Головна / Терапія / Лімфатична система людини: будова, функції, схема руху лімфи

Лімфатична система людини: будова, функції, схема руху лімфи

Всім відомо, що людський організм пронизаний мережею трубочок і канальців, що несуть в собі кров від серця і до серця. Це різного калібру артерії / артеріоли і вени/венули, капіляри, а все разом – Кровоносна система. Вона замкнута.

Крім неї є набагато менш відома, але дуже важлива для повноцінної життєдіяльності організму лімфатична система, яка повертає міжклітинну рідину назад в кровотік, попутно очищаючи її від шкідливих домішок і мікроорганізмів.

Її будова і функції дещо відрізняються від таких кровоносної системи. Саме про структурні елементи, функції і принципи роботи лімфатичної системи і піде мова в нашій статті.

Будова

Лімфатична система людини: будова, функції, схема руху лімфи 1
Лімфатична система — густа мережа судин, по ходу яких розташовуються лімфатичні вузли

Лімфатична система являє собою мережу трубочок – судин з розташованими по ходу них лімфатичними вузлами. Це незамкнута система – подібно нервам, її судини сліпо починаються в тканинах, а закінчуються, впадаючи у вени. По трубочках тече біологічна рідина, що нагадує за складом плазму крові – лімфа.Формування лімфатичної системи починається ще на 2-му місяці внутрішньоутробного життя, протягом першого року життя дитини вона розвивається найбільш активно, а остаточний вигляд набуває приблизно до 6 років.

Розглянемо докладніше кожен із структурних компонентів системи.

Лімфатичні судини

За своєю будовою лімфатична система нагадує коріння дерева. Найдрібніші її судини – капіляри – сліпо починаються в різних органах і тканинах організму.

Цікаво знати, що деякі органи і тканини все-таки не містять лімфатичних судин. Такими є головний, спинний мозок, включаючи оболонки, внутрішнє вухо, кришталик і склери ока, хрящі, епітелій будь-якої локалізації, паренхіма селезінки, плацента.

Так, капіляри хоч і являють собою найдрібніші судини описуваної нами системи, однак їх діаметр значно перевищує діаметр капілярів мікроциркуляторного русла. Однак стінка їх тонша і складається з шару ендотелію з великими порами між клітинами, а значить, володіє кращою проникністю для тканинної рідини. Разом з цією рідиною в лімфатичні капіляри потрапляють розчинені в ній хімічні речовини, продукти життєдіяльності клітин, власне деякі клітини, а також хвороботворні мікроорганізми.

Зливаючись, капіляри формують судини більшого діаметру. Структурною їх особливістю є клапани, які розташовані досить близько один до одного. У місцях розташування клапанів лімфатичні судини звужені, подібно бусам. А складаються вони з двох стулок, між якими є прошарок сполучної тканини. Необхідні клапани для того, щоб запобігати зворотний струм лімфи – з судин в тканини. Крім того, клапани періодично (близько 9-10 разів на хвилину) скорочуються, прискорюючи лімфоток.Лімфатичні судини густою мережею обплітають всі структури внутрішнього середовища нашого організму, часто – в кілька шарів, а об’єднуючись, вони формують судини все більшого та більшого діаметру. Найбільшими є грудний і правий лімфатичний протоки, що нагадують за будовою вени, у вени і впадають.

Лімфатичні вузли

На великих перехрестях» організму по ходу лімфатичних судин розташовані регіонарні лімфовузли – округлі або бобовидної форми утворення кількістю близько 450 штук. Назви їх відповідають місцю локалізації: пахвові, ліктьові, пахові, внутрігрудні, брижові, шийні і так далі.

Лімфатичні вузли є сполучною ланкою лімфатичної системи. А будова їх обумовлює найважливіші функції в нашому організмі.

По суті, дані утворення являють собою скупчення лімфоїдної (ретикулярної) тканини і складаються із зовнішньої (коркової) і внутрішньої (мозкової) речовини. Між цими шарами розташовуються Т-лімфоцити, а в кірковій речовині – В-лімфоцити. Центральна частина лімфатичного вузла – мозкова речовина – представлена мозковими тяжами, куди з поверхневої частини мігрують В-лімфоцити і диференціюються там, продукують антитіла плазмоцити.

У ряді випадків з потоком лімфи по організму поширюються метастази злоякісних пухлин.

Лімфа

Лімфа – різновид сполучної тканини. Утворюється вона шляхом просочування тканинної рідини через стінку лімфатичного капіляра в його просвіт. Склад її схожий з таким плазми крові: основу становить тканинна рідина (переважно вода і солі, розчинені в ній), є і деякі домішки – жири, розчини білків та інші.

Щодня утворюється близько 2-3 літрів лімфи, а обсяг одноразової її циркуляції по системі варіюється в межах 1-2 літрів.

Природа не передбачила в лімфатичній системі насос, аналогічний серцю в системі кровоносної. Лімфа рухається по судинах за рахунок тиску постійного прискорення в капілярах рідини і періодичних скорочень міоцитів у стінках судин. Побічно на цей процес впливають м’язи, розташовані поруч з лімфатичними судинами, особливості дихання та положення тіла.

Функції

Лімфатична система людини: будова, функції, схема руху лімфи 2

Лімфатична система виконує в організмі ряд важливих функцій:

  • видаляє з тканин зайву воду, солі, повертаючи їх в кровотік;
  • видаляє з тканин продукти обміну речовин, токсичні речовини і патогенні мікроорганізми;
  • забезпечує організм Т – і В-лімфоцитами;
  • знезаражує організм (інфекція, потрапляючи зі струмом лімфи в лімфовузли, піддається впливу клітин імунної системи і в ряді випадків знищується);
  • забезпечує транспорт імунних клітин і деяких інших речовин по організму;
  • бере участь у підтримці сталості внутрішнього середовища організму.
 

До якого лікаря звернутися

При захворюваннях лімфатичної системи зазвичай пацієнти лікуються у гематолога. Також може знадобитися консультація онколога, імунолога, інфекціоніста і судинного хірурга.

Лімфатична система являє собою мережу судин і розташованих по ходу них лімфатичних вузлів, по яких циркулює біологічна рідина – лімфа. За складом вона нагадує плазму крові і утворюється з тканинної рідини і домішок, що містяться в ній (великомолекулярних білків, жирів, продуктів обміну речовин, часток відмерлих клітин і так далі). У лімфатичній системі ця рідина очищається від “зайвих” компонентів і інфекції, після чого потрапляє назад в кровотік.

І хоча ця система на сьогоднішній день вивчена все ще недостатньо, немає сумніву в тому, що функції її дуже важливі для організму.Додано: 02/26/19 8:57
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.