Як підвищити вироблення гормону щастя і мотивації дофаміну

Нав’язливе відчуття тривожності, втрата мотивації, емоційна пригніченість і песимізм – напевно, хоча б раз у житті вам доводилося стикатися з деякими з перерахованих проявів. Розлади подібного роду здатні надовго вибити з колії і запросто позбавити вас інтересу до всього, що відбувається навколо. У подібних обставинах навколишній світ набуває сірі, невиразні відтінки, а звичні джерела радості і задоволень надовго втрачають колишню привабливість.

Відчуття щастя і задоволення, мотивація і особиста ефективність багато в чому визначаються справною роботою спеціального нейрогормона – дофаміну, який регулює цілий ряд важливих процесів, що протікають в головному мозку.

Як працює дофамін

Дофамін (допамін) – це гормон, який виробляється в головному мозку і наднирниках. У числі інших нейромедіаторів дофамін бере участь у передачі нервових імпульсів, за допомогою яких нервові клітини головного мозку, нейрони, спілкуються між собою. Завдяки цьому дофамін регулює мислення, поведінку і емоційні реакції.

Дофамін прийнято називати гормоном задоволення. Він дозволяє відчувати насолоду від контакту з зовнішніми подразниками. Це може бути їжа, шопінг, сексуальні контакти, активний відпочинок. Дофамін здатний викликати комплекс відчуттів досить широкого спектру: від помірного психологічного комфорту до нестримної і сліпучою ейфорії.

В ході недавніх досліджень нейрофізіологам вдалося встановити одну вкрай важливу закономірність: дофамін починає виділятися ще до отримання вами нагороди. Більш того, дофамін активізується раніше того моменту, коли ви починаєте діяти. Таким чином, завдяки дофаміну в мозку формується особливе внутрішнє відчуття, яке можна визначити як «задоволення від передчуття нагороди». Воно лежить в основі мотивації і здатності до навчання.

Мотивація і працездатність

Очікування задоволення або задоволення лежить в основі будь-якого мотиваційного імпульсу. При цьому нагорода може мати як матеріальну форму (грошову винагороду, подарунок), так і нематеріальний характер (перемога в грі, в інтелектуальному протистоянні, моральне задоволення від допомоги оточуючих).

Таким чином, дофамін можна вважати біохімічною базою мотиваційного потенціалу, з чим би він не був пов’язаний. Рівень мотивації визначає такі основоположні особистісні якості, як працездатність, завзятість, цілеспрямованість і впевненість у собі.

Навчання

Дофамін грає найважливішу роль в процесі навчання, набуття нових навичок і звичок. Справа в тому, що вироблення нейрогормона безпосередньо залежить від результативності вжитих вами зусиль, від того, наскільки часто ви досягаєте заданого результату в певній ситуації.

Якщо обраний алгоритм дій з високою ймовірністю веде до отримання шуканої нагороди, то рівень дофаміну буде зростати. І навпаки, велика кількість невдалих спроб викличе протилежні наслідки: дофамін поступово перестане реагувати на конкретні подразники, мотивація скотиться до нуля.

Описаний механізм дозволяє відсівати безперспективні вміння і паралельно формувати корисні навички і звички. Крім того, він сприяє засвоєнню і закріпленню плідних моделей поведінки. Саме таким чином відбувається послідовне накопичення результативного досвіду, який перетворюється на раціональні життєві стратегії. Людина вчиться приймати правильні рішення і фокусувати увагу на найбільш значущих і важливих процесах і джерелах інформації.

До чого призводять порушення синтезу дофаміну

Для організму однаково небезпечні як падіння, так і неконтрольоване зростання синтезу дофаміну. Подібні збої в першу чергу відображаються на психоемоційному стані людини.

Зниження рівня дофаміну призводить до наступних негативних наслідків:

 • падіння мотивації і працездатності;
 • апатія і втрата інтересу до життя;
 • зниження швидкості мислення і здатності до концентрації уваги;
 • набір зайвої ваги;
 • негативні емоційні прояви, невмотивована дратівливість;
 • розвиток станів депресивного характеру.

Надлишок нейромедіатора веде до розвитку патологічних пристрастей і неадекватного потягу до пошуку джерел насолоди. Це проявляється наступним чином:

 • виникнення невгамовного сексуального апетиту;
 • швидке формування залежності від всіляких стимуляторів, в тому числі комп’ютерних ігор, алкоголю, наркотиків, солодкої їжі;
 • дратівливість і агресивна поведінка;
 • необґрунтована впевненість у власній перевазі;
 • нездоровий трудоголізм;
 • розвиток сплутаності мислення і емоційної нестійкості, які збільшують ризик появи психічних відхилень, включаючи шизофренію.

Де і як виробляється дофамін

Умиротворення

Головною сировиною для вироблення дофаміну служить незамінна амінокислота L-тирозин. Вона надходить в організм з їжею або виробляється з іншої незамінної амінокислоти – фенілаланіну.

Дофамін, який виробляють клітини головного мозку, виконує роль нейромедіатора. Він впливає на мозкову активність, поширюючись по особливих дофамінових шляхах.

Дофамін, що утворюється в надниркових залозах, не може проникнути в мозкову тканину завдяки наявності захисного гематоенцефалічного бар’єру. Виконуючи роль гормону, він бере участь в регуляції артеріального тиску, судинного тонусу, перистальтики шлунково-кишкового тракту. Крім цього, він стає вихідним матеріалом для біосинтезу гормонів стресу: адреналіну і норадреналіну.

Причини гормональних порушень

Повноцінна робота дофамінових шляхів в головному мозку залежить від безлічі факторів. Вони чутливо реагують на будь-які негативні зміни в стані організму.

Причиною гормонального збою може стати неправильне харчування, малорухливий спосіб життя, низька соціальна активність, тривалі стреси, пов’язані з професійною діяльністю і особистим життям, а також шкідливі звички: куріння, прийом алкоголю і наркотичних стимуляторів.

Крім цього, вироблення дофаміну знижується з віком. Це стає причиною різноманітних функціональних розладів: падіння когнітивних здібностей, уповільнення реакції, погіршення концентрації і пам’яті.

Як стабілізувати рівень дофаміну в організмі

Ми переконалися в значущості дофаміну в забезпеченні здоров’я організму, якості життя і навіть рівня особистої ефективності. Для підтримки стабільної роботи дофамінових шляхів необхідно дотримуватися нескладних рекомендацій.

Харчуйтеся правильно. Вживання шкідливої їжі з високим вмістом простих вуглеводів, штучних жирів і харчових добавок теж можна віднести до категорії шкідливих звичок, які заважають злагодженій роботі ендокринної системи, мозку та інших органів.

Їжте потрібні продукти. Як ми з’ясували раніше, сировиною для виробництва дофаміну служать дві незамінні амінокислоти: фенілаланін і тирозин. Вживаючи продукти з високим вмістом даних амінокислот, можна забезпечити умови для безперебійного синтезу глутамату. Ось перелік продуктів харчування, яким слід приділити особливу увагу: арахіс, мигдаль, волоський горіх, насіння соняшнику, бобові, у тому числі соя і сочевиця. Засвоєння тирозину і фенілаланіну підвищується в присутності заліза, міді, а також вітамінів С, В6, В3.
Підтримуйте фізичну активність на належному рівні. Під час тренувань відбувається вироблення ендорфіну і адреналіну, які за допомогою ряду хімічних перетворень запускають секрецію дофаміну.
Відмовтеся від шкідливих звичок. Будь-які штучні стимулятори порушують роботу рецепторів, чутливих до дофаміну.
Дотримуйтесь режиму. Важливо приділяти здоровому сну не менше 7 годин на добу.
Регулярно займайтеся сексом. Інтимна близькість надає потужний вплив на збереження гормонального балансу.
Займайтеся саморозвитком, покращуйте свої професійні навички і підвищуйте самооцінку.
Підтримуйте доброзичливі і поважні взаємини з близькими людьми і колегами по роботі. По можливості уникайте конфліктних ситуацій. Вчіться вирішувати проблеми, налагоджуючи конструктивні взаємодії з оточуючими.
Заведіть звичку винагороджувати самого себе за будь-які, навіть самі незначні досягнення: у побуті, на роботі, в особистому житті. У ролі заслуженої нагороди можуть виступити, наприклад, похід в масажний салон, в кафе, в баню, купівля предмета одягу, приємної дрібнички, або навіть проста, щира подяка, звернена до самого себе.

Дотримуючись наведених вище рекомендацій, ви можете усвідомлено впливати на стан гормонального фону. Стабільний синтез дофаміну, в свою чергу, дозволить вам зміцнити мотивацію, підвищити працездатність, поліпшити емоційний фон і сформувати стійкий оптимістичний погляд на життя.

Про автора Марічка Павленко 492 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.
ПоганоНе дужеМоже бутиДобреПрекрасно! (1 оцінили, середня: 5,00 з 5)
Loading...

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар