Головна / Терапія / Лікування гранулеми зуба

Лікування гранулеми зуба

Зубна гранулема (гранулематоз) – це патологічне новоутворення біля кореня зуба, що містить хвороботворні мікроорганізми, токсичні продукти їх метаболізму і власні загиблі клітини. Щоб захиститися від них, організм вибудовує навколо враженої зони сполучнотканинну капсулу.

Розмір гранулеми зуба не перевищує декількох міліметрів, але утворення має тенденцію до зростання, і прикореневі вузлики або мішечки можуть досягти 5-7 мм і більше в діаметрі. З часом в гранулемі формується порожнина і поступово наповнюється гнійним вмістом, і утворюється кіста.

Лікування гранулеми зуба 1

Причини розвитку гранулеми зуба

Точна причина розвитку захворювання неясна. Може скластися враження, що воно виникає без будь-яких причин.

Основні причини, що сприяють утворенню гранулем: • ускладнення невилікуваного своєчасно карієсу – періодонтит;
 • травматичні ушкодження зубощелепної області;
 • наявність у пацієнта інших інфекційних захворювань;
 • невилікуваний (або невдало вилікуваний) пульпіт.
 

Факторами, здатними спровокувати гранулематоз, є зниження загального та місцевого імунітету, загальне переохолодження, психоемоційні стреси і загальна фізична і розумова втома.

При періодонтиті запалення здатне локалізуватися в області верхівки зуба (рідше – між корінням). При дуже активному розмноженні патогенної мікрофлори організм намагається відмежувати інфекційний вогнище, в результаті чого і формується гранулема.

При пульпіті бактерії активно розмножуються в кореневому каналі, руйнуючи судинно-нервовий пучок. Потім вони виходять за межі зуба через апікальний отвір, а імунна система перешкоджає їх поширенню, створюючи своєрідну оболонку з сполучної тканини.

Аналогічна ситуація має місце, якщо стоматолог недостатньо ретельно опрацював кореневий канал (механічно або антисептиком).

Лікування гранулеми зуба 2

Симптоми гранулеми

У період загострення гранулематозу розвиваються наступні клінічні ознаки: • інтенсивний больовий синдром, значно посилюється при тиску на проблемний зуб;
 • підвищення температури;
 • гіперемія і запальна набряклість ясен;
 • головний біль;
 • потемніння емалі хворого зуба;
 • гарячкова реакція;
 • озноб.
 

Можливі ускладнення зубної гранулеми

Небезпека даної патології полягає в тому, що на ранніх стадіях вона протікає безсимптомно, але по мірі розвитку патологічного процесу здатна привести до дуже серйозних ускладнень. Гранулема являє собою вогнище хронічної інфекції, і негативно впливає на нирки, серце, а також інші органи і системи.

Тканина гранулеми пронизана великою кількістю дрібних кровоносних судин – капілярів, які сприяють зростанню утворення.

По мірі розвитку гранульома рано чи пізно перетворюється на кісту, що представляє собою куди більшу небезпеку. При гранулематозі може сформуватися свищі – отвори, через які гній може перетікати в сусідні структури. Не виключено також запалення окістя, флегмона, остеомієліт щелепної кістки і околочелюстной абсцес.

Найбільшу небезпеку являє собою сепсис – зараження крові при контакті утворюється гній з кров’ю. Даний стан являє собою реальну загрозу для життя, і вимагає комплексної терапії в умовах стаціонару. В окремих випадках не виключена загибель пацієнта.

Лікування гранулеми зуба 3

Діагностика

Протікає безсимптомно (хронічно) гранулема зуба виявляється в ході рентгенологічного обстеження, причому, у ряді випадків, абсолютно випадково. Пацієнти, як правило, звертаються за допомогою до стоматолога тільки в стадії загострення.

Деякий час тому діаметр утворення вважався найважливішим критерієм при його класифікації. Вважалося, що якщо розмір ≤ 5 мм, то це гранулема, а якщо ≥ 100 мм, то кіста. Проте в даний час описані гранулеми, перевищують 12 мм в діаметрі.

Для верифікації діагнозу стоматолога зараз крім рентгенівського знімка потрібні результати лабораторного (гістологічного) аналізу. Принципова різниця полягає в тому, що гранулема – це інфікована сполучна тканина, а кіста має порожнину з оболонкою, яка вистелена ендометрієм. Вона наповнена ексудатом (переважно – гнійним).

Лікування гранулеми зуба

Консервативні методики припускають призначення антибіотиків (всередину) і сульфаніламідів. Препарати дозволяють усунути запальний процес. Така терапія ефективна на ранніх стадіях гранулематоза.

Хірургічний метод вимагає розтину ясен, щоб дати вихід гною. Після ретельного полоскання порожнини рота розчинами антисептиків встановлюється дренаж. Паралельно проводиться антибіотикотерапія антибактеріальними препаратами широкого спектра дії. Ряд фахівців розцінює антибіотикотерапію в якості тимчасового заходу.

Альтернативним методом є доступ до кореня зуба через передню стінку щелепи. Для цього робиться розріз, відкидається слизова клапоть і випилюється бормашиною невелике «віконце». Через нього гранулема зуба ретельно очищається, а зона її кріплення обробляється. Потім хірург-стоматолог зашиває рану. Необхідність у встановленні дренажу в даному випадку відсутня. В окремих випадках показано висічення верхівки кореня щоб уникнути рецидив. З часом кісткова тканина повністю відновлюється, і зуб в змозі переносити звичайне навантаження при жуванні.

При запущеній гранулемі зуба доводиться вдаватися до видалення зуба. Після екстракції зуба гній безперешкодно витікає, і гранулема розсмоктується.

Показання до екстракції хворого зуба:

 • значне руйнування коронки зуба і його кореня (нижче рівня ясен);
 • розвиток гранулеми на фоні періодонтиту з утворенням патологічних зубоясенних кишень;
 • виявлення на проблемному зубі вертикальної щілини.
 

Фахівці з успіхом використовують для лікування гранулеми зуба фізіотерапевтичні методики. Одною з них є депофорез. Для купірування запального процесу застосовується гідроокис міді – суспензія під впливом струму низької частоти.

Важливо
Ні в якому разі не можна встановлювати ортопедичні конструкції (наприклад – коронки) на зуби з гранулемами!

Профілактика

Для попередження гранулематозу необхідно регулярно проходити профілактичні огляди у стоматолога. Доцільно під час кожного відвідування проводити рентгенографію, оскільки зубна гранулема, як ми вже згадували, може протягом довгого часу протікати безсимптомно.

Настійно рекомендується лікувати вже виявлені патології і санувати вогнища хронічної інфекції, а також приділяти підвищену увагу гігієні порожнини рота.

Зубну щітку доцільно регулярно міняти, оскільки щетина з часом сама стає розсадником інфекції.

Дуже важливо уникати травм зубів та щелепно-лицевої області.

Мимовільно гранулема розсмоктатися не може, і ніякі «народні засоби» тут не допоможуть. Ніякі настої і відвари цілющих рослин не допоможуть розсмоктатися їй. Полоскання можуть сприяти тимчасовому полегшенню стану пацієнта. В якості додатково засобу лікування стоматолог може порадити полоскання на основі відварів кори дуба, календули, аїру, шавлії, ромашки, а також прополісу.Додано: 07/12/18 10:08
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.