Головна / ЛОР / Пробки в горлі: причини, симптоми, лікування

Пробки в горлі: причини, симптоми, лікування

Попадання бактеріальної флори на поверхню слизового покриву горла має несприятливе продовження – розвиток інфекційного процесу. Необхідні умови для цього – слабкий імунітет людини. Запалені мигдалини збільшуються, набувають червоний колір, покриваються гнійним нальотом.

Пацієнт відзначає підвищення температури тіла, біль горла – вона позбавляє можливості ковтати їжу і розмовляти. Цей стан називається «гнійний тонзиліт», а наявний на гландах патогенний наліт здатний формуватися в специфічні пробки, ускладнюючи хворобу.

Пробки в горлі: причини, симптоми, лікування 1

Причини появи пробок в горлі

Пробки виникають переважно у дітей і людей похилого віку під час захворювання на ангіну.

При огляді хворого горла людини, неозброєним поглядом на поверхні гланд буде видно своєрідні грудочки сирної консистенції, які мають білий або жовтий колір. Ці скупчення закупорюють лакуни мигдалин – фізіологічні отвори, які ведуть в їх порожнину. Якщо захисні властивості організму міцні, після одужання, вміст, що складається з гною, відторгається самостійно.Пробки – це не окрема патологія, а ускладнення вже наявного порушення. Щоб розуміти, як вони утворюються, потрібно знати причини розвитку ангіни.

Фактори зводяться до таких явищ, як:

 • переохолодження;
 • вдихання ротом холодного повітря (найчастіше – під час бігу та фізичної активності);
 • вживання надмірно холодного напою або їжі;
 • інфікування стафілококом, стрептококом – повітряно-крапельним шляхом від хворої людини.
 

Також тонзиліт є ускладненням респіраторних хвороб – ГРВІ, грипу, мононуклеозу.

Підступна особливість казеозних пробок – формуватися на інших відділах лімфоїдної тканини за умови повної або часткової відсутності мигдалин. Частіше – це слизовий епітелій глотки і язика. Патологічний процес визначається як гнійний фронтит.

Слід зазначити, що операція по видаленню гланд є радикальною і крайньою мірою – якщо консервативне усунення гнійного ураження неможливе. Хірургічне висічення не є кращим варіантом лікування, оскільки лімфоїдна тканина відноситься до гуморального імунітету, а видалення гланд робить людину більш схильною до інфекційних процесів у майбутньому.Симптоми

По мірі розвитку ангіни, пацієнт відчуває ряд неприємних її проявів. Вони можуть з’явитися в різний час з моменту інфікування, але частіше це відбувається через 24 -36 годин після потрапляння збудника на слизову поверхню гланд.

Основний комплекс симптомів:

 • підвищення температури тіла до високих цифр;
 • слабкість, млявість;
 • безсоння;
 • головний біль, ломота кісток черепа;
 • суглобові і м’язові болі;
 • у рідкісних випадках – закладеність носа;
 • сльозотеча, подразнення кон’юнктиви очей;
 • відсутність апетиту;
 • блідість шкірних покривів;
 • труднощі з ковтанням.
 

Лабораторний аналіз крові виявляє лейкоцитоз, що є показником прогресуючого запального процесу. Оскільки його перебіг нагадує розвиток дифтерії – небезпечної інфекції, яка проявляє себе також утворенням нальоту на гландах – пацієнта госпіталізують. Це попередить поширення інфекції повітряно-крапельним шляхом, дозволить надати своєчасну і повноцінну медичну допомогу, якщо інфекція підтвердиться.

Щоб виключити її наявність, лікар пробує відірвати наліт з поверхні мигдалин. Безуспішність дії та факт хворобливості, яку відчуває пацієнт під час зняття гнійного шару – прямий доказ дифтерії.

Ускладнення для горла

Якщо відкладати звернення за медичною допомогою, запалення може перейти в ускладнену форму, давши початок широкому спектру інших, не менш небезпечних, патологій.

Серед них:

 • Медіастиніт – патологічний процес, який розвивається внаслідок попадання гнійних мас усередину м’язової тканини шиї.
 • Флегмона шиї – велике гнійне ураження, складно піддається лікуванню.
 • Гострий гломерулонефрит – запальний процес клубочкового апарату нирок. Терапія даної патології протікає тривало, передбачає прийом антибіотиків та інших лікарських засобів у чималому обсязі.
 • Паратонзіллярний абсцес – стан, при якому гній потрапляє в клітковину близько мигдаликів, викликаючи великий набряк. Усунення патологічної маси відбувається тільки хірургічно.
 • Сепсис – бактеріальне зараження крові, що виникає внаслідок переміщення хвороботворного мікроорганізму в кров’яне русло.
 

Крім інших ускладнень, набряк гланд, спричинений запаленням, може бути настільки інтенсивним, що виникає загроза задухи під час сну.

Пробки в горлі: лікування

Основна мета терапії – усунути казеозні пробки, не травмуючи лімфоїдну тканину. Це допустимо реалізувати до придбання гландами патологічної пухкості, тобто на початковому етапі захворювання. Лікар проведе огляд і призначить антибактеріальне лікування. Антибіотикотерапія – невід’ємна частина комплексного підходу до усунення гною, але визначитися з конкретним препаратом складно, оскільки враховується збудник, який спровокував формування заторів.

На першому етапі, ЛОР-лікар прописує антибіотик широкого спектру дії – його введення призупинить запальний процес, що дозволить дочекатися відповіді проведеного бактеріального посіву (аналіз береться в день звернення пацієнта).

Патогенний мікроорганізм, якого виявить лабораторія в мазку з поверхні мигдалин, зумовлює призначення певного препарату. Цефалоспорини та пеніциліни, чутливі до стрептококів, тому лікар може призначити Цефтріаксон, Цефазолін або Амоксицилін. Якщо в мазку виявлений стафілокок – прописують більш потужні препарати, оскільки збудник стійкий до багатьох антибіотиків. Актуальними будуть Амоксиклав, Тетрациклін.

Лікар призначає препарати для зміцнення стінок травного тракту – Лінекс або Ністатин. Їх прийом дозволить уникнути діареї, що нерідко виникає внаслідок прийому антибіотиків.

Щоб не видаляти пробки гною травмуючими методами, фахівець використовує більш щадний спосіб промивання теплим розчином антисептика під тиском. Процедура проводиться за допомогою шприца. Найбільш використовуваними є розчини з застосуванням перманганату калію, фурациліну, борної кислоти, а також Мірамістин. Якщо процедура виявилася успішною, і гнійні пробки вдалося вимити, запалені і збільшені лакуни потрібно заблокувати спеціальною лікувальною пастою.

У процесі реалізації курсу терапії, ЛОР-лікар призначає препарати для зміцнення імунітету – імуномодулятори, комплекси вітамінів. Рекомендує збалансувати харчування, нормалізувати водний баланс (об’єм вживаної рідини повинен бути не менше 2 л щодня), відмовитися від куріння – це негативно відбивається на стані мигдалин.

Одночасно з основними призначеннями, лікар рекомендує фізіотерапевтичні процедури – їх застосування на регулярній основі дозволить тканинам відновитися швидше. Застосування лазера показано тоді, коли видалені великі пробки, а для загоєння поверхні лімфоїдної тканини, потрібно запаяти лакуни. Цей ефект забезпечить високоенергетичний промінь, а процедура носить назву лазерна лакунотомія.

Радикальним способом лікування запальних гнійних гланд є їх хірургічне видалення. Метод актуальний при частих рецидивах формування заторів, ускладненому перебігу недуги і безуспішності консервативного лікування.

Профілактика рецидиву

Пацієнти, яким видалили патологічний вміст з піднебінних мигдаликів, потребують дотримання профілактичної тактики.

Це дозволить уникнути повторного захворювання:

 • Важливо відвідувати стоматолога на регулярній основі, навіть якщо видимих проблем зі станом зубів або ясен немає. Санація дозволить виявити і усунути хворобу на стадії зародження.
 • Ретельно стежити за власною гігієною, не менше двох разів на день проводити чистку зубів, щоразу після вживання їжі – полоскання рота антисептиком. Особливе значення потрібно надати санітарному стану житла і робочого місця.
 • Відмовитися від надмірного вживання цукру (він посилює гнійні процеси), куріння, прийому їжі поспіхом (не можна травмувати вразливу слизову оболонку глотки).
 • Протипоказано переохолоджуватися, ігнорувати звернення до лікаря.
 

Якщо повторне захворювання все ж сталося, треба як можна раніше відвідати фахівця і переконатися, що наявна хвороба – ангіна, а не дифтерія. До візиту до ЛОР-лікаря, заборонено накладати зігріваючі спиртові компреси. Вони не прогріють горло, а прискорять розвиток гнійного процесу і збільшать його масштаби: позбутися від пробок буде складніше.Додано: 06/13/18 9:59
Категорія: ЛОР

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.