Як передається гонорея

Як передається гонорея  На жаль, не тільки статевим шляхом, хоча дану недугу зазвичай відносять до венеричних захворювань. За статистикою, гонорея є одним з найбільш поширених захворювань, особливо серед молоді.

Викликається ця хвороба особливим мікроорганізмом, гонококом, який може паразитувати не тільки в області статевих органів, але і на слизових оболонках ротової порожнини, очей і внутрішніх органів. Займатися самолікуванням даного захворювання не слід, так як це може привести до різних ускладнень (наприклад, безпліддя) і хронізації процесу.

Основний шлях передачі гонореї

Незважаючи на наявність безлічі захисних засобів, статевий акт є провідним шляхом поширення гонореї. За ступенем ризику зараження на першому місці стоять незахищений вагінальний і анальний секс, а на другому місці в цьому списку впевнено тримається оральний секс.

Заразитися гонореєю можна не тільки під час традиційного сексу, але і при звичайних інтимних ласках, якщо статеві органи партнерів стикаються один з одним, однак статевий член у піхву не вводиться. Ймовірність зараження при одиничному незахищеному статевому акті становить 50%, а при наявності супутніх запальних захворювань — ще вища.

Жінки заражаються практично завжди, а чоловіки найбільш часто в тих випадках, коли займаються любовними втіхами під час менструації партнерки, при наявності безсимптомно протікаючої у неї гонореї, під час подовженого статевого акту, при попаданні інфекції в сечовипускальний канал чоловіка.

Як передається гонорея іншими способами

Від матері до дитини під час пологів. Проходячи по зараженими гонококами родових шляхах, очі дитини інфікуються практично в 100% випадків, потім розвивається гонококовий кон’юнктивіт з подальшою сліпотою у малюка. Під час пологів можуть інфікуватися також статеві органи дівчаток.

Через предмети побуту. Хоча такий шлях передачі зустрічається досить рідко, тим не менш, вірогідність його збільшується, якщо в родині хтось має дане захворювання. В цьому випадку зараження відбувається, якщо людина скористається губкою, рушником, білизною хворого зі слідами гонорейного гною. Таким чином в сім’ях з низьким рівнем гігієни можуть заражатися дівчатка, які ще не живуть статевим життям (при цьому брудні руки матері в їх зараженні грають не останню роль).

Як виявити гонорею в домашніх умовах

Якщо пам’ятати про те, що існують безсимптомні та атипові форми гонореї, то гонорею виявити в домашніх умовах практично неможливо. Саме надійне — це мати єдиного статевого партнера за умови взаємної вірності один одному або не жити статевим життям взагалі.

В інших випадках оптимальним варіантом стане регулярне проходження медогляду і здача аналізів на наявність ЗПП.

Як можна запідозрити гонорею

Запідозрити гонорею можна, якщо з’явилися деякі з наступних симптомів через 2-14 днів після статевого акту:

У чоловіків:

Запалення сечовипускального каналу (уретрит), що проявляється незначним дискомфортом в уретрі, хворобливістю пеніса і гнійними виділеннями з нього.
Простатит, запалення придатків яєчок, сім’яних пухирців: можливий набряк мошонки, болі внизу живота, промежини, посилюються під час ерекції.

У жінок:

Уретрит, характеризується гнійними або слизисто-гнійними виділеннями.
Запалення сечового міхура (прискорене і хворобливе сечовипускання).
Вагініт (почервоніння стінок піхви, гнійні виділення).
Дискомфорт, болі внизу живота, болючість при статевому акті, можуть свідчити про те, що гонорея поширилася і на інші органи (маткові труби, матку тощо).
Хронічна гонорея часто протікає безсимптомно, і в деяких випадках жінка може виявити тільки тоді, коли звертається за допомогою для лікування безпліддя.

Рідкісні форми гонореї

Запалення прямої кишки (проктит): свербіння в області анусу, періодичні кровотечі, гнійні виділення, запори.

Фарингіт: біль у горлі, першіння.

Перигепатит: болі в правому підребер’ї, нудота, блювота, лихоманка.

Суглобова форма гонореї: запалення колінних, гомілковостопних, ліктьових суглобів або зап’ястя, також спостерігається лихоманка, болючість, набряклість і обмеження рухливості суглобів. Стандартне лікування виявляється неефективним.

Дисемінована гонококкова інфекція: гнійники на шкірі, поліартрит, підвищена температура тіла. Висипання невеликих розмірів, з наявністю гною.

Як видно з перерахованого вище, в деяких випадках діагностика гонореї є складною навіть для фахівця в даній області, тим більше, що під час єдиного статевого акту можна заразитися відразу кількома захворюваннями, які передаються статевим шляхом: наприклад, гонореєю і сифілісом.

До якого лікаря звернутися

Гонорею лікує венеролог. Також запідозрити захворювання може андролог, уролог, гінеколог. У лікуванні беруть участь офтальмолог, ревматолог, гепатолог, ЛОР-лікар, інфекціоніст залежно від зараженого органу. Якщо людина гонореєю хворіє часто, рекомендується відвідати сексолога, щоб дізнатися про правильну статеву поведінку.

Про автора Марічка Павленко 587 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар