Головна / Поради / Криза середнього віку: правда чи вигадка

Криза середнього віку: правда чи вигадка

В середньому віці абсолютно природно страждати через виснаження життєвої енергії і втрати всього, що ми так намагалися зберегти. Але в глибині цього страждання міститься приховане запрошення. Нам пропонується змістити свої інтереси і здібності, перейти до завдань внутрішнього розвитку.

Це цитата Джеймса Холліса – директора Центру Юнга в Х’юстоні (США), відомого юнгіанського аналітика. Його книга «Перевал в середині шляху» присвячена тій самій кризі середнього віку, в існуванні якої психологи останнім часом все більше сумніваються. Так чи є цей перевал в середині шляху, або проблема кризи надумана? Є різні точки зору.

Криза середнього віку: правда чи вигадка 1

Визначимося з термінами

Якщо ви думаєте, що термін «криза середнього віку» існував завжди, то помиляєтеся. Він порівняно “молодий” – в ужиток його ввів Канадський вчений Еліот Джакс в 1960-і роки. У статті «Смерть і криза середнього віку» він звертається до теми змін у характері, що відбуваються в районі 35 років.

Це приблизно серединна точка, дійшовши до якої людина досягла багато чого. Є сім’я, професійні досягнення, діти наближаються до самостійного віку … здавалося б, настає час реалізації. Але Джакс підкреслює, що це точка, за якою йде поступове згасання.Таким чином, термін «перевал в середині шляху» якнайкраще підходить під опис Джакса. Позаду довгий шлях пошуків, попереду ж – неминуча смерть.

А чи була криза?

Криза середнього віку: правда чи вигадка 2

Безумовно, Джакс ґрунтувався на власному багатому досвіді, а крім того, ілюстрував свою ідею прикладами багатьох талановитих людей. Дійсно, багато письменників, поетів, композиторів вмирали у віці між 35 і 39 роками. Або ж міняли в цей час свою творчу манеру (а дехто переставав займатися мистецтвом взагалі). Але чи можна говорити, що даний принцип працює для всіх однаково?

Підтвердити або спростувати це припущення досить складно. І психологи неодноразово проводили опитування, вивчаючи ставлення людей до такого складного поняття, як «щастя».

Крива щастя

Звичайно, щастя – поняття суб’єктивне. Причому не виключено, що саме суб’єктивне з усіх існуючих. Тому вчені нерідко розшифровують його як «рівень задоволеності життям».

Дослідник Берт ван Ландегем з Маастрихтського університету (Нідерланди) говорив, що «графік щастя» людини схожий на букву U і має «провал» в середині життя. Віком приблизно 40-50 років настає криза, але в 65 років люди, як правило, вчаться цінувати те, що мають. І, як не дивно, наближаються до нового піку щастя.

Якщо людина залишається в хорошій фізичній формі, то в 70 років вона відчуває себе цілком щасливою. І чим старше стає, тим більше шансів випробувати це почуття.

Золота середина

Здавалося б, дослідження ван Лангдема підтверджують: криза середнього віку є. Однак є й інша точка зору: криза може наступити практично в будь-якому віці. І не треба чекати її неодмінно в 35-40 років: адже те, чого ти чекаєш, зазвичай і трапляється.Тривалість життя людини сьогодні збільшується, тому зсуваються і вікові кризи. Професор Нік Хаслам з Університету Мельбурна зазначає, що середина життя – це найкращий період. Опитування останнього часу показують, що поняття «середнього віку» в суб’єктивному розумінні людей дуже зсувається практично до 70 років. У багатьох життя стає більш стабільним, а ставлення до нього – позитивним.Додано: 01/18/19 10:49
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.