Головна / Поради / Що таке витривалість і чи є у неї межа

Що таке витривалість і чи є у неї межа

Коли ми говоримо про витривалість, то перш за все треба визначитися з поняттям. Одні мають на увазі під витривалістю здатність працювати тривалий час без почуття втоми. Інші називають так вміння протистояти втомі навіть при важкій фізичній роботі. Пропонуємо поставити крапки над «і», а також з’ясувати, чи настає момент, коли витривалість «закінчується»?

Що таке витривалість?

Згідно з визначенням, витривалість – це здатність організму до тривалого виконання будь-якої роботи. При цьому працездатність не повинна помітно знижуватися, а організм при цьому ще повинен встигати відновлюватися.

Що таке витривалість і чи є у неї межа 1

Найчастіше ми говоримо про витривалість спортсменів, це найбільш яскравий приклад. «Спортивна» витривалість може бути загальною або спеціальною. Загальну витривалість ще називають аеробною, тобто м’язи при цьому на 100% забезпечені киснем, а людина довго може виконувати фізичну роботу помірної інтенсивності.

Спеціальна витривалість включається, коли людина продовжує виконувати роботу, незважаючи на явне почуття втоми. Вона може бути силова, швидкісна, координаційна (коли людина може довго повторювати складні дії), статична і т. д.

Від чого залежить витривалість?

Є кілька факторів, які визначають витривалість людини. Перерахуємо основні: • Максимальне споживання кисню (МСК) – скільки кисню організм споживає за хвилину. Чим вище цей показник, тим більше аеробне навантаження може виносити людина. Цей показник зростає, якщо людина регулярно тренується.
 • Ємність легенів. Вона визначає, наскільки ефективно кисень доставляється до м’язів. Від ємності легенів залежить і легенева вентиляція: скільки кисню проходить через легені.
 • В міру тренувань цей показник можна збільшити: наприклад, у спортсменів легенева вентиляція може досягати 180 л/хв, а у людей, які не займаються спортом, – 30-40 л/хв.
 • Об’єм серця і товщина серцевого м’яза. Від цих показників залежить обсяг викиду крові в судинне русло і рівень постачання м’язів киснем. Також у тренованих людей в спокої частота серцевих скорочень зменшується до 40-50 ударів в хвилину. Для спортсменів з високою витривалістю це нормальний показник, свого роду економія сил.
 • Співвідношення «повільних» і «швидких м’язових волокон. У людей, що демонструють велику витривалість, приблизно 80% м’язів “повільні”.
 • Обсяг циркулюючої крові і рівень гемоглобіну в ній.
 • Швидкість відновлення м’язів.
 

Верхня межа тривалого навантаження

Що таке витривалість і чи є у неї межа 2

А яка ж межа витривалості? Щоб це встановити, вчені подивилися, як працює організм найсильніших спортсменів на Землі. Доктор Брент Рубі, директор Центру фізіології праці і обміну речовин при Університеті Монтани (США) провів дослідження, яке показало, що у атлетів тріатлону «Залізна людина» загальна витрата енергії в 9,4 рази перевищує рівень метаболізму в стані спокою. Для спортсменів на 100-мильному ультрамарафоні цей показник був у 8,5 разів більшим за швидкість метаболізму у стані спокою. Але чи означає це, що швидкість метаболізму, а значить і витривалість, можна нарощувати тренуваннями до нескінченності?

На жаль для атлетів, ні. Нове дослідження показує, що енергетичні витрати, які можуть витримувати люди, зменшуються з тривалістю події, вирівнюючись на рівні приблизно в 2,5 рази вище рівня метаболізму в стані спокою.

Вчені припускають, що ця межа визначається здатністю травної системи розщеплювати їжу і здатність організму засвоювати поживні речовини для підтримання фізичної активності.

Гонки на витривалість в межах досяжності

Учасники тріатлону “Залізна Людина” і ультрамарафону, включені в дослідження Рубі, були не елітними учасниками гонок. Це показує, що при правильному тренуванні, харчуванні та психологічній підготовці багато людей можуть взяти участь в цих змаганнях.

Тренер з ультрамарафону Меган Лоус дала кілька порад по підготовці до змагань на витривалість, які допоможуть уникнути глухого кута:

 • Не форсуйте тренування. Якщо ви дійсно боретеся за мотивацію, вам треба робити перерви на кілька днів і замість цього зосередитися на відпочинку, розслабленні і правильному харчуванні.
 • Чергуйте важкі і легкі дні. Думайте про легкий день як про нагороду за виконану роботу.
 • Уникайте пастки синдрому втрачених можливостей. Замість того, щоб дивитися в соціальних мережах, як тренуються ваші друзі, зосередьтеся на собі і на те, що потрібно вам.
 • Заплануйте підготовку до змагань. Постарайтеся оптимізувати свої тренування так, щоб ви змогли показати кращі результати.
 

Додано: 06/26/19 9:18
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.