Чому ми відчуваємо ефект дежавю?

У США заарештували чоловіка, який спровокував у хворого на напад епілепсії. Зловмисник відправив йому миготливу картинку в соцмережі: різкі зміни світла або яскравості викликають судоми. Що ще може спровокувати напад? Дивно, але вчені кажуть, що це під силу почуттю під назвою дежавю.

Що це таке?

Відчуття, що Ви вже відчували в минулому або у сні. Воно виникає нібито нізвідки, і триває всього кілька секунд. Дежавю пов’язано не з якоюсь конкретною подією, а з відчуттями в цілому. Це почуття частіше з’являється у молодих людей: приблизно раз на місяць. До 40-50 років відчуття дежавю повторюється не частіше разу на рік.

Феномен досліджували багато вчених: від Бойрака до Фрейда. Довгі роки дежавю взагалі вважалося паранормальним явищем.

Чому ми відчуваємо дежавю?

Професор психології Алан Браун з Далласького університету пропонує 30 можливих причин. Серед найпоширеніших – стрес і втома.

Ще вчені з’ясували, що з цим станом частіше стикаються подорожуючі: нове місце провокує конфлікт в мозку. Людині здається, що вона вже бачила це місце, і в той же час вона розуміє, що це неможливо. Вчені вважають, що дежавю пов’язані з роботою скроневої частки головного мозку. Саме вона відповідає за пам’ять.

Коли дежавю стає проблемою?

До лікаря потрібно звертатися, якщо це наслідок порушень в пам’яті, через які людина може переплутати сьогодення з минулим. У таких випадках відчуття дежавю може тривати не секунди, а години.

У медицині описаний випадок, коли пацієнт відмовлявся дивитися телевізор або читати газети. Через постійне дежавю він вважав, що знає, що станеться. З’ясувалося, що у нього деменція: відчуття виникало через втрату мозкових клітин.

Ще одна хвора прокидалася і розуміла, що цей ранок вона вже проживала. Згодом відчуття виникало все частіше і частіше, і врешті-решт, її сприйняття дійсності абсолютно спотворилося. Лікарі з’ясували, що це сталося через скроневу епілепсію. Хвороба порушила роботу скроневої частки головного мозку: саме вона відповідальна за формування спогадів.

Значить, часті дежавю можуть бути симптомом важкої хвороби?

Так, але не варто переживати: за різними даними, від 60% до 97% дорослих людей знайомі з цим почуттям. І тільки маленький відсоток з них – хворі. Однак якщо дежавю виникає у вас занадто часто або приносить незручності, варто звернутися до лікаря.

Що ж стосується нападів епілепсії, то перед ними у хворого зазвичай з’являється стан, який називають «аурою». Це менш інтенсивний припадок, під час якого хворі можуть відчувати галюцинації. Дежавю і є головна ознака аури: по суті це і є галюцинація, схожа на спогад.

Про автора Марічка Павленко 523 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.
ПоганоНе дужеМоже бутиДобреПрекрасно! (1 оцінили, середня: 5,00 з 5)
Loading...

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар