Головна / Інфекції / Купання при вітрянці: користь чи шкода

Купання при вітрянці: користь чи шкода

З вітряною віспою або вітрянкою хоча б раз, а іноді два і три рази, у житті стикається кожна людина. Правда цією недугою хворіють, в основному, в дитячому віці, тому вона і відноситься до розряду дитячих захворювань. Однак іноді хворих на вітрянку можна зустріти і серед дорослих, тільки в таких випадках хвороба, як правило, проходить у більш важкій формі.

Вірус вітряної віспи досить леткий, тобто характеризується високою здатністью заражати, а його основними ознаками є сверблячий висип специфічного характеру і висока температура в перші дні хвороби. Постійно сверблячі висипання доставляють чималий дискомфорт, і часто буває дуже складно відмовитися від бажання їх почухати навіть дорослим, що вже говорити про дітей.

Однак відомо, що розчесані, а іноді, і рохдряпані шкірні покриви є прекрасним середовищем для патогенних мікроорганізмів, що провокують розвиток піодермії — гнійничкові захворювання шкіри. Тому дуже важливо при вітряній віспі приділяти особливу увагу основам гігієни.

Купання при вітрянці: користь чи шкода 1

Чи можна купатися при вітрянці?

Сьогодні на питання, чи можна купатися при вітрянці, багато батьків не мають однозначної відповіді, оскільки навіть серед медичних працівників в даному питанні є розбіжності.До недавнього часу фахівці не рекомендували купати дітей, які страждають від вітрянки, до моменту відокремлення останньої скоринки. Вважалося, що водні процедури сприяють поширенню висипки і розвитку ускладнень.

На щастя, сьогодні сучасна медицина володіє результатами більш детального вивчення особливостей розвитку вітряночного вірусу і впливу його на організм. Тому в основній своїй масі вітчизняні лікарі дозволяють купатися при вітряній віспі з обов’язковим дотриманням певних правил.

В Європі медики вже багато років призначають хворим вітрянкою виконання короткочасних водних процедур кілька разів протягом дня. На їхню думку, купання сприяє полегшенню перебігу хвороби, істотно знижуючи дискомфорт, витікаючий від сверблячих висипань.

В Україні навіть на сьогоднішній день ще можна зустріти педіатра (як правило, це лікарі старої закалки), який забороняє мочити вітряну висип.

Особливості купання дітей при вітрянці

Ні для кого не секрет, що позитивні емоції допомагають легше перенести будь-яку хворобу. А оскільки практично всі діти дуже люблять купатися, водні процедури при вітряній віспі, безсумнівно, будуть сприяти поліпшенню стану і самопочуття малюка. Крім того, доведено, що завдяки купанню свербіж доставляє набагато менший дискомфорт, а висипання швидше підсушуються.

Перш ніж приступити до купання, потрібно уважно вивчити стан дитини: визначити загальне самопочуття і температуру тіла. Якщо малюк активний, в хорошому настрої, їсть з апетитом і його температура тіла в нормі, тоді сміливо можна починати водні процедури.Основні правила купання при вітрянці:

 • Тривалість купання повинна бути обмежена 5-10 хвилинами. Але зате кількість водних процедур може досягати 3-4 разів за день.
 • Слід віддавати перевагу купанню під душем з напором води середньої інтенсивності. Маленькі діти можуть купатися у ванні з невеликою кількістю води.
 • Забороняється використання мочалок і жорстких рушників. Замість стандартних рушників краще вибирати байкову пелюшку. При цьому обтиратися слід промокаючими рухами, щоб випадково не здерти скоринки.
 • Під час миття не дозволяється застосування жодних косметичних або гігієнічних засобів. Що стосується звичайного дитячого мила, то його використання також не бажане, але якщо виникла необхідність, то можна, однак не більше двох разів за весь період недуги.
 • Температура води не повинна перевищувати позначку в 37 градусів. Тепла вода допоможе змити піт, зменшити свербіж і підвищити настрій.
 

Дотримання таких простих правил дозволить не тільки підтримувати тіло в чистоті, але також зменшити дискомфорт від сверблячих висипань, а значить знизити ймовірність їх розчісування та інфікування шкірних покривів.

Відвари з трав для купання дітей при вітрянці

Відвари з лікарських трав мають антисептичну, протизапальну, підсушуючу дією. Тому користь від купання при вітрянці у ванні з додаванням трав’яних відварів збільшується в кілька разів.

Згідно з рекомендаціями педіатрів для дитячих ванн краще всього використовувати відвари з:

 • ромашки;
 • календули;
 • чистотілу;
 • кори дуба;
 • лаванди;
 • евкаліпта.
 

Для кращого ефекту у воду для купання слід додати заздалегідь приготовлені та настояні відвари з одної або декількох рослин.

Одним із вдалих варіантів поєднання трав є суміш календули та евкаліпту. Такий відвар дезінфікуюче впливає на шкірні покриви, а також сприяє більш швидкій регенерації шкіри і загоєнню ранок.

На жаль, нерідкі випадки, коли висипання з’являються на слизових ротової порожнини. У таких ситуаціях добре допомагає полоскання теплим трав’яним відваром (наприклад, суміш шавлії і ромашки), чудово знижує викликаний висипом дискомфорт у малюка.

Протипоказання до купання при вітрянці

Звичайно ж, купання при вітряній віспі – це прекрасний спосіб полегшити стан хворого малюка, зменшити свербіж, підняти настрій, проте, слід розуміти, що і до водних процедур можуть бути протипоказання.

Зокрема, заборонено купати дітей при:

 • Наявності підвищеної температури, в тому числі і при незначному її підвищенні. У перші дні вітрянки практично завжди піднімається температура. У ці дні показаний постільний режим і утримання від купання. У деяких випадках температура може триматися протягом всього періоду хвороби, тоді дитині купатися можна тільки після повного одужання. А до того моменту дозволяється обтирання з допомогою м’яких вологих серветок.
 • Важкій переносимості хвороби.
 • Розвитку ускладнень.
 • Наявність гнійної висипки.
 

При наявності протипоказань до купання не слід забувати про обов’язкове щоденне підмивання малюка. Оскільки вітрянка супроводжується висипом по всьому тілу, в тому числі і в області статевих органів, недотримання гігієни може призвести до запалення даних ділянок. Для підмивання дитини рекомендується використовувати відвар ромашки і кори дуба.

Купання у відкритих водоймах

Вітряна віспа для всіх батьків у будь-який час є неприємною несподіванкою, а якщо ця хвороба приходить в дім ще і в період літніх відпусток, то засмучення з цього приводу суттєво збільшується, і не тільки у дитини.

Головне питання захоплених зненацька батьків: «Чи можна купатися при вітряній віспі в річці, озері або морі?»

На жаль, відвідування людних місць і купання у відкритих водоймищах при вітрянці заборонені з кількох причин, головні з яких:

 • Заразність вітрянки. Справа в тому, що цей вірус дуже заразний, а оскільки на пляжах в літній час велике скупчення народу, вітрянкою від вашої дитини можуть заразитися відпочиваючі там здорові діти і дорослі, у яких ще немає імунітету до цього недугу.
 • Високий ризик додаткового інфікування і бактеріального ускладнення перебігу хвороби. Як відомо, вода в наших водоймах, м’яко кажучи, не відрізняється особливою чистотою.
 • Тому педіатри не рекомендують купання поза домом при вітряній віспі, адже діти постійно розчісують шкіру через сверблячі висипання, травмують її.
 • Увага! При вітрянці суворо забороняється відвідувати лазні. Вплив високих температур у поєднанні з вологою можуть спровокувати погіршення стану дитини. Крім того, підвищується ризик травмування шкіри, а значить її інфікування.
 

Додаткові заходи для полегшення стану дитини при вітрянці

Крім водних процедур сприятливий вплив на стан дитини при вітрянці може надати дотримання наступних рекомендацій:

 • У приміщенні, де малюк хворіє, повинні бути забезпечені оптимальний температурний режим та рівень вологості. Жарке та сухе повітря провокує більш сильне потовиділення дитини, що в свою чергу призводить до посилення свербежу.
 • При вітряній віспі діти повинні більше пити, оскільки рясне пиття сприяє більш швидкому виведенню токсинів з організму хворої дитини.
 • Слід віддавати перевагу постільній білизні та одягу з натуральних дихаючих тканин. Оскільки синтетичний матеріал може викликати роздратування і провокувати посилення свербежу. Крім того, в одязі, що не пропускає повітря, тіло людини потіє з більшою інтенсивністю.
 • Полоскання ротової порожнини розчином ромашки і фурациліну чудово допомагає зменшити дискомфорт при висипаннях на слизовій.
 • Якщо висипання обробляти три-чотири рази на день — вони швидше підсихають, і істотно знижується ризик інфікування. Варто зазначити, що для боротьби з нестерпним свербінням педіатри призначають антигістамінні засоби індивідуального дозування.
 

Загалом, купання дитини, що страждає від вітрянки, є відмінним способом поліпшення її стану і підвищення настрою. Іншими словами, купатися при вітряній віспі не тільки можна, але і потрібно.

Однак, перш ніж приступити до водних процедур, слід переконатися, що у дитини немає ніяких протипоказань до цього. Якщо ви сумніваєтеся в тому, що здатні адекватно оцінити стан своєї дитини, зверніться за порадою до лікаря. За результатами професійного огляду ви будете точно знати, що купання принесе вашій дитині тільки користь і позитивно вплине на перебіг її хвороби.Додано: 07/13/18 10:05
Категорія: Інфекції

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.