар