Головна / Дерматологія / Пухирі в роті на слизовій: що це і до якого лікаря звертатися

Пухирі в роті на слизовій: що це і до якого лікаря звертатися

Поява бульбашок, пухирів в тканинах рота не є чимось незвичайним; це може статися у всіх вікових групах і з різних причин. Бульбашки можуть бути поодинокими, множинними, дрібними і досить великими, заповнені прозорою, каламутною, жовтуватою або кров’янистою рідиною.

Тому для вас важливо визначити фактори, що сприяють Вашому конкретному стану. В деяких випадках ці ураження можуть бути заразними або представляти більший ризик зараження.

Епітелій порожнини рота досить ніжний, він легко відшаровується, під ним накопичується рідина, утворюються бульбашки.

Ці елементи можуть виникати на губах, язику, яснах, внутрішніх поверхнях щоки, верхньої або нижньої частини рота, і вони можуть виникати в результаті травми тканин, неінфекційних захворювань або чогось більш серйозного.
Пухирі в роті на слизовій: що це і до якого лікаря звертатися 1

Основні причини утворення пухирів в роті

Ці бульбашки невеликого розміру можуть з’явитися де завгодно в порожнині рота. Вони відрізняються за розміром і дискомфортом, який вони викликають. Деякі елементи (незначні) мають невеликий розмір і викликають відносно невеликий дискомфорт, в той час як великі бульбашки часто бувають глибокими і дуже болючими. Розмір, глибина і розташування можуть вплинути на ступінь болю. В деяких стоматологічних пацієнтів також з’являються герпетиформні виразки.Вони виникають групами до 10 і зазвичай заживають протягом тижня або двох. Більшість дрібних бульбашок заживають протягом декількох тижнів самостійно. Для повного загоєння великих виразок може знадобитися до шести тижнів.

Незважаючи на те, що виразки можуть викликати біль, вам все одно необхідно дотримуватися належної гігієни порожнини рота. Якщо чистити зуби щіткою або зубною ниткою боляче, поговоріть зі стоматологом про способи вирішення проблеми порожнини рота.

Можливо, вам доведеться тимчасово припинити вживання дратівливих засобів для полоскання рота на спиртовій основі або перейти на зубну щітку меншого розміру / м’якшу.

Травми, опіки, роздратування

Якщо в людини випадає пломба або руйнується зуб, утворюючи гострі краї, це може легко викликати травму в цій області рота, розрізавши тканину. Ці типи бульбашок в роті також можуть виникнути, якщо людина випадково прикусила губу або щоку, через нервову звичку або при реакції на ін’єкцію стоматологічного анестетика з онімінням щоки, губи або язика.

Багато пацієнтів випробували те, що професіонали називають термічним опіком. Також відомий як опік їжею. Він відбувається, коли їжа, свіжа з духовки або мікрохвильової печі, відкушується до того, як їй дається час охолонути. Це призводить до появи пухирів у роті, що досить болісно.

Стоматологи рекомендують пацієнтам проявляти особливу обережність, щоб ці типи опіків тканин залишалися чистими протягом їх 7-10-денного періоду загоєння. Використовуйте антимікробні ополіскувачі і обмежте вплив сигарет, гарячої їжі і напоїв.

Такі звички, як жування тютюну, кусання нігтів або жування соломинки, також можуть дратувати м’які тканини в роті, викликаючи появу пухирів або відкритих виразок. Пацієнти, які носять брекети на зубах, часто бачать, що ці типи пошкоджень виникають через роздратування від дроту і тертя металевих або керамічних брекетів об внутрішню підкладку щік. В цьому випадку потрібна допомога ортодонта.Неінфекційні хвороби

Такі стани, як хвороба Крона, дефіцит вітаміну В12, вовчак, анемія, целіакія, пемфігоїд, синдром роздратованого кишечника і виразковий коліт можуть проявлятися у вигляді бульбашок в роті.

Однак ці стани зазвичай не заразні, і стоматологи часто працюють разом з лікарями, щоб визначити план лікування, який прискорить процес загоєння, а також поліпшить комфорт пацієнта.
Пухирі в роті на слизовій: що це і до якого лікаря звертатися 2

Інфекції

Інфекційні захворювання, такі як вітряна віспа, простий герпес 1 типу (застуда на губах), вірус Коксакі (хвороба рук і ніг), простий герпес типу 2 (генітальний герпес), ВІЛ/СНІД, інфекційний мононуклеоз і сифіліс — всі вони можуть викликати дрібні або великі бульбашки в тканинах рота, які мають різну ступінь заразності, особливо коли пухирі розкриваються і виділяють вірус. Кожен з цих станів має окремі симптоми, що супроводжують пухирі.

Зневоднення

Зневоднення або дисбаланс електролітів можуть іноді викликати бульбашки, шишки на небі. В роті також може бути сухість і болючість.

Стоматит

Бульбашки і круглі білі виразки в роті, які зазвичай з’являються на м’яких тканинах поруч із зубами або на небі можуть бути стоматитом. На відміну від герпесу, виразки не заразні і зазвичай проходять протягом пари тижнів.

Кандидоз

Якщо у вас білий, кремовий наліт і бульбашкові ураження на щоках або на небі, що супроводжуються хворобливістю, кровотечею або утрудненням їжі і ковтання, у вас може бути кандидоз. Кандидоз – це грибкове розростання, яке зазвичай вражає людей з ослабленою імунною системою.

Симптоми

Деякі з найбільш поширених симптомів включають біль або поколювання в ураженій області.

В деяких випадках можливі:

 • Лихоманка і збільшення лімфатичних вузлів;
 • Біль або поколювання в інфікованій області;
 • Білі або жовті бульбашки овальної форми, які перетворюються у виразки.
 

Лікування та профілактика пухирів в роті

Лікування пухирів у роті варіюється в залежності від розміру уражень і того, наскільки легко вони передаються іншим людям. Для незаразних пухирів пацієнти можуть використовувати нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП, такі як ібупрофен або ацетамінофен) для зменшення болю, якщо це дозволено їх лікарем. Але також прикладіть лід до цих областей і обов’язково використовуйте антибактеріальний засіб для полоскання, щоб запобігти інфекції.

Якщо ці засоби не принесуть полегшення або виникнуть будь-які питання щодо пухирів, не бійтеся звертатися до стоматолога. Певні ураження можуть вимагати застосування системних антибіотиків та / або рецептурного засобу для полоскання рота, щоб знизити ризик подальшого пошкодження тканин.

Якщо пухир або виразка в роті не загоюються через 10 днів, зверніться до стоматолога для подальшого обстеження. Деякі більш серйозні захворювання можуть проявлятися у вигляді пухирів у роті на ранніх стадіях.

Зазвичай поодинокі бульбашки заживають без необхідності лікування. Однак багато змін в способі життя допоможуть їм швидше зажити. Наприклад, регулярно чистіть зуби щіткою і зубною ниткою, щоб зменшити скупчення бактерій. Молоко та йогурт також можуть допомогти зменшити біль, пов’язаний з бульбашками. Також важливо уникати гострої їжі, якщо ви страждаєте від висипань.

Найкращий спосіб уникнути таких проблем зі здоров'ям порожнини рота:

 • Щоденне чищення зубною пастою з фтором і зубною ниткою;
 • Обов’язково чистіть язик і ясна;
 • Полоскання рота після їжі;
 • Дотримання здорової дієти і відмова від продуктів з високим вмістом кислоти і цукру;
 • Регулярне відвідування стоматолога для огляду;
 • Зняття зубних протезів щоночі;
 • Відмова від куріння;
 • Відмова від використання засобів гігієни порожнини рота з лаурилсульфатом натрію.
 

Також додатково переконайтеся, що всі ваші інші захворювання знаходяться під контролем (діабет, проблеми кишечника, нирок і т.д.).Додано: 02/4/21 1:20
Категорія: Дерматологія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.