Головна / Терапія / Дисбактеріоз кишечника: список препаратів та лікування порушеної мікрофлори кишечника

Дисбактеріоз кишечника: список препаратів та лікування порушеної мікрофлори кишечника

Стан дисбактеріозу в тій чи іншій галузі організму знайомий практично кожному. Під цим поняттям сучасна медицина найчастіше не розуміє конкретне захворювання, а наслідок якого-небудь стороннього фактору, в тому числі і хвороби, у результаті якої порушується склад та властивості мікрофлори.

Дисбактеріоз кишечника: список препаратів та лікування порушеної мікрофлори кишечника 1

Чому виникає дисбактеріоз

Певний набір груп бактерій присутній у всьому людському організмі. При цьому для кожного конкретного місця, будь то ротова порожнина, кишечник, горло або піхва, цей набір мікроорганізмів свій. Більш того, у кожної людини ці комбінації найчастіше індивідуальні. Медики цей оптимальний набір бактерій називають эубіозом, рідше біоценозом кишечника, а порушення його складу, кількості або властивостей – дисбактеріозом. Ми ж розберемося в конкретній формі дисбактеріозу – порушення мікрофлори кишечника.

Це стан або хвороба (дискусійність останнього терміну щодо дисбактеріозу не закрита досі) виявляється досить стандартним переліком симптомів в залежності від складності протікання, але при цьому причини виникнення дисбактеріозу кишечника можуть бути кардинально різні.

Банальна зміна режиму харчування, переїзд в інше місце із зміною хімічного складу вживаної води, зміна клімату, стрес, дієта можуть призвести до змін умовно-патогенної мікрофлори кишечника і проявитися симптомами дисбактеріозу. До цього можуть привести і більш серйозні передумови: харчове отруєння, застосування антибіотиків або хвороби шлунково-кишкового тракту. І головне у всьому цьому те, що для позбавлення від симптомів порушення мікрофлори кишечника, в першу чергу потрібно позбутися від передумов виникнення такого стану.

Класифікація дисбактеріозу кишечника по симптоматиці

Дисбактеріоз по складності змін мікрофлори поділяють на чотири стадії, для кожної з яких характерні свої симптоми  • Перша стадія. Симптоматика практично не спостерігається. Можливий прояв несистемного бурчання в животі. Дисбактеріоз у першій стадії виникає зі зміною режиму прийому їжі або типу вживаної води. Усунення причини призводить до самостійної нормалізації мікрофлори.
  • Друга стадія. Спостерігаються запори або діарея, зниження апетиту, неприємний присмак у роті, можливі нудота і блювота. Такі симптоми виникають при значній зміні складу мікрофлори, яка провокується прийомом антибіотиків або легким харчовим отруєнням.
  • Третя стадія. Виникають болі в кишечнику, неперетравлена їжа виходить в калі, посилюються симптоми другої стадії. Дисбактеріоз на цій стадії призводить до розвитку запалення стінок кишечника, порушення процесу травлення. Потребує медикаментозного втручання для уникнення серйозних наслідків.
  • Четверта стадія. Симптоматика попередніх стадій посилюється безсонням, апатією, депресією. При практично повній зміні складу мікрофлори кишечника, розвиваються анемія і авітаміноз. Без кваліфікованого лікування дисбактеріоз четвертої стадії може привести до серйозних інфекційних захворювань.
 

Візуальний аналіз калу при порушенні мікрофлори кишечника

Дисбактеріоз кишечника: список препаратів та лікування порушеної мікрофлори кишечника 2

Також при дисбактеріозі кишечника серйозна увага звертається на характер кишкової патології, яка досить просто визначається за типом і кольором калу.

Випорожнення з жовтуватим відтінком свідчать про велику кількість неперетравленої клітковини в калі і про надлишки крохмалю. Для коригування калу у такому випадку рекомендується білкова їжа (відварне м’ясо, яйця, сир), якою потрібно замінити сирі овочі, вуглеводи і молоко.

Дуже темний кал з сильними запахами демонструє наявність лужної реакції в кишечнику, а також неперетравлену волокнисту їжу. У цьому випадку з раціону потрібно виключити м’ясо і жири, відшкодувавши споживання калорій за рахунок відварених овочів і кисломолочних продуктів.

Дисбактеріоз кишечника, який супроводжується проносом, усувати потрібно дієтою, заснованою на «м’якій» їжі. Блюда в раціоні не повинні бути гарячими, ні холодними, їжа по можливості повинна бути відварена і протерта.

Якщо ж порушення мікрофлори кишечника проявляється запорами, то раціон потрібно наситити продуктами з великою кількістю клітковини: яблуками, капустою, морквою, абрикосами.

Лікування дисбактеріозу у дорослих

На початку ми усвідомили, якщо виявлений дисбактеріоз кишечника, лікування в першу чергу передбачає усунення причин його виникнення: лікування хвороби, яка до нього призвела, завершення курсу прийому антибіотиків або повернення до вихідного стану свого раціону. Але в більшості випадків лікування потрібно і для зняття симптомів порушеної мікрофлори, і для її відновлення. Для цих цілей сучасна медицина рекомендує три типи терапії.Дієта при дисбактеріозі

Правильне харчування при порушенні мікрофлори кишечника, особливо на початкових стадіях, здатне повністю усунути проблему дисбактеріозу. Вище ми вже розглянули варіанти зміни раціону для нормалізації калу, тепер же розглянемо ряд інших правил харчування при цьому стані.

Раціон людини при дисбактеріозі повинен бути максимально збалансований. У ньому повинні бути в достатніх кількостях білки, жири і вуглеводи, а також рідина. Лікарі рекомендують за півгодини до прийому їжі випивати склянку теплої води. Крім цього, режим харчування повинен включати в себе п’ять прийомів їжі, нехай і з меншими порціями, а також зі зниженням навантажень на кишечник перед сном.

Дисбактеріоз кишечника: список препаратів та лікування порушеної мікрофлори кишечника 3

Важливо, щоб у вживаних при дисбактеріозі продуктах були присутні наступні речовини:

  • біфідо – і лактобактерії, якими насичені кисломолочні продукти і натуральне вершкове масло;
  • пектини і харчові волокна, що містяться в достатніх кількостях в капусті, моркві, буряках і морських водоростях;
  • амінокислоти глютамін і аргінін, джерела яких – це курка, яловичина, кисломолочні продукти, риба, петрушка, шпинат, горіхи, гарбузове насіння, пшеничне борошно, горох.
 

Аналізуючи наведений перелік продуктів можна прийти до висновку, що дієта при дисбактеріозі – це зовсім не перелік обмежень, а смачне, корисне і збалансоване харчування.

Головне, не переїдати, не зловживати «важкими» продуктами, а також уникати в цей період вживання смаженого, гострого та інших, не дуже корисних страв.

Пребіотики і пробіотики при дисбактеріозі кишечника

Для лікування дисбактеріозу використовуються пребіотичні і пробіотичні препарати, які, за запевненням, чудово справляються з порушеною мікрофлорою кишечника. Незважаючи на схожість назв, по своїй суті пребіотики і пробіотики – кардинально різні препарати та варто розібратися в їх визначенні докладніше.
Пребіотики – це речовини, які при попаданні в кишечник мають позитивний вплив на ріст і активність наявної там корисної мікрофлори. Пребіотики не всмоктуються органами шлунково-кишкового тракту і, якщо говорити зовсім вже простою мовою, є кормом для нашої корисної мікрофлори.
Серед фармацевтичних форм пребіотиків найчастіше призначаються Лактулоза, Лактитол, Хілак Форте. Це лише основні назви препаратів, так як їх комерційних найменувань існують десятки.
Крім цього, є і натуральні продукти, які є пребіотиками. Серед них молочні продукти, цибуля і часник, злакові.

Тепер же про пробіотики. Ці препарати є набором необхідних організму людини мікроорганізмів, які при попаданні в кишечник в достатній кількості чинять позитивний вплив на стан мікрофлори. При цьому їх застосування є досить спірним питанням.

Справа в тому, що безпосереднє введення мікроорганізмів у вигляді пробіотиків має безліч умовностей. Одні мікроорганізми потрібні в таких кількостях, що отримати їх ззовні важко, інші просто ввести в живому вигляді нереально. Так і лабораторних доказів реальної користі від використання пробіотиків не так вже й багато.
З сполук, позитивна дія яких підтверджена дослідженнями, в аптеках можна знайти лактобактерії та біфідобактерії (Лінекс, Біфіформ, Біфідумбактерин, Лактобактерин), ентерококи.

Лікування складних форм дисбактеріозу

У важких формах дисбактеріоз кишечника лікується більш складними фармацевтичними препаратами, які діляться на три умовні групи.
Перша з них – це антибактеріальні засоби. Вони діють на певний тип умовно-патогенної мікрофлори, зупиняючи її розвиток і поширення. Призначаються антибактеріальні препарати (кишкові антисептики) в залежності від мікроорганізму, який викликав порушення мікрофлори.

В тому ж напрямку, що і антибактеріальні засоби, діють і бактеріофаги. В їх складі містяться спеціальні віруси, які пригнічують певний вид мікроорганізмів. Як і антибактеріальні препарати, бактеріофаги діляться на групи за типом бактерій: стафілококові і так далі.

Ну і наостанок потрібно розглянути фармацевтичні препарати, які додатково призначають при дисбактеріозі і які усувають його симптом і можливі наслідки.

  • Імуномодулятори – засоби для поліпшення захисних властивостей організму, прийом яких при порушенні мікрофлори кишечник позитивно впливає на процес її відновлення. Застосування імуномодуляторів повиннопроходити виключно за призначенням лікаря, а перевагу варто віддавати засобам на рослинній основі: настоянки ехінацеї та лимонника.
  • Антигістамінні засоби. Використовуються для уникнення виникнення алергічних реакцій, які можуть розвиватися на фоні дисбактеріозу кишечника. Найпростіші з них – Цетрин.
  • Спазмолітики, застосування яких часто необхідно при дисбактеріозі, який супроводжується діареєю. Найпопулярнішим спазмолітичним засобом є Но-Шпа, а конкретно від проносу рекомендується Лоперамід. Якщо ж порушення мікрофлори кишечника супроводжується запорами, то для їх усунення використовуються спеціальні свічки, вазелінове масло, препарат Форлакс.

Дисбактеріоз в сучасній медицині

У Міжнародній класифікації хвороб (офіційному документі Всесвітньої організації охорони здоров’я) діагнозу «дисбактеріоз» не існує. Максимально схожий з ним діагноз  синдром надлишкового бактеріального росту. Ставиться він при виявленні понад 105 мікроорганізмів в мілілітрі аспірату, взятого з тонкої кишки.

Західна медицина досить скептично ставиться до аналізу калу для вивчення мікрофлори кишечника. На думку лікарів, таке дослідження не дозволяє зробити якісь висновки, так як поняття «нормальної мікрофлори кишечника» дуже розмите й суто індивідуальне для кожної людини.

Багато медиків дуже скептично ставляться до використання при порушеній мікрофлорі кишечника пробіотиків і бактеріофагів. На їхню думку, отримані ззовні мікроорганізми практично не мають шансів прижитися в кишечнику, а бактеріофаги перетравлюються в шлунку і ніякої користі не приносять.

Так що єдиний вірний висновок про дисбактеріоз – це саме спірне захворювання в сучасній медицині. Але симптоми, як і причини виникнення у нього цілком конкретні і усувати їх можна абсолютно ефективно.Додано: 05/1/18 5:21
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.