Головна / ЛОР / Слиз в горлі: причини, лікування

Слиз в горлі: причини, лікування

Скупчення слизового секрету всередині горла – неприємне явище: людина страждає від неприємного запаху з порожнини рота, відчуває труднощі під час ковтання, зазначає постійний, виснажливий кашель.

Ці обставини доставляють значний дискомфорт для людини, впливають на її самопочуття і якість життя. Тому важливо розібратися, що викликає скупчення слизу, в якій із систем організму відбувається порушення. Розібратися в проблемі без участі кваліфікованого фахівця – неможливо: пацієнт повинен записатися на прийом до терапевта, пройти обстеження.

Слиз в горлі: причини, лікування 1

Причини слизу в горлі

Існує кілька основних причин, вплив яких провокує підвищене вироблення слизу в організмі: резервуаром для нього виступає горло. З фізіологічних факторів слід відзначити наявність бронхіальної астми. Люди, які страждають цим, практично завжди вродженим, захворюванням мають стабілізацію стану за рахунок виведення слизом алергенів з організму. Дане явище забезпечує відсутність у них нападів.

Інші причини розвитку даного стану зводяться до наступних явищ:  • Порушення функціональної діяльності травного тракту. Горло і стравохід мають анатомічний взаємозв’язок, тому будь-які проблеми з станом і активністю шлунка або кишечника проявляються скупченням слизу всередині горла.
  • Запальні враження носоглотки. Захворювання бактеріального або вірусного генезу досить часто протікають з рясним виділенням слизу, який може накопичуватися всередині горла. Але домінуючою причиною цього симптому виступає банальна ГРВІ. При запальному процесі всередині пазух, патогенна секреція позбавлена можливості повною мірою виділятися з носової порожнини: це обумовлює її скупчення в горлі.
  • Алергічна реакція. Імунною відповіддю організму деяких людей буває саме така ознака, як підвищене вироблення прозорої секреції, яка не виділяється за межі глотки.
  • Зовнішні подразники. Ця група охоплює відразу кілька факторів: куріння, зловживання алкоголем на постійній основі, страви з великою кількістю приправ і спецій, несприятлива екологічна обстановка. Систематичний вплив певного подразника (або одночасно комплексу), змушує горло проявити відповідну реакцію. Тому слиз всередині нього – не інакше як прояв захисного механізму, імунна відповідь.
  • Проблеми з харчуванням. Незбалансований раціон, в якому переважає жирна і гостра їжа, змушує слинні залози функціонувати швидше. Людина може відзначити постійну присутність слизу в глотці.
  • Захворювання бронхо-легеневого сегмента. Іноді, націленість на терапевтичний ефект, не дозволяє звернути увагу на те, що в глотці весь час збирається мокротиння. В основному це відбувається при запаленнях затяжного перебігу: сюди відноситься хронічний бронхіт, плеврит.
 

Вроджена патологія анатомії носової перегородки також сприяє скупченню слизових виділень всередині горла. Раннє виявлення причини дозволить отримати лікування найближчим часом. Спочатку потрібно звернутися до терапевта. Якщо знадобитися консультація ЛОР-лікаря, гастроентеролога або пульмонолога – даний фахівець направляє пацієнта на огляд до колег вузького профілю. У певних випадках, коли необхідна участь алерголога, відвідують і цього лікаря.

Мокрота всередині горла: особливості та характеристика

Помітивши, що всередині горла збирається мокрота, яка перешкоджає нормальній життєдіяльності, важливо звернути увагу на її щоденний обсяг, колір і консистенцію. Частіше вона світла або прозора, не має вираженого запаху.

Якщо вона темна, гнійна або має у своєму складі прожилки крові – це підстава негайно звернутися до лікаря: велика ймовірність серйозної хвороби. Лікар визначить, слиз містить еритроцити через приховану кровотечу, або це обумовлено руйнуванням кровоносних судин слизової оболонки глотки при сухому, надривистому кашлі. Також мокрота не повинна мати підвищену в’язкість, що легко визначити, сплюнувши її.

Лікування

Потрібно нормалізувати водний режим. Це дозволить зробити в’язкий слиз менш густим, відхаркувати його буде простіше. Винятком є наявність у людини тяжкої декомпенсації нирок – в цьому випадку обсяг щодня вживаної рідини потрібно залишити на колишньому рівні.

Дихальна гімнастика дозволить уникнути надмірного налипання мокротиння на стінки глотки. Також необхідно промивати її теплим содовим розчином, відваром ромашки і шавлії; допустимо виконувати полоскання антисептичними засобами, розчиненими в підігрітій воді – перманганат калію, фурацилін. Оптимально повторювати дію не рідше двох разів в день.Якщо проблема пов’язана з схильністю до алергічних реакцій – лікар призначить антигістамінні препарати. Найбільш затребуваними є діазолін, супрастин. Оскільки дані медикаментозні засоби мають снодійні властивості, приймати їх потрібно не вранці, а безпосередньо перед сном.

Коли скупчення мокротиння формується внаслідок бактеріального захворювання (фарингіту, бронхіту, плевриту) – обов’язковим пунктом на шляху до одужання є антибіотикотерапія. Прописати конкретний препарат лікар може тільки з урахуванням збудника, що викликав нездужання. Саме з метою виявлення патогенного мікроорганізму, фахівець призначає здати мокротиння на бактеріологічне дослідження. До моменту отримання відповідей аналізу, пацієнту показане введення антибіотиків широкого спектру дії. Коли збудник стає відомий, лікар може відкоригувати призначення або залишити його без зміни – в залежності від стійкості виявленого мікроорганізму до призначеного препарату.

Одночасно з основним лікуванням, призначають препарати, які зміцнюють стінки травного тракту (щоб уникнути розвитку діареї внаслідок прийому антибіотиків).

При респіраторних інфекціях, що провокують масивне виділення мокротиння та його подальше скупчення всередині горла, призначають противірусні препарати, а також аскорбінову кислоту.

Іноді пацієнт озвучує скарги на так зване відчуття грудки в горлі. Явище вказує на наявність фарингіту – запального процесу, що охоплює стінки горла.

Супровідними симптомами будуть:

  • Болючість при ковтанні їжі, води або навіть слини.
  • Постійне першіння в горлі – іноді воно приймає задушливий характер.
  • Всередині порожнини глотки зосереджується слизова маса, утворюючи конгломерат – перешкоджає нормальному диханню, викликаючи напади кашлю.
 

Крім антибіотиків і полоскання горла розчином антисептика, потрібно пройти фізіотерапевтичні процедури.

Допоміжні терапевтичні методики передбачають проведення інгаляцій на мінеральній воді з додаванням бронхолитичної речовини або свіжоприготованого відвару ромашки. Для більш якісного виконання процедури можна скористатися небулайзером – спеціальним пристроєм, який складається з маски, основного апарату та з’єднувальних трубок.

Заздалегідь приготований лікувальний розчин заливається в висувний відділ основної частини приладу, на обличчя одягається маска. За допомогою спеціальної кнопки, розташованої на корпусі небулайзера, виставляється потрібна тривалість процедури. Пацієнт вдихає цілющий розчин, краплі якого поширюються на поверхні дихальних шляхів.

Рекомендацію скористатися інгаляцією з допомогою небулайзера, в числі інших призначень, кожен пацієнт повинен отримати від лікаря.

Скупчення слизової маси всередині горла має патологічний сенс, тому важливо звернутися до спеціаліста, пройти обстеження та отримати повноцінне лікування. У деяких випадках, питання настання одужання залежить від стадії захворювання на момент звернення до лікаря.Додано: 06/10/18 10:32
Категорія: ЛОР

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.