Головна / Терапія / Як надати першу допомогу при обмороженні і переохолодженні

Як надати першу допомогу при обмороженні і переохолодженні

Обмороження – це пошкодження шкіри і м’яких тканин, а у важких випадках – і кісток, під впливом низької температури навколишнього середовища. Найчастіше обмороженню піддаються пальці, ніс, щоки, вуха – органи, які знаходяться далеко від серця і не мають великих кровоносних судин.

Небезпечний не тільки мороз. В сиру погоду, коли лютує шквалистий вітер, ризиковано виходити з дому без шарфа і рукавичок вже при 0°C. Як уникнути обмороження, а якщо воно вже сталося, як визначити його ступінь і надати першу допомогу, – докладно розповість наша стаття. Прочитайте її і поділіться з друзями: можливо, комусь це допоможе зберегти здоров’я і навіть життя.

Причини обморожень і переохолоджень

Переохолодження може наступити по цілому ряду причин:

 • в результаті тривалого перебування в холодній воді;
 • як наслідок тривалого впливу низьких температур;
 • через багатогодинне перебування на холодній вулиці при температурі нижче -10°C;
 • через короткочасне перебування на морозі в промоклому одязі;
 • при вживанні великої кількості крижаної води або холодних напоїв;
 • при втраті свідомості на холодній вулиці внаслідок шоку.
 

Відмороження окремих частин тіла може статися при: • великий фізичній втомі, коли порушується кровообіг;
 • ослабленні організму голодом або хворобами;
 • носінні вузького і недостатньо утепленого одягу та взуття, яке не тільки не утримує тепло, але, навпаки, перетискає судини, погіршуючи кровообіг.
 

Переохолодитися можна, якщо людина тривалий час перебуває на холоді в незручній позі (при непритомності, травмі або алкогольному сп’янінні). Особливо небезпечно алкогольне сп’яніння, коли у людини розширюються судини і пригнічуються психічні процеси.

В такому стані людина не відчуває холоду і може вийти на мороз в легкому домашньому одязі або речах не по сезону, спіткнутися, впасти, а потім не мати можливості піднятися. При мінусових температурах це призводить до трагічних наслідків.

Як надати першу допомогу при обмороженні і переохолодженні 1

Ще одна причина обморожень, про яку знають далеко не всі, – підвищена пітливість стоп. Мокрі шкарпетки і взуття призводять до швидкого переохолодження. Якщо на вулиці дуже холодно, в них легко відморозити пальці і навіть ступні.

Ступені і симптоми обмороження

Залежно від того, наскільки глибоко пошкоджені тканини, можна розрізнити чотири ступені обмороження.

При I ступені шкіра блідне, стає нечутливою до дотиків, онімілою, як від уколу лідокаїну. Дуже часто ці відчуття супроводжуються поколюванням або ниючим болем. Коли людина потрапляє в тепле приміщення, обморожене місце червоніє і злегка набрякає, кровообіг швидко відновлюється. Пізніше на цій ділянці починає лущитися шкіра, але через тиждень всі симптоми зникають.Як надати першу допомогу при обмороженні і переохолодженні 2

II ступінь характеризується більш помітним пошкодженням шкірного покриву. Основні ознаки виражені сильніше, ніж при I ступені. Крім того, піддалися дії холоду ділянки покриваються бульбашками, заповненими прозорою рідиною жовтуватого відтінку. Через 7-10 днів вони проходять, а на повне загоєння може знадобитися не менше двох-трьох тижнів.

III ступінь обмороження зачіпає не тільки шкіру, але і м’які тканини. Вона відрізняється появою бульбашок, вміст яких має темний кров’янистий колір. На цій стадії чітко видно ознаки некрозу. У міру відновлення омертвілі тканини поступово відторгаються, а рани – зарубцьовуються. Щоб повністю одужати, людині може знадобитися не менше півтора-двох місяців.

При IV ступені глибина ураження настільки велика, що нерідко зачіпає суглоби і кістки. Для неї характерні такі ознаки, як утворення кривавих пухирів, набряки, потемніння великих ділянок шкіри. У найважчих випадках ця стадія закінчується розвитком гангрени.

Стадії і ознаки переохолодження

Помітивши замерзаючу в снігу людину, потрібно якомога швидше надати їй першу допомогу. Якщо вона довго перебуваа на холоді, існує небезпека гіпотермії – зниження температури тіла до критичної позначки.

Як надати першу допомогу при обмороженні і переохолодженні 3

Це може призвести до загибелі потерпілого. Чим швидше буде надана долікарська допомога, тим більше у людини шансів одужати.

По мірі наростання симптомів потерпілий проходить три стадій переохолодження, що послідовно змінюють один одного:

 • 1 стадія. Температура тіла знижується до позначки 35° і нижче, з’являються ознаки ознобу, почастішання дихання і пульсу. Тіло покривається «гусячою шкірою», показники артеріального тиску трохи нижче норми. На цій стадії людина стає млявою, загальмованою, відчуває непереборне бажання заснути. Можуть відзначатися порушення координації рухів і зорового сприйняття, іноді відзначається поява галюцинацій.
 • 2 стадія. Температура падає до 30-32°. Колір шкіри стає мармурово-блідим, серцебиття прослуховується слабо. Спостерігаються сплутаність свідомості, відсутність міміки, ослаблення рефлексів. Потерпілий не може ні рухатися, ні говорити.
 • 3 стадія. Якщо людина переохолоджується до критичного рівня, то знаходиться в несвідомому стані. М’язовий тонус підвищується-тіло немов дерев’яніє, зігнуту руку або ногу стає неможливо випрямити. Часом виникають сильні судоми. Потерпілий не реагує на зовнішні подразники, биття серця і дихання майже не помітні. Артеріальний тиск падає. Якщо на цій стадії не буде надана термінова медична допомога, людину чекає загибель.
 

Алгоритм надання допомоги при обмороженні і переохолодженні

Обмороження

Порядок надання невідкладної медичної допомоги при обмороженні кінцівок включає чотири етапи:

 • Потерпілого слід негайно відвести в тепле місце. Розтирати вражену кисть або ногу на холоді не тільки марно, але й небезпечно.
 • На вражену частину тіла слід накласти теплоізоляційну пов’язку. Наприклад, шар марлі, потім – шар вати, знову шар марлі, потім клейонку і вовняну тканину. Це тимчасова міра для того, щоб стан пацієнта не погіршився під час підготовки до третього етапу.
 • Нагрійте воду до 20°C, зніміть з потерпілого пов’язку і занурте кінцівку в таз. Поступово підвищуйте температуру до 40°C, акуратно масажуючи обморожену руку або ногу. Продовжувати процедуру слід протягом години.
 • Напоїть потерпілого гарячим чаєм з медом. Це допоможе відновити нормальний кровообіг.
 

Переохолодження

При загальному переохолодженні інструкція дещо інша:

 • помістіть переохолоджену людину в тепле приміщення;
 • одягніть на нього сухий одяг і оберніть ковдрами;
 • поступово зігрівайте потерпілого, використовуючи грілки з теплою водою або поступово підвищуючи температуру в приміщенні;
 • зверніться до найближчої мед. установа або викличте швидку допомогу.
 

Чого робити не можна

Надаючи допомогу людині, яка постраждала в результаті переохолодження і обморозила руки або ноги, багато роблять одні й ті ж типові помилки:

 • починають розтирати пошкоджені ділянки тіла снігом, докладаючи при цьому чимало зусиль;
 • саджають хворого ближче до жаркого вогню печі або каміна;
 • змушують потерпілого прийняти гарячу ванну;
 • поять спиртним;
 • приймаються обробляти обморожене обличчя горілкою, потрійним одеколоном, рослинним маслом або жиром;
 • розкривають утворені пухирі голками сумнівної стерильності і навіть-що гріха таїти! – намагаються замінити хірурга, займаючись видаленням некротизованих тканин.
 

Відомості про такого роду «надання першої допомоги» почерпнуті «лікарями-самоучками», швидше за все, з художніх фільмів. Однак в житті все не так, як на екрані. Якщо головний герой бойовика, хвилину тому тонув в крижаній воді, в наступному кадрі вже бадьоро біжить на чергове завдання, то в реальності переохолодження може закінчитися сумно, якщо в справу не втрутиться кваліфікований медик.

Як надати першу допомогу при обмороженні і переохолодженні 4

Якщо ваші знання про переохолодження та обмороженні базуються тільки на творах кіномистецтва, найкраще, що ви можете зробити, – відвезти потерпілого в найближчий медпункт.

Коли потрібно звертатися до лікаря

При переохолодженні

Людину, яка довгий час провела на холоді, обов’язково потрібно показати лікарю – хоча б для того, щоб виміряти тиск, прослухати серце і легені, перевірити, чи немає обморожень.

Якщо ж потерпілий кілька годин пролежав в снігу, йому обов’язково потрібно лікарська допомога.

Як надати першу допомогу при обмороженні і переохолодженні 5

При обмороженні

Якщо після довгої прогулянки у вас злегка побіліли вуха або кінчик носа, немає потреби звертатися в мед. установу. Досить як слід прогрітися і випити чашку чаю.

Інша справа, коли мова йде про більш серйозні симптоми. При появі бульбашок потерпілого потрібно відвезти в поліклініку. Хірург розкриє бульбашки, обробить їх антисептичним розчином і накладе пов’язку, після чого хворий може повернутися додому. III і IV ступені обмороження вимагають обов’язкового лікування в умовах стаціонару.

Обмороження, як і будь-яку проблему зі здоров’ям, простіше попередити, ніж довго лікувати. Не будьте безтурботні: обмороження отримують не тільки полярники, але й жителі мегаполісів. Якщо на вулиці холодно, надягайте шапку, шарф, теплі рукавички і непромокальне взуття на вовняний носок. Частіше заходьте погрітися в тепле приміщення і ні в якому разі не виходьте на вулицю в нетверезому вигляді. А якщо обмороження все-таки настало, поспішіть до лікаря: чим раніше ви звернетеся за допомогою, тим більші будуть шанси на успіх.Додано: 09/27/18 10:27
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.