Герпес 6 типу у дітей: симптоми, лікування

Практично у кожної людини в організмі є вірус герпесу, причому до певного моменту імунна система з ним справляється, тому немає ніяких симптомів захворювання. Під впливом певних факторів і при зниженні захисних реакцій організму, герпетичний вірус проявляється бурхливими симптомами, при цьому найбільш вразливими є діти, так як імунітет у них не сформований остаточно. Найбільш часто зустрічається герпес 6 типу у дітей, що це таке і які ще типи бувають – про це докладніше нижче.

Що таке віруси герпесу, і які бувають види в природі?

Віруси герпесу – це мікроскопічні паразити, що уражають клітини нервової системи і призводять до серйозних ускладнень і наслідків. На сьогоднішній день виявлено та визначено 8 типів герпетичної інфекції, які можуть вражати людський організм:

 • вірус 1 типу – простий носогубний, тобто вражає в основному область носогубного трикутника, про нього ще кажуть «застуда» на губах;
 • вірус типу 2 – вірус простого герпесу, вражає зовнішні статеві органи і передається при статевому контакті;
 • вірус 3 типу – вірус оперізувального герпесу, який викликає лишай і вітряну віспу;
 • 4 типу – вірус Епштейна-Барра, що вражає гортаноглотку і протікає по типу герпесної ангіни;
 • 5 типу – цитомегаловірус;
 • 6 типу;
 • 7 типу;
 • 8 типу.

Віруси герпесу належать до групи опортуністичних інфекцій, тобто тих, які завдають організму максимальну кількість шкоди в період, коли імунна система не може чинити опір. Найбільш вразливими «мішенями» є діти, особи з імунодефіцитом, люди похилого віку, вагітні жінки та люди, які страждають хронічними захворюваннями.

Причини герпетичної інфекції у дітей

Вірус герпесу 6 типу передається в більшості випадків повітряно-крапельним шляхом від хворої людини або носія. Можлива передача через слину і поцілунки, наприклад, інфікована мати, може легко заразити свого малюка, при цьому у неї самої не буде ніяких симптомів захворювання. Іноді 6 тип вірусу передається дитині від матері в процесі пологів – через кров або при проходженні по родових шляхах.

Симптоми герпесу 6 типу у дітей

Вірусна інфекція 6 типу у дітей може протікати в двох формах – у формі лихоманки і розеоли. Обидві форми захворювання мають гострий початок з різким підвищенням температури тіла до 39-40 градусів, наростаючою слабкістю і сильним ознобом. При розеолеі до перерахованих симптомів додаються наступні:

 • хворобливість і збільшення регіонарних лімфатичних вузлів;
 • нежить і закладеність носа;
 • болі в животі, нудота, блювання, діарея;
 • відсутність апетиту;
 • порушення сну;
 • набряк мигдаликів;
 • запалення кон’юнктиви очей;
 • висипання на шкірі.

На тлі високої температури тіла і ураження вірусом нервової системи у дітей можливі епілептичні напади та інші порушення. При слабкій опірності організму з вірусною інфекцією часто трапляються ускладнення у вигляді пневмонії та сепсису.

Висипання на тілі – це один з головних симптомів герпесу 6 типу у дітей. Висип з’являється тільки після нормалізації температури тіла, має блідо-рожеве забарвлення, не доставляє дитині ніякого дискомфорту, не свербить, не мокне, не покриваються кірками. Місцями локалізації є спина, живіт, грудна клітка, шия, область за вухами. Висипання зникають так само швидко, як і з’являються, це відбувається приблизно на 3 добу.

Яку загрозу становить для дитини вірус герпесу 6 типу?

Підступність вірусу герпесу 6 типу для організму дитини полягає в тому, що захворювання супроводжується високою температурою тіла, на тлі якої можливі важкі фебрильні судоми і порушення в роботі нервової системи.

Часто дана форма вірусу призводить до важких ускладнень у вигляді менінгіту, енцефаліту, пневмонії, запалення оболонок серця. Якщо у маленького пацієнта поєднуються 6 тип і 5 тип герпетичної інфекції, то в більшості випадків розвиваються порушення розумового розвитку і затримку психоемоційного стану.

Найбільшу загрозу вірус герпесу 6 типу являє для дітей з вродженим або набутим імунодефіцитом. На тлі цього захворювання імунна система пацієнта виснажується ще більше, що загрожує приєднанням інших небезпечних інфекцій та високим ризиком летального результату. У подібних ситуаціях лікарі призначають хворому потужні імуномодулятори.

Герпесу 6 типу в горлі у дітей

При враженні цим типом вірусу слизових оболонки горла хворого говорять про інфекційний мононуклеоз. Захворювання супроводжується наступними симптомами:

 • гострий початок;
 • температура тіла до 39-39,5 градусів;
 • набряклість і почервоніння слизових оболонок;
 • болі при ковтанні;
 • хворобливість і збільшення шийних лімфатичних вузлів;
 • ознаки інтоксикації організму – головний біль, світлобоязнь, сльозотеча, запаморочення, наростаюча слабкість;
 • нудота, блювота, сильні болі в животі, діарея.

Дуже складно визначити точну причину розвитку захворювання і диференціювати збудника, від чого лікування часто буває не вірним, і призводить до погіршення стану пацієнта.

Методи діагностики

Вірус простого герпесу 6 типу відрізняється складністю діагностики. Багато лікарів помилково ставлять хворому неправильний діагноз і призначають неправильне лікування, приймаючи симптоматику захворювання за ознаки кору, скарлатини, краснухи. Деякі фахівці приймають висип на шкірі проявом алергічної реакції, тому батьки так і не дізнаються справжню причину попередньої високої температури у дитини.

Для диференціальної діагностики і точного визначення типу вірусу герпесу пацієнту призначають ряд аналізів і досліджень:

 • ПЛР діагностика – дозволяє не тільки визначити наявність вірусу герпесу в крові дитини, але і визначити його тип за ДНК;
 • ІФА – за допомогою даного дослідження можна виявити вірус герпесу в крові або слині дитини вже на 7 добу після інфікування, ще до появи перших клінічних симптомів;
 • Культуральний метод – за допомогою цього дослідження можна визначити наявність вірусу герпесу в організмі ще до моменту появи висипань на тілі.

Лікування герпесу 6 типу

Лікування герпетичної інфекції 6 типу у дитини слід починати негайно після підтвердження діагнозу аналізами. Обов’язково призначається комплексна терапія, що включає в себе:

 • Противірусні препарати – для придушення і знищення вірусу герпесу дитині призначаються препарати на основі Ацикловіру, так як тільки вони ефективні по відношенню до цього збудника. Тривалість курсу лікування не менше 5 діб, іноді терапію продовжують 10-14 днів, залежно від тяжкості захворювання.
 • Жарознижуючі засоби при підвищенні температури тіла понад 38 градусів слід дати дитині сироп на основі Парацетамолу або Ібупрофену. Також можна вводити ректально свічку – Парацетамол, Анальдім (Анальгін+Димедрол) Цефекон Д, Ефералган. Якщо у дитини в анамнезі були випадки фебрильних судом або є захворювання нервової системи, то жарознижуючий засіб слід давати вже при температурі 37,5 градусів. В інструкції до жарознижуючих засобів зазначено, що слід витримувати інтервал у використанні не менше 4 годин, але так як при герпетичній інфекції температура підвищується набагато частіше (а іноді і взагалі не збивається), то ліки дають дитині так часто, як цього вимагає стан, по можливості чергуючи Парацетамолові препарати з Ібупрофеновими.
 • Вітамінні комплекси – так як організм ослаблений, і дитина відмовляється від їжі, їй слід додатково давати аптечні вітамінні препарати. Зараз пропонується величезний вибір препаратів в різній формі випуску, з різними смаками, для дітей до року і старше року.
 • Питний режим – посилене споживання рідини сприяє швидкому виведенню токсичних речовин з організму і знижує ризик розвитку ускладнень. Дітей першого року життя слід частіше прикладати до грудей, а малюків старше року поїти теплим компотом, соком, мінеральною водою без газу, морсом, чаєм з лимоном, малиною, липою, відваром шипшини.
 • Імуностимулятори – для підтримки імунної системи та її стимуляції. Дитині додатково призначають препарати у формі крапель або ректальних свічок на основі лейкоцитарного рекомбінантного інтерферону людини – Віферон, Лаферобіон, Інтерферон.

Важливо! Для незміцнілого дитячого організму небезпечний не сам вірус герпесу, а його можливі наслідки, тому батькам не можна ігнорувати симптоми і тим більше займатися самолікуванням.

Як запобігти герпетичну інфекцію у дитини?

Батьки повинні усвідомлювати, що навіть найбільш ретельно проведене лікування не дає гарантії того, що дитина більше не зіткнеться з вірусом герпесу. При 6 типі вірусу у дитини формується стійкий імунітет, тому при нормальному функціонуванні імунної системи і відсутності хронічних захворювань рецидив інфекції практично повністю виключається. Ризик повторення вірусної інфекції герпесу 6 типу зростає у дітей, які страждають на цукровий діабет, запущеними захворюваннями імунної системи, мають онкологічні пухлини, ураження лімфатичної системи, проте кожен батько може вжити заходи, щоб не допустити рецидиву:

 • уникати контакту з застудженими дітьми – пам’ятаєте, що так може починатися герпетична інфекція;
 • зміцнюйте імунну систему дитини – раціональне харчування, щоденні тривалі прогулянки на свіжому повітрі, загартовування, максимально тривале природне вигодовування;
 • у період епідемій і в холодну пору року уникати переохолоджень організму, а також відвідувань місць великого скупчення людей, де легко підхопити інфекцію;
 • будь-які ознаки застуди у дитини обов’язково лікувати з лікарем, навіть якщо вам здається, що немає нічого серйозного.

Успіх лікування герпесу 6 типу у дітей багато в чому залежить від правильного реагування батьків та їх відповідального ставлення до здоров’я власної дитини.

Про автора Марічка Павленко 523 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.
ПоганоНе дужеМоже бутиДобреПрекрасно! (3 оцінили, середня: 5,00 з 5)
Loading...

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар