Головна / Поради / Як підвищити вироблення гормону щастя і мотивації дофаміну

Як підвищити вироблення гормону щастя і мотивації дофаміну

Нав’язливе відчуття тривожності, втрата мотивації, емоційна пригніченість і песимізм – напевно, хоча б раз у житті вам доводилося стикатися з деякими з перерахованих проявів. Розлади подібного роду здатні надовго вибити з колії і запросто позбавити вас інтересу до всього, що відбувається навколо.

В подібних обставинах навколишній світ набуває сірі, невиразні відтінки, а звичні джерела радості і задоволень надовго втрачають колишню привабливість.

Відчуття щастя і задоволення, мотивація і особиста ефективність багато в чому визначаються справною роботою спеціального нейрогормона – дофаміну, який регулює цілий ряд важливих процесів, що протікають в головному мозку.

Як працює дофамін

Як підвищити вироблення гормону щастя і мотивації дофаміну 1

Дофамін (допамін) – це гормон, який виробляється в головному мозку і наднирниках. У числі інших нейромедіаторів дофамін бере участь у передачі нервових імпульсів, за допомогою яких нервові клітини головного мозку, нейрони, спілкуються між собою. Завдяки цьому дофамін регулює мислення, поведінку і емоційні реакції.

Дофамін прийнято називати гормоном задоволення. Він дозволяє відчувати насолоду від контакту з зовнішніми подразниками. Це може бути їжа, шопінг, сексуальні контакти, активний відпочинок. Дофамін здатний викликати комплекс відчуттів досить широкого спектру: від помірного психологічного комфорту до нестримної і сліпучою ейфорії.В ході недавніх досліджень нейрофізіологам вдалося встановити одну вкрай важливу закономірність: дофамін починає виділятися ще до отримання вами нагороди. Більш того, дофамін активізується раніше того моменту, коли ви починаєте діяти.

Таким чином, завдяки дофаміну в мозку формується особливе внутрішнє відчуття, яке можна визначити як «задоволення від передчуття нагороди». Воно лежить в основі мотивації і здатності до навчання.

Мотивація і працездатність

Очікування задоволення або задоволення лежить в основі будь-якого мотиваційного імпульсу. При цьому нагорода може мати як матеріальну форму (грошову винагороду, подарунок), так і нематеріальний характер (перемога в грі, в інтелектуальному протистоянні, моральне задоволення від допомоги оточуючих).

Таким чином, дофамін можна вважати біохімічною базою мотиваційного потенціалу, з чим би він не був пов’язаний. Рівень мотивації визначає такі основоположні особистісні якості, як працездатність, завзятість, цілеспрямованість і впевненість у собі.

Навчання

Дофамін грає найважливішу роль в процесі навчання, набуття нових навичок і звичок. Справа в тому, що вироблення нейрогормона безпосередньо залежить від результативності вжитих вами зусиль, від того, наскільки часто ви досягаєте заданого результату в певній ситуації.

Якщо обраний алгоритм дій з високою ймовірністю веде до отримання шуканої нагороди, то рівень дофаміну буде зростати. І навпаки, велика кількість невдалих спроб викличе протилежні наслідки: дофамін поступово перестане реагувати на конкретні подразники, мотивація скотиться до нуля.Описаний механізм дозволяє відсівати безперспективні вміння і паралельно формувати корисні навички і звички. Крім того, він сприяє засвоєнню і закріпленню плідних моделей поведінки.

Саме таким чином відбувається послідовне накопичення результативного досвіду, який перетворюється на раціональні життєві стратегії. Людина вчиться приймати правильні рішення і фокусувати увагу на найбільш значущих і важливих процесах і джерелах інформації.

До чого призводять порушення синтезу дофаміну

Для організму однаково небезпечні як падіння, так і неконтрольоване зростання синтезу дофаміну. Подібні збої в першу чергу відображаються на психоемоційному стані людини.

Зниження рівня дофаміну призводить до наступних негативних наслідків:

 • падіння мотивації і працездатності;
 • апатія і втрата інтересу до життя;
 • зниження швидкості мислення і здатності до концентрації уваги;
 • набір зайвої ваги;
 • негативні емоційні прояви, невмотивована дратівливість;
 • розвиток станів депресивного характеру.
 

Надлишок нейромедіатора веде до розвитку патологічних пристрастей і неадекватного потягу до пошуку джерел насолоди.

Це проявляється наступним чином:

 • виникнення невгамовного сексуального апетиту;
 • швидке формування залежності від всіляких стимуляторів, в тому числі комп’ютерних ігор, алкоголю, наркотиків, солодкої їжі;
 • дратівливість і агресивна поведінка;
 • необґрунтована впевненість у власній перевазі;
 • нездоровий трудоголізм;
 • розвиток сплутаності мислення і емоційної нестійкості, які збільшують ризик появи психічних відхилень, включаючи шизофренію.
 

Де і як виробляється дофамін

Умиротворення

Головною сировиною для вироблення дофаміну служить незамінна амінокислота L-тирозин. Вона надходить в організм з їжею або виробляється з іншої незамінної амінокислоти – фенілаланіну.

Дофамін, який виробляють клітини головного мозку, виконує роль нейромедіатора. Він впливає на мозкову активність, поширюючись по особливих дофамінових шляхах.

Дофамін, що утворюється в надниркових залозах, не може проникнути в мозкову тканину завдяки наявності захисного гематоенцефалічного бар’єру. Виконуючи роль гормону, він бере участь в регуляції артеріального тиску, судинного тонусу, перистальтики шлунково-кишкового тракту. Крім цього, він стає вихідним матеріалом для біосинтезу гормонів стресу: адреналіну і норадреналіну.

Причини гормональних порушень

Повноцінна робота дофамінових шляхів в головному мозку залежить від безлічі факторів. Вони чутливо реагують на будь-які негативні зміни в стані організму.

Причиною гормонального збою може стати неправильне харчування, малорухливий спосіб життя, низька соціальна активність, тривалі стреси, пов’язані з професійною діяльністю і особистим життям, а також шкідливі звички: куріння, прийом алкоголю і наркотичних стимуляторів.

Крім цього, вироблення дофаміну знижується з віком. Це стає причиною різноманітних функціональних розладів: падіння когнітивних здібностей, уповільнення реакції, погіршення концентрації і пам’яті.

Як стабілізувати рівень дофаміну в організмі

Як підвищити вироблення гормону щастя і мотивації дофаміну 2

Ми переконалися в значущості дофаміну в забезпеченні здоров’я організму, якості життя і навіть рівня особистої ефективності.

Для підтримки стабільної роботи дофамінових шляхів необхідно дотримуватися нескладних рекомендацій.

 • Харчуйтеся правильно. Вживання шкідливої їжі з високим вмістом простих вуглеводів, штучних жирів і харчових добавок теж можна віднести до категорії шкідливих звичок, які заважають злагодженій роботі ендокринної системи, мозку та інших органів.
 • Їжте потрібні продукти. Як ми з’ясували раніше, сировиною для виробництва дофаміну служать дві незамінні амінокислоти: фенілаланін і тирозин. Вживаючи продукти з високим вмістом даних амінокислот, можна забезпечити умови для безперебійного синтезу глутамату. Ось перелік продуктів харчування, яким слід приділити особливу увагу: арахіс, мигдаль, волоський горіх, насіння соняшнику, бобові, у тому числі соя і сочевиця. Засвоєння тирозину і фенілаланіну підвищується в присутності заліза, міді, а також вітамінів С, В6, В3.
 • Підтримуйте фізичну активність на належному рівні. Під час тренувань відбувається вироблення ендорфіну і адреналіну, які за допомогою ряду хімічних перетворень запускають секрецію дофаміну.
 • Відмовтеся від шкідливих звичок. Будь-які штучні стимулятори порушують роботу рецепторів, чутливих до дофаміну.
 • Дотримуйтесь режиму. Важливо приділяти здоровому сну не менше 7 годин на добу.
 • Регулярно займайтеся сексом. Інтимна близькість надає потужний вплив на збереження гормонального балансу.
 • Займайтеся саморозвитком, покращуйте свої професійні навички і підвищуйте самооцінку.
 • Підтримуйте доброзичливі і поважні взаємини з близькими людьми і колегами по роботі. По можливості уникайте конфліктних ситуацій. Вчіться вирішувати проблеми, налагоджуючи конструктивні взаємодії з оточуючими.
 • Заведіть звичку винагороджувати самого себе за будь-які, навіть самі незначні досягнення: у побуті, на роботі, в особистому житті. У ролі заслуженої нагороди можуть виступити, наприклад, похід в масажний салон, в кафе, в баню, купівля предмета одягу, приємної дрібнички, або навіть проста, щира подяка, звернена до самого себе.
 

Дотримуючись наведених вище рекомендацій, ви можете усвідомлено впливати на стан гормонального фону. Стабільний синтез дофаміну, в свою чергу, дозволить вам зміцнити мотивацію, підвищити працездатність, поліпшити емоційний фон і сформувати стійкий оптимістичний погляд на життя.Додано: 12/23/18 10:39
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.