Головна / ЛОР / Втрата голосу: причини, лікування

Втрата голосу: причини, лікування

Голос – унікальна здатність кожної людини. Саме він забезпечує можливість спілкування. Іноді, важливість наявності голосу оцінюється в повній мірі лише після погіршення його якості або повної втрати.

Тоді виникає питання: як допомогти собі, і відновити здатність голосових зв’язок? Але єдиною правильною тактикою буде звернення за медичною допомогою та проходження обстеження, оскільки причин для афонії – саме так визначається розглянута патологія, може бути кілька.

Втрата голосу: причини, лікування 1

Можливі причини втрати голосу

Осиплість або повна втрата здатності розмовляти відбувається при декількох патологічних захворюваннях. В основному, простудні захворювання загрожують втратою голосу, але фахівці виділяють і ряд інших патологій, що викликають дане порушення.

Серед них: • Гострий ларингіт. Запалення гортані відбувається незалежно від вікової категорії. Воно обумовлено бактеріальною або вірусною інфекцією, але частіше – банальним переохолодженням: в результаті вживання холодного напою або морозива.
 • Бронхіт, ангіна.
 • Пошкодження шиї і її структур.
 • Інтоксикація димом або газом.
 • Перенесення емоційного потрясіння.
 • Попадання сторонніх предметів в гортань.
 • Порушення ендокринного генезу – частіше, якщо проблеми відбуваються з функціональною діяльністю щитовидної залози.
 • Перевтома і перенапруження голосових зв’язок.
 • Спілкування при низьких температурах.
 • Злоякісні новоутворення гортані.
 • Статеве дозрівання у хлопчиків. Мутація голосу нерідко ускладнюється його короткочасною втратою.
 • Куріння.
 

Кожен з цих факторів може бути актуальним як окремо, так і в поєднанні, що ускладнює перебіг патології. Погіршення стану супроводжується першіння в горлі, загальною слабкістю, проявами кон’юнктивіту, підвищенням температури тіла.

Діагностика

Обсяг необхідного обстеження планується лікарем залежно від передбачуваного захворювання: спеціаліст з’ясовує основні дані, проводячи опитування пацієнта.

Потім призначають лабораторну діагностику:

 • Аналіз сечі і крові. В сечі не повинно бути цукру в крові вивчають лейкоцитарну формулу – кількість білих кров’яних тілець не повинна перевищувати допустимої норми, інакше це вказує на запалення.
 • Ларингоскопію проводить ЛОР-лікар: мета – визначити масштаби ураження, оцінити стан горла, встановити ймовірність поширення на прилеглі тканини.
 

Залежно від характеру наявного захворювання, не виключено, що знадобиться консультація інших фахівців.

Втрата голосу: лікування

Самостійно намагатися відновлювати голос – небезпечно, оскільки велика ймовірність погіршення перебігу основного захворювання. Надати кваліфіковану медичну допомогу зможе ЛОР-лікар: по мірі можливостей, потрібно пояснити фахівцю свою проблему і згадати, що їй передувало (спів, вживання напою з льодом, переохолодження).Обсяг і особливості терапевтичної тактики зумовлює основна причина. Лікування передбачає кілька важливих дій.

Від пацієнта потрібно:

 • Розмовляти тільки пошепки – протипоказано напружувати голосові зв’язки, прикладати зусилля, щоб говорити звичним тембром.
 • Вживати їжу м’якої текстури, щоб не пошкодити вразливі слизові оболонки, а напої – молоко з медом, чай та соки – не повинні бути гарячими або надміру охолодженими.
 • Горло потрібно утеплити – шарф, хустка, палантин – не має значення: головне, щоб запалена область не контактувала з відкритим повітрям.
 • Тримати в теплі ноги. Якщо голос пропав на тлі простудної інфекції – потрібно подбати про попередження переохолодження. На ноги потрібно надіти шкарпетки. Допустиме проведення ножних ванн, але за умови відсутності високої температури тіла: жар – важливе протипоказання до проведення процедури.
 • Як мінімум на період лікування, потрібно відмовитися від куріння нікотин і смоли осідають на голосових зв’язках, піддаючи дану структуру токсичній дії. У разі запалення горла і відсутності голосу це подвійно неприпустимо.
 • Якщо нездужання викликано ларингітом – постільний режим важливо дотримуватися навіть при нормальному рівні температури тіла.
 

Якщо пацієнт втратив голос через гормональні порушення, обумовлені кістою щитовидної залози, потрібно звернутися до ендокринолога. Якщо новоутворення досить велике – лікар запропонує хірургічне висічення. Незначний розмір пухлини дозволяє провести консервативне лікування за допомогою гормонів. Усунення дисбалансу таких у крові дозволить нормалізувати стан голосових зв’язок, і поверне здатність розмовляти. Не виключено, що ендокринолог порекомендує періодично проходити лабораторне дослідження.

Якщо афонія сталася через попадання в горло стороннього предмета, що найчастіше відбувається у дітей дошкільного віку, потрібно спробувати витягти сторонній елемент, щоб він не заблокував канал, ставши причиною задухи дитини. Одночасно, потрібно негайно викликати лікаря, оскільки навіть якщо предмет вдасться вилучити до приїзду фахівця, горло потрібно оглянути, а можливо – і обробити.

Якщо пропав голос через злоякісне новоутворення глотки необхідно отримати консультацію онколога. Афонія, обумовлена недавньою хіміотерапією, – досить поширене явище: порушення здатності говорити служить підставою для перегляду і корекції курсу надалі.

Якщо на тлі відсутнього голосу пацієнт відчуває затяжний, виснажливий кашель без відходження мокротиння – лікар призначить бронхолітики: ця група лікарських засобів допоможе зробити бронхіальний слиз менш в’язким, а його відходження – більш легким, безболісним. Існує цілий ряд зігріваючих мазей, які потрібно наносити на шкірний покрив горла – виконувати процедуру потрібно строго за призначенням лікаря (дотримуватися дозування та кратність виконання), щоб не викликати порушення кровообігу в пролягаючих тут судинах.

Коли голос пропадає при застуді, грипі – акцент робиться на усунення вірусу з організму. З цією метою призначають противірусні медикаментозні препарати, рекомендують збільшити об’єм вживаної рідини, віддаючи перевагу вітамінізованим напоям – сокам, морсам, компотам. При повному виконанні призначень лікаря, дотримання постільного режиму – одужання настає через 3-5 днів, голос відновлюється на 2-3 добу (у залежності від імунітету людини).

Якщо неприємний стан обумовлений розвитком ангіни, пацієнта госпіталізують. ЛОР-лікар призначає антибактеріальну терапію: ін’єкції антибіотиків будуть виконувати внутрішньом’язово або внутрішньовенно крапельно. Голос відновиться після нормалізації температури тіла і купірування запального процесу. Якщо при афонії, викликаній ангіною, у людини жар – парити ноги категорично заборонено. Тільки з дозволу лікаря використовувати зігріваючі мазі і гелі (щоб не нашкодити серцю).

Одночасно з основною терапією, лікар призначить застосування вітамінних комплексів – нездужання забирає імунні резерви організму: важливо заповнювати їх на регулярній основі.

Важливо відзначити! Незважаючи на велику кількість рецептів народної медицини, покликаних поліпшити стан горла і голосових зв’язок, реалізовувати будь-які з них без схвалення на те лікаря – небезпечно. Особливо, якщо у складі запропонованого напою (відвару, чаю) присутній імбир, здатний прискорити серцебиття, підвищити рівень артеріального тиску.

З метою зниження набряку горла, призначають антигістамінні препарати і сечогінні засоби. Благотворною дією володіють інгаляції: можна застосовувати фізіологічний розчин (він сольовий, нешкідливий для різного віку) або мінеральну воду.

Основним завданням терапії афонії має бути усунення основної недуги – відновлення мовних здібностей відбувається після настання повного одужання. Але погіршення якості або повна відсутність голосу є станом, розвитку якого цілком можна уникнути. Для цього потрібно дбайливо ставитися до стану голосових зв’язок – не напружувати, обмежити від впливу нікотину і низьких температур.Додано: 06/11/18 11:03
Категорія: ЛОР

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.