Як надати першу допомогу при обмороженні і переохолодженні

Обмороження – це пошкодження шкіри і м’яких тканин, а у важких випадках – і кісток, під впливом низької температури навколишнього середовища. Найчастіше обмороженню піддаються пальці, ніс, щоки, вуха – органи, які знаходяться далеко від серця і не мають великих кровоносних судин.

Небезпечний не тільки мороз. В сиру погоду, коли лютує шквалистий вітер, ризиковано виходити з дому без шарфа і рукавичок вже при 0°C. Як уникнути обмороження, а якщо воно вже сталося, як визначити його ступінь і надати першу допомогу, – докладно розповість наша стаття. Прочитайте її і поділіться з друзями: можливо, комусь це допоможе зберегти здоров’я і навіть життя.

Причини обморожень і переохолоджень

Переохолодження може наступити по цілому ряду причин:

 • в результаті тривалого перебування в холодній воді;
 • як наслідок тривалого впливу низьких температур;
 • через багатогодинне перебування на холодній вулиці при температурі нижче -10°C;
 • через короткочасне перебування на морозі в промоклому одязі;
 • при вживанні великої кількості крижаної води або холодних напоїв;
 • при втраті свідомості на холодній вулиці внаслідок шоку.

Відмороження окремих частин тіла може статися при:

 • великий фізичній втомі, коли порушується кровообіг;
 • ослабленні організму голодом або хворобами;
 • носінні вузького і недостатньо утепленого одягу та взуття, яке не тільки не утримує тепло, але, навпаки, перетискає судини, погіршуючи кровообіг.

Переохолодитися можна, якщо людина тривалий час перебуває на холоді в незручній позі (при непритомності, травмі або алкогольному сп’янінні). Особливо небезпечно алкогольне сп’яніння, коли у людини розширюються судини і пригнічуються психічні процеси. В такому стані людина не відчуває холоду і може вийти на мороз в легкому домашньому одязі або речах не по сезону, спіткнутися, впасти, а потім не мати можливості піднятися. При мінусових температурах це призводить до трагічних наслідків.

Ще одна причина обморожень, про яку знають далеко не всі, – підвищена пітливість стоп. Мокрі шкарпетки і взуття призводять до швидкого переохолодження. Якщо на вулиці дуже холодно, в них легко відморозити пальці і навіть ступні.

Ступені і симптоми обмороження

Залежно від того, наскільки глибоко пошкоджені тканини, можна розрізнити чотири ступені обмороження.

При I ступені шкіра блідне, стає нечутливою до дотиків, онімілою, як від уколу лідокаїну. Дуже часто ці відчуття супроводжуються поколюванням або ниючим болем. Коли людина потрапляє в тепле приміщення, обморожене місце червоніє і злегка набрякає, кровообіг швидко відновлюється. Пізніше на цій ділянці починає лущитися шкіра, але через тиждень всі симптоми зникають.

II ступінь характеризується більш помітним пошкодженням шкірного покриву. Основні ознаки виражені сильніше, ніж при I ступені. Крім того, піддалися дії холоду ділянки покриваються бульбашками, заповненими прозорою рідиною жовтуватого відтінку. Через 7-10 днів вони проходять, а на повне загоєння може знадобитися не менше двох-трьох тижнів.
III ступінь обмороження зачіпає не тільки шкіру, але і м’які тканини. Вона відрізняється появою бульбашок, вміст яких має темний кров’янистий колір. На цій стадії чітко видно ознаки некрозу. У міру відновлення омертвілі тканини поступово відторгаються, а рани – зарубцьовуються. Щоб повністю одужати, людині може знадобитися не менше півтора-двох місяців.
При IV ступені глибина ураження настільки велика, що нерідко зачіпає суглоби і кістки. Для неї характерні такі ознаки, як утворення кривавих пухирів, набряки, потемніння великих ділянок шкіри. У найважчих випадках ця стадія закінчується розвитком гангрени.

Стадії і ознаки переохолодження

Помітивши замерзаючу в снігу людину, потрібно якомога швидше надати їй першу допомогу. Якщо вона довго перебуваа на холоді, існує небезпека гіпотермії – зниження температури тіла до критичної позначки.

Це може призвести до загибелі потерпілого. Чим швидше буде надана долікарська допомога, тим більше у людини шансів одужати. По мірі наростання симптомів потерпілий проходить три стадій переохолодження, що послідовно змінюють один одного.

1 стадія. Температура тіла знижується до позначки 35° і нижче, з’являються ознаки ознобу, почастішання дихання і пульсу. Тіло покривається «гусячою шкірою», показники артеріального тиску трохи нижче норми. На цій стадії людина стає млявою, загальмованою, відчуває непереборне бажання заснути. Можуть відзначатися порушення координації рухів і зорового сприйняття, іноді відзначається поява галюцинацій.
2 стадія. Температура падає до 30-32°. Колір шкіри стає мармурово-блідим, серцебиття прослуховується слабо. Спостерігаються сплутаність свідомості, відсутність міміки, ослаблення рефлексів. Потерпілий не може ні рухатися, ні говорити.
3 стадія. Якщо людина переохолоджується до критичного рівня, то знаходиться в несвідомому стані. М’язовий тонус підвищується-тіло немов дерев’яніє, зігнуту руку або ногу стає неможливо випрямити. Часом виникають сильні судоми. Потерпілий не реагує на зовнішні подразники, биття серця і дихання майже не помітні. Артеріальний тиск падає. Якщо на цій стадії не буде надана термінова медична допомога, людину чекає загибель.

Алгоритм надання допомоги при обмороженні і переохолодженні

Обмороження

Порядок надання невідкладної медичної допомоги при обмороженні кінцівок включає чотири етапи:

 • Потерпілого слід негайно відвести в тепле місце. Розтирати вражену кисть або ногу на холоді не тільки марно, але й небезпечно.
 • На вражену частину тіла слід накласти теплоізоляційну пов’язку. Наприклад, шар марлі, потім – шар вати, знову шар марлі, потім клейонку і вовняну тканину. Це тимчасова міра для того, щоб стан пацієнта не погіршився під час підготовки до третього етапу.
 • Нагрійте воду до 20°C, зніміть з потерпілого пов’язку і занурте кінцівку в таз. Поступово підвищуйте температуру до 40°C, акуратно масажуючи обморожену руку або ногу. Продовжувати процедуру слід протягом години.
 • Напоїть потерпілого гарячим чаєм з медом. Це допоможе відновити нормальний кровообіг.

Переохолодження

При загальному переохолодженні інструкція дещо інша:

 • помістіть переохолоджену людину в тепле приміщення;
 • одягніть на нього сухий одяг і оберніть ковдрами;
 • поступово зігрівайте потерпілого, використовуючи грілки з теплою водою або поступово підвищуючи температуру в приміщенні;
 • зверніться до найближчої мед. установа або викличте швидку допомогу.

Чого робити не можна

Надаючи допомогу людині, яка постраждала в результаті переохолодження і обморозила руки або ноги, багато роблять одні й ті ж типові помилки:

 • починають розтирати пошкоджені ділянки тіла снігом, докладаючи при цьому чимало зусиль;
 • саджають хворого ближче до жаркого вогню печі або каміна;
 • змушують потерпілого прийняти гарячу ванну;
 • поять спиртним;
 • приймаються обробляти обморожене обличчя горілкою, потрійним одеколоном, рослинним маслом або жиром;
 • розкривають утворені пухирі голками сумнівної стерильності і навіть-що гріха таїти! – намагаються замінити хірурга, займаючись видаленням некротизованих тканин.

Відомості про такого роду «надання першої допомоги» почерпнуті «лікарями-самоучками», швидше за все, з художніх фільмів. Однак в житті все не так, як на екрані. Якщо головний герой бойовика, хвилину тому тонув в крижаній воді, в наступному кадрі вже бадьоро біжить на чергове завдання, то в реальності переохолодження може закінчитися сумно, якщо в справу не втрутиться кваліфікований медик.

Якщо ваші знання про переохолодження та обмороженні базуються тільки на творах кіномистецтва, найкраще, що ви можете зробити, – відвезти потерпілого в найближчий медпункт.

Коли потрібно звертатися до лікаря

При переохолодженні

Людину, яка довгий час провела на холоді, обов’язково потрібно показати лікарю – хоча б для того, щоб виміряти тиск, прослухати серце і легені, перевірити, чи немає обморожень.

Якщо ж потерпілий кілька годин пролежав в снігу, йому обов’язково потрібно лікарська допомога.

При обмороженні

Якщо після довгої прогулянки у вас злегка побіліли вуха або кінчик носа, немає потреби звертатися в мед. установу. Досить як слід прогрітися і випити чашку чаю.

Інша справа, коли мова йде про більш серйозні симптоми. При появі бульбашок потерпілого потрібно відвезти в поліклініку. Хірург розкриє бульбашки, обробить їх антисептичним розчином і накладе пов’язку, після чого хворий може повернутися додому. III і IV ступені обмороження вимагають обов’язкового лікування в умовах стаціонару.

Обмороження, як і будь-яку проблему зі здоров’ям, простіше попередити, ніж довго лікувати. Не будьте безтурботні: обмороження отримують не тільки полярники, але й жителі мегаполісів. Якщо на вулиці холодно, надягайте шапку, шарф, теплі рукавички і непромокальне взуття на вовняний носок. Частіше заходьте погрітися в тепле приміщення і ні в якому разі не виходьте на вулицю в нетверезому вигляді. А якщо обмороження все-таки настало, поспішіть до лікаря: чим раніше ви звернетеся за допомогою, тим більші будуть шанси на успіх.

Про автора Марічка Павленко 408 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.
ПоганоНе дужеМоже бутиДобреПрекрасно! (1 оцінили, середня: 5,00 з 5)
Loading...

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар