Головна / Інфекції / Герпес 6 типу у дітей: симптоми, лікування

Герпес 6 типу у дітей: симптоми, лікування

Практично у кожної людини в організмі є вірус герпесу, причому до певного моменту імунна система з ним справляється, тому немає ніяких симптомів захворювання. Під впливом певних факторів і при зниженні захисних реакцій організму, герпетичний вірус проявляється бурхливими симптомами, при цьому найбільш вразливими є діти, так як імунітет у них не сформований остаточно.

Найбільш часто зустрічається герпес 6 типу у дітей, що це таке і які ще типи бувають – про це докладніше нижче.

Що таке віруси герпесу, і які бувають види в природі?

Герпес 6 типу у дітей: симптоми, лікування 1

Віруси герпесу – це мікроскопічні паразити, що уражають клітини нервової системи і призводять до серйозних ускладнень і наслідків.

На сьогоднішній день виявлено та визначено 8 типів герпетичної інфекції, які можуть вражати людський організм: • вірус 1 типу – простий носогубний, тобто вражає в основному область носогубного трикутника, про нього ще кажуть «застуда» на губах;
 • вірус типу 2 – вірус простого герпесу, вражає зовнішні статеві органи і передається при статевому контакті;
 • вірус 3 типу – вірус оперізувального герпесу, який викликає лишай і вітряну віспу;
 • 4 типу – вірус Епштейна-Барра, що вражає гортаноглотку і протікає по типу герпесної ангіни;
 • 5 типу – цитомегаловірус;
 • 6 типу;
 • 7 типу;
 • 8 типу.
 

Віруси герпесу належать до групи опортуністичних інфекцій, тобто тих, які завдають організму максимальну кількість шкоди в період, коли імунна система не може чинити опір. Найбільш вразливими «мішенями» є діти, особи з імунодефіцитом, люди похилого віку, вагітні жінки та люди, які страждають хронічними захворюваннями.

Причини герпетичної інфекції у дітей

Вірус герпесу 6 типу передається в більшості випадків повітряно-крапельним шляхом від хворої людини або носія. Можлива передача через слину і поцілунки, наприклад, інфікована мати, може легко заразити свого малюка, при цьому у неї самої не буде ніяких симптомів захворювання. Іноді 6 тип вірусу передається дитині від матері в процесі пологів – через кров або при проходженні по родових шляхах.

Симптоми герпесу 6 типу у дітей

Вірусна інфекція 6 типу у дітей може протікати в двох формах – у формі лихоманки і розеоли. Обидві форми захворювання мають гострий початок з різким підвищенням температури тіла до 39-40 градусів, наростаючою слабкістю і сильним ознобом.

До перерахованих симптомів додаються наступні:

 • хворобливість і збільшення регіонарних лімфатичних вузлів;
 • нежить і закладеність носа;
 • болі в животі, нудота, блювання, діарея;
 • відсутність апетиту;
 • порушення сну;
 • набряк мигдаликів;
 • запалення кон’юнктиви очей;
 • висипання на шкірі.
 

На тлі високої температури тіла і ураження вірусом нервової системи у дітей можливі епілептичні напади та інші порушення. При слабкій опірності організму з вірусною інфекцією часто трапляються ускладнення у вигляді пневмонії та сепсису.Висипання на тілі – це один з головних симптомів герпесу 6 типу у дітей. Висип з’являється тільки після нормалізації температури тіла, має блідо-рожеве забарвлення, не доставляє дитині ніякого дискомфорту, не свербить, не мокне, не покриваються кірками. Місцями локалізації є спина, живіт, грудна клітка, шия, область за вухами. Висипання зникають так само швидко, як і з’являються, це відбувається приблизно на 3 добу.

Яку загрозу становить для дитини вірус герпесу 6 типу?

Підступність вірусу герпесу 6 типу для організму дитини полягає в тому, що захворювання супроводжується високою температурою тіла, на тлі якої можливі важкі фебрильні судоми і порушення в роботі нервової системи.

Часто дана форма вірусу призводить до важких ускладнень у вигляді менінгіту, енцефаліту, пневмонії, запалення оболонок серця. Якщо у маленького пацієнта поєднуються 6 тип і 5 тип герпетичної інфекції, то в більшості випадків розвиваються порушення розумового розвитку і затримку психоемоційного стану.

Найбільшу загрозу вірус герпесу 6 типу являє для дітей з вродженим або набутим імунодефіцитом. На тлі цього захворювання імунна система пацієнта виснажується ще більше, що загрожує приєднанням інших небезпечних інфекцій та високим ризиком летального результату. У подібних ситуаціях лікарі призначають хворому потужні імуномодулятори.

Герпесу 6 типу в горлі у дітей

При враженні цим типом вірусу слизових оболонки горла хворого говорять про інфекційний мононуклеоз.

Захворювання супроводжується наступними симптомами:

 • гострий початок;
 • температура тіла до 39-39,5 градусів;
 • набряклість і почервоніння слизових оболонок;
 • болі при ковтанні;
 • хворобливість і збільшення шийних лімфатичних вузлів;
 • ознаки інтоксикації організму – головний біль, світлобоязнь, сльозотеча, запаморочення, наростаюча слабкість;
 • нудота, блювота, сильні болі в животі, діарея.
 

Дуже складно визначити точну причину розвитку захворювання і диференціювати збудника, від чого лікування часто буває не вірним, і призводить до погіршення стану пацієнта.

Методи діагностики

Вірус простого герпесу 6 типу відрізняється складністю діагностики. Багато лікарів помилково ставлять хворому неправильний діагноз і призначають неправильне лікування, приймаючи симптоматику захворювання за ознаки кору, скарлатини, краснухи. Деякі фахівці приймають висип на шкірі проявом алергічної реакції, тому батьки так і не дізнаються справжню причину попередньої високої температури у дитини.

Для диференціальної діагностики і точного визначення типу вірусу герпесу пацієнту призначають ряд аналізів і досліджень:

 • ПЛР діагностика – дозволяє не тільки визначити наявність вірусу герпесу в крові дитини, але і визначити його тип за ДНК;
 • ІФА – за допомогою даного дослідження можна виявити вірус герпесу в крові або слині дитини вже на 7 добу після інфікування, ще до появи перших клінічних симптомів;
 • Культуральний метод – за допомогою цього дослідження можна визначити наявність вірусу герпесу в організмі ще до моменту появи висипань на тілі.
 

Лікування герпесу 6 типу

Лікування герпетичної інфекції 6 типу у дитини слід починати негайно після підтвердження діагнозу аналізами.

Обов'язково призначається комплексна терапія, що включає в себе:

 • Противірусні препарати – для придушення і знищення вірусу герпесу дитині призначаються препарати на основі Ацикловіру, так як тільки вони ефективні по відношенню до цього збудника. Тривалість курсу лікування не менше 5 діб, іноді терапію продовжують 10-14 днів, залежно від тяжкості захворювання.
 • Жарознижуючі засоби при підвищенні температури тіла понад 38 градусів слід дати дитині сироп на основі Парацетамолу або Ібупрофену. Також можна вводити ректально свічку – Парацетамол, Анальдім (Анальгін+Димедрол) Цефекон Д, Ефералган. Якщо у дитини в анамнезі були випадки фебрильних судом або є захворювання нервової системи, то жарознижуючий засіб слід давати вже при температурі 37,5 градусів. В інструкції до жарознижуючих засобів зазначено, що слід витримувати інтервал у використанні не менше 4 годин, але так як при герпетичній інфекції температура підвищується набагато частіше (а іноді і взагалі не збивається), то ліки дають дитині так часто, як цього вимагає стан, по можливості чергуючи Парацетамолові препарати з Ібупрофеновими.
 • Вітамінні комплекси – так як організм ослаблений, і дитина відмовляється від їжі, їй слід додатково давати аптечні вітамінні препарати. Зараз пропонується величезний вибір препаратів в різній формі випуску, з різними смаками, для дітей до року і старше року.
 • Питний режим – посилене споживання рідини сприяє швидкому виведенню токсичних речовин з організму і знижує ризик розвитку ускладнень. Дітей першого року життя слід частіше прикладати до грудей, а малюків старше року поїти теплим компотом, соком, мінеральною водою без газу, морсом, чаєм з лимоном, малиною, липою, відваром шипшини.
 • Імуностимулятори – для підтримки імунної системи та її стимуляції. Дитині додатково призначають препарати у формі крапель або ректальних свічок на основі лейкоцитарного рекомбінантного інтерферону людини – Віферон, Лаферобіон, Інтерферон.
 

Важливо! Для незміцнілого дитячого організму небезпечний не сам вірус герпесу, а його можливі наслідки, тому батькам не можна ігнорувати симптоми і тим більше займатися самолікуванням.

Як запобігти герпетичну інфекцію у дитини?

Батьки повинні усвідомлювати, що навіть найбільш ретельно проведене лікування не дає гарантії того, що дитина більше не зіткнеться з вірусом герпесу. При 6 типі вірусу у дитини формується стійкий імунітет, тому при нормальному функціонуванні імунної системи і відсутності хронічних захворювань рецидив інфекції практично повністю виключається.

Ризик повторення вірусної інфекції герпесу 6 типу зростає у дітей, які страждають на цукровий діабет, запущеними захворюваннями імунної системи, мають онкологічні пухлини, ураження лімфатичної системи, проте кожен батько може вжити заходи, щоб не допустити рецидиву:

 • уникати контакту з застудженими дітьми – пам’ятаєте, що так може починатися герпетична інфекція;
 • зміцнюйте імунну систему дитини – раціональне харчування, щоденні тривалі прогулянки на свіжому повітрі, загартовування, максимально тривале природне вигодовування;
 • у період епідемій і в холодну пору року уникати переохолоджень організму, а також відвідувань місць великого скупчення людей, де легко підхопити інфекцію;
 • будь-які ознаки застуди у дитини обов’язково лікувати з лікарем, навіть якщо вам здається, що немає нічого серйозного.

Успіх лікування герпесу 6 типу у дітей багато в чому залежить від правильного реагування батьків та їх відповідального ставлення до здоров’я власної дитини.Додано: 05/2/18 7:52
Категорія: Інфекції

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.