Головна / ЛОР / Стріляє у вусі: причини, чим лікувати в домашніх умовах дорослому і дитині

Стріляє у вусі: причини, чим лікувати в домашніх умовах дорослому і дитині

Вушні болі по суб’єктивних відчуттях відноситься до одних з найбільш важких симптомів, і вони виникають при різних інфекціях органу слуху або його травмах. Найнеприємнішим відчуттям вважається, якщо стріляє вухо.

Це різкі і гострі больові відчуття прострілюючого характеру глибоко всередині середнього вуха. Іноді відчуття сприймаються і глибше, всередині черепа.

Стріляє у вусі: причини, чим лікувати в домашніх умовах дорослому і дитині 1
Подібна біль можлива при гострих або хронічних запальних процесах, важких ураженнях, різких змінах тиску в зовнішньому середовищі (пірнання або підйоми на висоту), ураження кісткових структур, які розташовані безпосередньо біля вуха, або як результат акустичних травм вуха.

Іноді формується дискомфорт, вухо стріляє, якщо є пошкодження барабанної перетинки (щільна тканина, що розділяє частини вуха). Ця травма може стати результатом механічного або хімічного впливу, гострого запалення.

Подібне відчуття часто супроводжується порушенням слуху, закладеністю вуха або шумом у вухах, нападами головного болю і запаморочення, виділенням гною. Коли стріляє у вусі, суб’єктивно неприємні больові відчуття можуть поширюватися на область щелеп, очі або шию, обличчя, лоба.Будова вуха: особливості

Слуховий аналізатор включає дві основні зони:

 • зовнішнє вухо (доступне для огляду);
 • внутрішня частина (її неможливо оглянути неозброєним поглядом);
 • так звана “слухова” кора, окрема зона головного мозку, де аналізуються всі звуки, що надходять. Вона пов’язана нервовими шляхами з порожнинами у вусі.
 

Зовнішня частина представлена власне вушною раковиною, що переходить в невелику трубку (слуховий прохід), він закінчується щільною пружною тканиною, натягнутою поперек проходу – барабанною перетинкою.

Всі структури, що відносяться до середньої або внутрішньої частини аналізатора, приховані в глибині голови, не видно неозброєним поглядом. Внутрішня частина вуха складається з середнього відділу, зі слуховими кісточками, що залягають всередині нього, потім внутрішнього, зі складно влаштованим звуковідприємним лабіринтом.

Найбільш часто страждає зовнішнє вухо (сама раковина або ж вистилка слухового проходу), ізольовано тільки середнє вухо (слизова або порожнина), внутрішні структури вражаються рідше.

Стріляючі болі у вусі: причини

Біль у вусі, що має стріляючий характер – широко поширена скарга пацієнтів, що з’являється на тлі запальних або травматичних впливів, що призводять до пошкодження структур слухового аналізатора. Найчастіше стріляє вухо в силу закладення в ураження слизової оболонки, що вистилає камеру середнього вуха (її ще називають барабанною порожниною), пошкоджень перетинки або проблем зі слуховими кісточками, роздратування закінчень нерва.У частини хворих вухо стріляє як результат враження поруч розташованого соскоподібного відростка, патологічних процесів з боку внутрішнього вуха або аномалій слухової труби.

Подібний симптом може проявлятися, якщо є процес в області середнього вуха:

 • Аероотит (при ньому середнє вухо може пошкодитися в силу змін повітряного тиску навколишнього повітря);
 • Середній отит, який може мати як гострий (раптово виниклий) або хронічний перебіг, коли загострення змінюють періоди повного стухання симптоматики;
 • Травма вуха різкими звуками (акустичне пошкодження);
 • Враження барабанної перетинки;
 • Євстахіїт, запальне ураження слизового каналу, що з’єднує барабанну порожнину з областю носоглотки. В результаті відбувається поширення патогенних збудників з поверхні слизової, що вистилає слухову трубу, всередину структур середнього вуха.
 

Стріляючі відчуття ініціюються процесами у внутрішньому відділі слухового аналізатора, при поширенні інфекції на порожнину лабіринту (лабіринтит). Зазвичай він поєднується з явищами середнього отиту, тому складно диференціюється.

Стріляє у вусі, коли відбувається генералізація інфекції носоглотки і втягується слизова слухової труби заодно з середнім вухом (виникає тубоотит) при різних ГРВІ, грипі, мікробних ураженнях носоглотки.

Запалення барабанної перетинки (лікарі називають його мірингіт) вважається відносно частою причиною відчуттів у вусі, що мають стріляючий характер. Також можливі проблеми у вигляді травми з перфорацією або поверхневими ранками, що також провокує больові стріляючі відчуття.

Враження структури соскоподібного відростка (фахівці називають процес мастоідитом) також може загрожувати стріляючими відчуттями всередині вуха, зазвичай це ускладнення гострих гнійних отитів, відчуття виникають в глибині голови або за вухом.

Роздратування гілочок трійчастого нерва призводить до гострого пекучого прострілюючого болю всередині вуха, який може віддавати в різні структури по ходу гілок нерва (щелепа, скроня, обличчя).

Фактори, що призводять до неприємних відчуттів

У багатьох випадках подібні відчуття виникають на тлі вірусної або мікробної інфекції, що вражає носоглотку або структури середнього вуха, поруч залягаючі анатомічні утворення:

 • Для вірусних уражень типово катаральне запалення з набряком тканин, для мікробного – гнійне, зі скупченням гнійного вмісту всередині порожнини середнього вуха. Поступово, як тільки вміст відтікає з барабанної порожнини, стріляюче відчуття зменшується.
 • Механічна травма, можлива під час очищення вух невідповідними предметами з пошкодженням слизових і перетинки – це також частий провокатор стріляючого болю. Пошкодження супроводжується запаленням.
 • Попадання в вухо хімічних дратівливих речовин, застосування ліків і народних методів лікування вух без консультації з лікарем може стати причиною ураження, запалення і стріляючих відчуттів у вусі.
 • Сильне і різке коливання тиску зовні, різкі гучні звуки з акустичною травмою (вибухи, сильний шум на виробництві, реактивний двигун), занурення на глибину, перельоти на літаках можуть стати провокатором стріляючих больових відчуттів вуха. Проблеми з вухами можливі у льотчиків, підводників, скелелазів, водолазів, дайверів.
 • Загострення хронічної інфекції вуха (наприклад, середній отит), або рецидивуючі інфекції носоглотки з переходом на порожнину середнього вуха аналогічним чином, можуть стати провокаторами стріляючого болю вуха. Вони нерідко приводять до ускладнень.

Що робити, якщо стріляє у вусі

Визначити причину даного відчуття і хворобливості може тільки ЛОР-лікар, до якого треба негайно звертатися за консультацією і лікуванням. Лікар детально розпитає про час виникнення симптому, огляне зовнішнє вухо і загляне всередину за допомогою різних приладів (отоскопія), а також визначить слух пацієнта. Також показані загальні аналізи і посіви з носоглотки, а якщо є виділення з вух – і їх теж. Може бути також призначена рентгенографія, КТ або МРТ придаткових пазух і черепа.

В ході огляду важливо повністю викласти всі наявні скарги, вказати, з якими факторами можливий контакт вдома і на роботі, чи є алергія, які ліки приймалися, чи є шкідливі звички.

Стріляючі болі всередині порожнини вуха: специфіка симптому

Часто крім скарг про стреляюче вухо, можлива також поява додаткових симптомів – лихоманки, закладеності вуха, болісного нападу головного болю або різкого зниження слуху. Часто вухо стріляє через хворобливості глотки при ковтанні, при розвитку ангіни або сильної нежиті. Це відбувається через набряк слухової труби і порушення вентиляції барабанної порожнини.

Іноді стріляючий біль важко локалізується, може відчуватися одночасно в вусі, проекції щелепи, по краю підборіддя, на носі або оці.

Стріляюче відчуття може провокуватися по поверхні самої вушної раковини, або всередині слухового проходу або тільки завушної зони. Іноді вухо стріляє в силу ураження шкіри і підніжної клітковини слухового проходу і раковини.

Поєднання з головними болями: ймовірні причини

Поєднання головного болю зі стріляючим відчуттям в одному або обох вухах типово для запальних процесів. Зазвичай це гострий або загострений хронічний отит, ураження скроневої кістки або соскоподібного тростка, а також розвиток аероотиту.

На тлі запальних та гнійних процесів інтоксикація провокує головні болі, дратівливо діючи на мозкові оболонки і рецептори. Стріляюче відчуття в вусі виникає за рахунок роздратування мікробами і токсинами чутливих закінчень нервів в порожнини середнього вуха або перетинки.

Стріляє вухо, болить щелепа: причини

Стріляючі відчуття всередині вуха часто іррадіюють в інші зони обличчя і шию, але найчастіше віддають в щелепу. Це пов’язано з роздратуванням гілок трійчастого нерва, розташованого біля вуха і ведучого до тканин обличчя.

Подібні відчуття виникають при ураженні слухового проходу і перетинки, частини вушної раковини.

Причиною стріляючого болю у вусі і щелепі зазвичай стає неврит трійчастого нерва – гостре запалення. Іноді стріляє у вусі через біль при видаленні зубів, пульпіті або періодонтиті. Таке ж відчуття можливе при прорізуванні зубів.

Стріляє вухо, висока температура: причини

Якщо стріляє у вусі на тлі високої температури, варто відразу ж думати про розвиток гнійно-запальних процесів – отиту, мастоідиту, лабіринтиту і т. д. Зазвичай запалення з високою лихоманкою провокують грип або мікробні інфекції, які ускладнюють застуду і формують гнійне вогнище в порожнині середнього вуха.

Бактеріальні токсини, проникаючи в кров, активізують імунну систему і центр терморегуляції, за рахунок чого підвищується температура для більш ефективної боротьби із запаленням. На тлі лихоманки активізується обмін речовин, імунні клітини направляються в осередок запалення, щоб якомога швидше усунути бактерії. Активізується запальний процес, при якому виникає подразнення больових рецепторів, що і формує відчуття, що стріляє вухо.

Стріляє вухо, відчуття закладеності, сильно знижений слух

Під закладеністю вуха розуміється відчуття різкого майже повного або часткового зниження слуху, яке через деякий час зникає. Іноді виникає відчуття води у вусі або іногороднього предмета в слуховій трубі. Проковтування слини або пережовування їжі може зменшувати закладеність. Нерідко це відчуття супроводжується стріляючим болем у вусі на тлі гострих отитів, лабіринтитів. Виникнення подібного відчуття пов’язано з набряком слизових і скупченням рідини в порожнині середнього вуха, роздратуванням чутливих нервових закінчень.

Можлива закладеність з відчуттям, що стріляє вухо при сірчаних пробках, запаленні вушної раковини і зовнішнього слухового проходу, утворення фурункула, екземі. Можуть також формуватися подібні відчуття при нежиті, перепадах тиску, попаданні в вухо води або хвороби глотки.

Стріляє вухо на тлі сильного болю в горлі: причини

Порожнина середнього вуха з’єднана з глоткою допомогою слухової труби, щоб міг вирівнюватися тиск зовнішнього повітря і суміші його всередині барабанної порожнини. Слухова покрита епітелієм з віями, що може запалюватися при ураженні глотки і носа, набряку.

За рахунок набряку гирла слухової труби може порушуватися баланс тиску всередині порожнини середнього вуха і в горлі, що призводить до тиску на барабанну перетинку і виникнення больових імпульсів.

Біль також може виникати при поширенні запалення на слухову трубу і звідти – на порожнину середнього вуха, формуючи отит. Набряк гирла слухової труби порушує відтік рідини з порожнини середнього вуха, виникає тиск на стінки і стріляючий біль на тлі болю в глотці. Вона може посилюватися при ковтанні слини, кашлі.

Стріляє у вусі: чим лікувати

Основу лікування становить виявлення з усуненням ознак основного захворювання, яке стало ініціатором відчуття у вусі – грипу, застуди, мікробної інфекції.

Заборонено гріти хворе вухо в початковому гострому періоді хвороби, це може тільки посилити запальний процес, формуючи гнійні порожнини і поширення інфекції на кісткові структури.

Теплі компреси і збільшення місцевої температури підсилюють приплив крові і набряк тканин, підсилюють біль.

Не варто також використовувати для терапії стріляючого болю всередині вуха камфорне масло або спирт. Введення цієї речовини може привести до подразнення або опіку слизової або поверхні барабанної перетинки, засіб має подразнюючий ефект, посилюючи хворобливість.

Він може погіршувати слух, особливо якщо є перфорація перетинки і масляний розчин проникає всередину порожнини, пошкоджуючи орган слуху.

При стріляючих больових відчуттях всередині вуха застосовуються місцеві засоби з вмістом антибіотика, або протизапальними компонентами і знеболюючими речовинами (місцеві анестетики). Важливо, щоб всі препарати призначав лікар, особливо при загрозі перфорації перетинки. Застосовуються комбіновані засоби, що містять одночасно відразу кілька компонентів – Отипакс, Неодекс. Можуть застосовуватися препарати з одним компонентом, або з комбінацією антибіотиків.

Перед закапуванням будь-яких крапель потрібно зігріти їх на водяній бані або в руках до температури тіла, щоб знизити дискомфорт і біль від попадання холодних розчинів у слуховий прохід.

Застосовувати різні народні засоби і відвари, настої – вкрай не рекомендується, вони можуть привести до погіршення стану.Додано: 01/9/19 10:32
Категорія: ЛОР

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.