Головна / Поради / Що таке сезонна депресія і як з нею боротися

Що таке сезонна депресія і як з нею боротися

У осені є своя принадність — у золоті листя, у глибині неба, в тиші лісів і садів, в туманах та дощах. Але як же деколи буває тоскно на душі у ці чарівні дні! Для багатьох осінь і гарний настрій — взаємовиключні поняття, а для когось не буває осені без депресії. Що ж таке діється в природі, що заважає людині насолодитися цим часом року?

Що таке сезонна депресія і як з нею боротися 1


Все досить просто: стає менше світла. Сонце визирає рідше, частіше над нами повисають сірі хмари. Це, як не сумно, нормально для осені в наших широтах. Коли здається, що похмуре небо висить прямо над головою і тисне, відбувається ось що: через високу вологість опускається нижня межа хмар. Чому взагалі вони утворюються?

Тому що з висотою в атмосфері завжди знижується температура. Якщо повітряні потоки піднімаються вгору, то водяний пар у них охолоджується. І коли його температура досягає певного значення, водяна пара перетворюється на краплини води. Ці крапельки, коли зовсім маленькі, розсіюють світлові хвилі однаково, і ми бачимо білі хмари — зазвичай влітку. Але коли краплі стають більшими, вони вже не тільки розсіюють світло, але і поглинають його частину.

І ми бачимо, як хмара темніє, стаючи все більш сірою. Якщо відносна вологість висока, 80-90 відсотків, як це буває восени і взимку в наших широтах, нижня межа хмар опускається до 100-200 м. В такій ситуації небо ніби тисне на нас. Сонце через таку завісу пробитися не може, і ми змушені переживати осінь фактично в напівтемряві. Радості це не додає.Світла нам мало ще й тому, що світловий день стає все коротшим. До середини осені у багатьох регіонах активний день звичайної людини вже перевищує світлу частину доби: доводиться вставати ще затемна і займатися справами, що потребують уваги, коли за вікном вже стемніло.

Мозок же наш влаштований так, що темрява для нього — сигнал до згортання активності. В темряві збільшується синтез мелатоніну. Це не природне снодійне, як вважають багато хто, а гормон, який «радить» мозку включати режим відпочинку. Звідси і сонливість, яку ми так часто відчуваємо в похмуру погоду і в холодний сезон: для бадьорості нам просто не вистачає світла.

До сезонної депресії схильні люди з темною райдужною оболонкою очей. В цьому випадку скорочується кількість сонячних променів, через неї проникають.

Те, що ми називаємо осінньою нудьгою або депресією, мовою лікарів називається сезонним афективним розладом. Це не справжня депресія, але і не просто затяжний напад поганого настрою, який треба перетерпіти, — такий стан може сильно порушувати звичайне життя, якщо нічого з ним не робити. Ось його особливі прикмети.

Вона частіше реєструється восени і взимку з ремісією навесні або влітку. Власне, це головний критерій. Справжня депресія теж може загострюватися восени і взимку, але не так чітко прив’язана до сезонів, а симптоми її набагато важчі. Хоча, до речі, буває рідкісний вид сезонної депресії, яка турбує тільки влітку.Практично у всіх змінюється настрій і самопочуття на стиках пір року — це нормально. А ось сезонні афективні розлади бувають не у всіх. Вважається, що до таких порушень схильні тільки близько 5 відсотків населення, що має певні біологічні порушення, причому не тільки в нервовій системі. Наприклад, є дані про те, що зимові депресії мають тісний зв’язок з наявністю цукрового діабету.

Сезонна хандра хоч і не є хворобою, що має свої симптоми: сонливість, млявість, бажання поспати, а поїсти побільше, і бажано чого-небудь борошняного або солодкого — тягне на вуглеводну їжу. Але є і інші неприємні прояви: дратівливість, примхливість, дратівливість, підвищена тривожність.

Осінь і зиму не скасувати, в Італію терміново не переїхати, погоду не виправити, а хмуритися кілька місяців поспіль якось не хочеться. Що можна зробити для себе?

ТЕРАПІЯ світлом. Враховуючи, що одна з причин осінньої хандри — недолік сонячного світла, для поліпшення стану часто використовують світлову терапію, яка добре переноситься. У більшості випадків пацієнтам стає краще вже через 1-2 тижні. Але призначають світлову терапію надовго, рекомендується робити це до початку весни. Не в домашніх умовах — це неможливо, так як мова йде про дуже потужні джерела світла, яке до того ж повинно бути спрямований певним чином.

ГУЛЯТИ так гуляти. Зовсім простий, але працюючий, на думку психотерапевтів, спосіб — прогулянки на свіжому повітрі в самий світлий час доби. Обов’язково — у ті дні, коли сонце все ж визирає через сіру хмарну завісу.

Заживемо ПОЯСКРАВІШЕ. Вдома годиться все, що дає кращу освітленість: заміна темних важких штор на легкі, що пропускають світло, радісних, сонячних квітів, потужні лампочки, більше джерел світла та ін. Хоча від домашньої світлотерапії толку не дуже багато, вона все ж не завадить.

Даєш КАНІКУЛИ — завжди вірний спосіб поправити настрій. Якщо з року в рік помічаєте за собою, що впадаєте в зневіру в один і той же час — наприклад, у листопаді, — а інші «темні» періоди переживаєте більш або менш бадьоро, є сенс запланувати на цей час відпустку де-небудь в сонячній (не обов’язково спекотній екзотичній) країні або хоча б регіоні.
Зберігаємо РЕЖИМ. Велика спокуса піти на поводу у організму та максимально проспати всю сумну хмарь за вікном. А не варто! Порушення режиму порушує обмін серотоніну, який має важливе значення у виникненні депресивного стану. Совиний режим, коли вранці ви намагаєтеся прокинутися якомога пізніше, а ввечері вже як доведеться, посилює сезонну депресію. Режим «ляжемо раніше — раніше встанемо» актуальний і в осінньо-зимовий сезон.

ПРИЄМНОГО побільше. А от різного роду приємностей типу зустрічей з друзями, походів в ресторан і кіно, поїздок в цікаві місця, плавання, лазні і т. п. в своє життя варто додати. Адже якщо вам щось приносить задоволення — це чудово, чудово та здорово.

А якщо не допомагає?

Якщо зимова сонливість і розбитий стан не піддалися «лікуванню» повноцінним сном і хорошими вихідними, а туга не відповідає на «терапію» дружніми посиденьками і тим, що раніше призводило вас у захват, є сенс забути про осінь із зимою і брак світла і почати шукати справжню причину вашого стану.Додано: 09/19/18 12:00
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.