Головна / Поради / Чому ми відчуваємо ефект дежавю?

Чому ми відчуваємо ефект дежавю?

У США заарештували чоловіка, який спровокував у хворого на напад епілепсії. Зловмисник відправив йому миготливу картинку в соцмережі: різкі зміни світла або яскравості викликають судоми. Що ще може спровокувати напад? Дивно, але вчені кажуть, що це під силу почуттю під назвою дежавю.

Чому ми відчуваємо ефект дежавю? 1

Що це таке?

Відчуття, що Ви вже відчували в минулому або у сні. Воно виникає нібито нізвідки, і триває всього кілька секунд. Дежавю пов’язано не з якоюсь конкретною подією, а з відчуттями в цілому. Це почуття частіше з’являється у молодих людей: приблизно раз на місяць. До 40-50 років відчуття дежавю повторюється не частіше разу на рік.

Феномен досліджували багато вчених: від Бойрака до Фрейда. Довгі роки дежавю взагалі вважалося паранормальним явищем.

Чому ми відчуваємо дежавю?

Професор психології Алан Браун з Далласького університету пропонує 30 можливих причин. Серед найпоширеніших – стрес і втома.Ще вчені з’ясували, що з цим станом частіше стикаються подорожуючі: нове місце провокує конфлікт в мозку. Людині здається, що вона вже бачила це місце, і в той же час вона розуміє, що це неможливо. Вчені вважають, що дежавю пов’язані з роботою скроневої частки головного мозку. Саме вона відповідає за пам’ять.

Коли дежавю стає проблемою?

До лікаря потрібно звертатися, якщо це наслідок порушень в пам’яті, через які людина може переплутати сьогодення з минулим. У таких випадках відчуття дежавю може тривати не секунди, а години.

У медицині описаний випадок, коли пацієнт відмовлявся дивитися телевізор або читати газети. Через постійне дежавю він вважав, що знає, що станеться. З’ясувалося, що у нього деменція: відчуття виникало через втрату мозкових клітин.

Ще одна хвора прокидалася і розуміла, що цей ранок вона вже проживала. Згодом відчуття виникало все частіше і частіше, і врешті-решт, її сприйняття дійсності абсолютно спотворилося. Лікарі з’ясували, що це сталося через скроневу епілепсію. Хвороба порушила роботу скроневої частки головного мозку: саме вона відповідальна за формування спогадів.

Значить, часті дежавю можуть бути симптомом важкої хвороби?

Чому ми відчуваємо ефект дежавю? 2

Так, але не варто переживати: за різними даними, від 60% до 97% дорослих людей знайомі з цим почуттям. І тільки маленький відсоток з них – хворі. Однак якщо дежавю виникає у вас занадто часто або приносить незручності, варто звернутися до лікаря.

Що ж стосується нападів епілепсії, то перед ними у хворого зазвичай з’являється стан, який називають «аурою». Це менш інтенсивний припадок, під час якого хворі можуть відчувати галюцинації. Дежавю і є головна ознака аури: по суті це і є галюцинація, схожа на спогад.

Додано: 01/2/19 1:59
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.