Головна / Поради / Чим небезпечне ожиріння печінки

Чим небезпечне ожиріння печінки

Традиційно вважається, що захворювання печінки в основному спостерігаються у людей, які зловживають алкоголем. Однак найпоширенішою патологією сьогодні є неалкогольна жирова хвороба печінки.

Якщо залишити це захворювання без уваги, воно може привести до розвитку печінкової недостатності, цирозу і раку.

Чим небезпечне ожиріння печінки 1

Як проявляється

Як правило, на ранніх стадіях неалкогольної жирової хвороби печінки у пацієнта немає ні специфічних симптомів, ні скарг.

До лікаря зазвичай звертаються з інших причин: • підвищений тиск,
 • задишка,
 • прояви ішемічної хвороби,
 • високий рівень цукру в крові і т.д.
 

А вже під час огляду виявляються проблеми з печінкою.

Можуть спостерігатися неприємні симптоми з боку шлунково-кишкового тракту, відрижка, нудота, здуття живота, проблеми з випорожненням кишечника, але в більшості пацієнти не пов’язують свій стан з порушеннями роботи печінки.

Залишена без уваги і лікування, хвороба може призводити до цирозу, фіброзу і навіть до карциноми. До 15% раку печінки виявляється у пацієнтів.

Важливо знати, що на ранніх стадіях зміни печінки оборотні, тому до лікаря треба звертатися при появі перших ознак розладу з боку шлунково-кишкового тракту або періодично проходити профілактичні огляди. Особливу увагу треба звертати на фактори ризику.

Фактор ризику

Лікарі відзначають, що неалкогольна жирова хвороба печінки найчастіше діагностується у пацієнтів з ожирінням, цукровим діабетом II типу, дисліпідемією і метаболічним синдромом. Так як відправною точкою до формування є інсулінорезистентність, потрібно звертати увагу і на фактори ризику, що сприяють зниженню чутливості до інсуліну. До них відносяться спадкова схильність, вісцеральне ожиріння, порушення дієти (а простіше кажучи, переїдання) і гіподинамія.

Є й інші фактори, які не є основними, але також підвищують ризик: • синдром полікістозних яєчників;
 • гіпотиреоз;
 • синдром обструктивного апное сну (СОАС);
 • гіпогонадизм;
 • гіпопитуитаризм;
 • панкреато-дуоденальна резекція;
 • дефіцит вітаміну D, а також прийом тамоксифену.
 

Все частіше неалкогольна жирова хвороба печінки відзначається у дітей і підлітків, які страждають ожирінням (а в наші дні кількість таких дітей постійно зростає) – в цій групі патології печінки зустрічаються у 40-70% пацієнтів.

Порушення обміну речовин, і зокрема метаболічний синдром, сприяють формуванню жирової хвороби печінки. Наприклад, у пацієнтів з цукровим діабетом II типу розвивається в 80% випадків.

Деякий час тому вважалося, що до цього схильні в основному чоловіки. Однак недавні дослідження показали, що розвитку захворювання сприяє недолік естрогенів, тому у жінок в менопаузі патологія також діагностується досить часто.

Підходи до лікуванн

Лікування має бути комплексним, і бажано, щоб воно було розпочато на ранній стадії захворювання. Так як в основі розвитку патології лежить порушення обміну речовин, корекція дієти і режиму харчування в лікуванні виходить на перше місце.

Лікарі рекомендують підвищити рівень фізичної активності і скорегувати раціон в сторону середземноморської дієти. Особливо рекомендується уникати смаженої їжі і продуктів з великою кількістю фруктози. Бажано, щоб добова калорійність раціону не перевищувала 2000 кКал.

Також лікарі відзначають велику роль поліненасичених жирних кислот. Вони помітно зменшують жирову інфільтрацію печінки і знижують рівень інсулінорезистентності.Додано: 01/6/21 11:35
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.