Головна / Терапія / Профілактика остеохондрозу: пора подбати про свою спину

Профілактика остеохондрозу: пора подбати про свою спину

Постійні болі в спині, головні болі, неможливість вільно рухатися погіршують якість життя, призводять до депресії. Лікування хворих остеохондрозом вимагає комплексного підходу і не завжди приводить до бажаного результату. Ось чому так важливо не допускати розвитку захворювання.

Профілактика остеохондрозу: пора подбати про свою спину 1

Кращий засіб від будь-якої хвороби – профілактика, а при остеохондрозі це твердження як не можна більш актуально. Розглянемо, які ж профілактичні заходи можна застосувати, щоб запобігти розвиток шийного, грудного і поперекового остеохондрозу.

Причини, за якими виникає остеохондроз

Остеохондроз характеризується дистрофічними змінами в і міжхребцевих суглобових тканинах. Хребет втрачає гнучкість, грубо кажучи – костеніє. Можуть постраждати всі відділи хребта або тільки один.

Профілактика остеохондрозу: пора подбати про свою спину 2

Кілька десятиліть тому це вважалося природним процесом, оскільки подібні ознаки з’являлися до 40-45 років. В наші дні остеохондроз значно «помолодшав»: зараз вже нікого не дивує, що це захворювання зустрічається у старших школярів. Лікарі вважають, що всьому виною сидячий спосіб життя, відсутність фізичних навантажень, стреси і неправильне харчування.Особливо розташовані до остеохондрозу люди, які:

 • ведуть сидячий спосіб життя;
 • змушені тривалий час перебувати в одній, часто незручній позі;
 • отримали травму спини і знаходяться на реабілітації;
 • потерпають від сколіозу, кіфозу і інших ненормальних явищ у розвитку хребта;
 • часто носять великі тяжкості;
 • страждають від надмірної ваги або ожиріння;
 • мають шкідливі звички, як алкоголізм чи паління:
 • хворі плоскостопістю;
 • з народження схильні до захворювання;
 • набули проблеми з обміном речовин;
 • сплять на матраці, що сприяє виникненню проблем зі спиною.
 

Часто остеохондроз плутають з такими захворюваннями, як радикуліт або грижа міжхребцевого диска, тому для точного визначення комплексу профілактичних і лікувальних процедур слід пройти обстеження у лікаря. Ні в якому разі не можна самостійно призначати собі таблетки або мануальну терапію.

Профілактика шийного остеохондрозу

Від шийного остеохондрозу існують свої вправи:

 • Ляжте на бік, підніміть голову і порахуйте до п’яти. Потім опустіть голову. Через п’ять секунд повторіть вправу. Ці дії необхідно виконати 5 разів.
 • Ляжте на живіт, руки в замок під потилицю. Постарайтеся підняти голову, одночасно надаючи опір руками. Повторіть вправу 4 рази.
 • Ляжте на спину, покладіть під голову жорстку подушку. Намагайтеся з усіх сил натиснути потилицею на подушку, а коли та продавиться, утримуйте голову в такому положенні 5 секунд, потім розслабтеся. Повторіть 5 разів.

Профілактика остеохондрозу грудного відділу

Хороший засіб проти остеохондрозу грудного відділу хребта – масаж. Він не тільки тонізує м’язи, але і знімає зайву напругу. Особливо ефективний масаж при профілактиці грудного остеохондрозу.

Процедуру слід проводити у професійного масажиста і тільки за призначенням вашого доктора. Зазвичай сеанси масажу призначаються курсовим методом. У перервах можна намагатися підтримувати тонус м’язів, роблячи легкий самомасаж. І, звичайно, відмінний ефект надає фізична активність, особливо плавання. Крім того, стежте за станом свого матраца. Якщо він вже не так добре пружинить, краще поміняти його на новий або хоча б перевернути.Методи профілактики остеохондрозу поперекового відділу

Щоб вберегти себе від остеохондрозу та його проявів, слід дотримуватися кількох простих правил, розроблених лікарями всього світу. Головне, щоб подібна профілактика носила комплексний характер: одна окремо обрана процедура вам не допоможе.

Правильна організація праці

Насамперед у профілактиці остеохондрозу і хондрозу роль відіграє правильна організація робочого місця.

В іншому випадку можуть виникати найрізноманітніші проблеми з хребтом – не тільки остеохондроз, але і багато інших (артроз, сколіоз):

 • Для початку слід правильно підібрати висоту столу. Він повинен бути не нижче сімдесяти сантиметрів. В залежності від росту людини, що працює за ним, підбирають оптимальну висоту.
 • Крісло бажано вибрати таке, яке крутиться, з можливістю регулювати висоту сидіння. У нього повинні бути відкидні підлокітники. Висоту добирають таким чином, щоб забезпечити надійний упор для ніг.
 • Комп’ютерна клавіатура повинна перебувати на спеціальній підставці, яка розташовується нижче ліктів. Кут між плечем і передпліччям повинен під час друку становити близько ста двадцяти градусів. Монітор ж слід розташовувати таким чином, щоб очі працюючої за ним людини знаходилися якраз навпроти його верхньої кромки.
 

Всі ці вимоги взяті з розрахунку, що при їх дотримання у людини будуть розслаблені м’язи шиї і спини. В іншому випадку профілактика шийного остеохондрозу може не дати позитивних результатів.

Профілактика остеохондрозу: пора подбати про свою спину 3

Під час роботи за комп’ютером слід кожні сорок хвилин вставати і робити п’ятихвилинні прогулянки по кабінету або офісу. Це необхідно для того, щоб розім’яти хребет, затікший при тривалому перебуванні в нерухомому стані. Якщо ж такої можливості немає, вивчіть яку-небудь просту гімнастику для шиї і спини, яку можна проводити, не залишаючи робочого місця, і періодично проробляйте то одну, то інше вправу.

Важливо вміти правильно тримати поставу. Під час ходіння спину тримайте прямо, розправте плечі, а голову підніміть вище. Хода повинна бути рівною, пружною.

Якщо є така можливість, постарайтеся під час перерви прийняти горизонтальне положення і витягніться в струнку. Спробуйте зробити кілька вправ, які зміцнюють хребет і таз.
Якщо ж на вашому робочому місці ніде прилягти, просто станьте біля стіни і притисніться до неї потилицею, лопатками, сідницями, литками і п’ятами, щоб швидко випрямити хребет.

Правильний сон

На хребет протягом усього дня доводиться колосальне навантаження. Тільки в нічний час вдається розслабитися і відпочити. Однак якщо відпочивати в незручній позі, хребет не тільки відпочиває, але, навпаки, може серйозно постраждати. Саме тому вторинна профілактика остеохондрозу шиї хребта як раз і полягає в правильному сні.

Тут можна виділити три основних правила:

 • Основа ліжка не повинна прогинатися. Краще всього, якщо вона дерев’яна або деревно-стружкова. Пружини, які не мають під собою опори, або надувний матрац – не кращий спосіб випрямити хребет і дати йому добре відпочити.
 • Матрац не повинен бути занадто м’яким, але і не занадто жорстким, а середнім – якраз на такому можна з комфортом відпочити і дати розслабитися втомленій за день спині. Хребет при цьому набуває всі свої природні вигини. Якщо у вас уже спостерігаються проблеми зі спиною, то можна навіть придбати спеціальний ортопедичний матрац – він розслабить м’язи і знизить подразнення нервових закінчень, що викликає больові відчуття.
 • Подушку вибирайте невелику, прямокутної форми. Вона також повинна бути помірної щільності, так як сон на занадто жорсткій подушці може спровокувати часті головні болі.
 
Профілактика остеохондрозу: пора подбати про свою спину 4

Особливо хороші ортопедичні подушки, жорсткість і висота яких підібрана медиками. Вони допомагають боротися не тільки з остеохондрозом хребта, але і з шийним різновидом захворювання. Не зашкодить така подушка і здоровим людям, оскільки вона в значній мірі знижує ризик отримати остеохондроз.

Правильне харчування

Як не дивно, але остеохондроз може розвиватися не тільки через неправильне положення під час роботи та сну, але і як результат незбалансованого харчування. Втім, останнє не відіграє ключової ролі в профілактиці, є вторинним, і кардинально змінювати свій раціон не доведеться. Досить лише включити в щоденне харчування продукти, багаті вітамінами C, PP, E і B3. Це може бути кефір, йогурт або сир.

Підвищення фізичної активності

Як зазначалося раніше, остеохондроз найчастіше виникає від малорухливого способу життя. Саме тому важливу роль у його профілактиці відіграє фізична активність. Кращий спосіб запобігти остеохондроз – здійснювати піші прогулянки, бігати вранці і, що особливо корисно, плавати.

Профілактика остеохондрозу: пора подбати про свою спину 5

Ходьба приводить в роботу більшу частину м’язів опорно-рухового апарату і тонізує їх, а плавання, навпаки, допомагає їм розслабитися і швидше позбутися накопиченої за день молочної кислоти.

Лікувальна фізкультура

Профілактика остеохондрозу також включає в себе цілий комплекс фізичних вправ. Вони не переутомляют м’язи, так як розраховані на найбільше наближення до природніх рухів, здійснюваних людиною протягом життя.

Для захисту від розвитку захворювання в області попереку слід виконувати вранці комплекс з трьох простих вправ:

 • Станьте посеред кімнати, упріться долонями в боки. Зробіть двадцять почергових рухів тазом вперед і назад.
 • Встаньте на коліна, витягніть руки вперед. Потім «складіться» так, щоб торкнутися сідницями до п’ят, а ліктями – до підлоги (руки повинні залишатися витягнутими).
 • Поверніться у вихідне положення. Повторити вправу 20 разів.
 • Ляжте на спину і притисніть до грудей зігнуті в колінах ноги. Залишайтеся в такому положенні від трьох до п’яти хвилин.
 

Займайтеся профілактикою і не забувайте вести здоровий спосіб життя: запобігання хвороби завжди простіше, ніж лікування.Додано: 09/15/18 10:27
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.