Головна / Поради / Йога і медицина: як асани впливають на організм

Йога і медицина: як асани впливають на організм

Інструктори йоги переконують, що це не просто спорт, а спосіб життя. Адже крім тіла, цей вид спорту працює з «головою» і може навіть позбавити від нервових розладів. Розповідаємо, як саме йога впливає на організм, і кому вона протипоказана.

В чому суть йоги?

Йога і медицина: як асани впливають на організм 1

Це комплекс фізичних і дихальних вправ, які називаються асанами. Асани бувають спрощені (для новачків) і ускладнені (для професіоналів). Серед основних вправ — планка, стійка «берізка» і поза «собаки мордою вниз»: під час неї потрібно стояти на руках і ногах, опускаючи голову до підлоги.

Особливість йоги полягає в тому, що інструктори приділяють більше уваги не гнучкості, а емоційним відчуттям: ви повинні зосередитися на них і «відпустити» думки.

Який вид йоги вибрати?

Йога і медицина: як асани впливають на організм 2

Ось відмінності між найпопулярнішими з них:

 • Хатха-йога — мабуть, найпоширеніший вид. Крім асан в ній присутні дихальні вправи і медитація;
 • Аштанга-віньяса — динамічна практика, яка покращує концентрацію;
 • Бікрам-йога створена для реабілітації після травм;
 • Кундаліні-йога більше нагадує медитацію, ніж спорт;
 • Антигравіті-йога в гамаках задіє навіть ті м’язи, які в звичайному житті майже ніколи не напружуються;
 • Силова йога — тут немає мантр і медитацій, але зате присутні значні силові навантаження.
 

Це правда працює?

Будь-які фізичні навантаження працюють. Йога — не виняток: вчені провели не одне дослідження і довели користь асан: • Вчені з Каліфорнійського університету довели, що йога покращує самопочуття при болях в спині;
 • Дослідники з Гарварду стверджують, що вона зміцнює серцево-судинну систему;
 • Доктора Всеіндійського інституту в Нью-Делі вважають, що цей вид спорту корисний хворим на цукровий діабет;
 • Американські вчені кажуть, що йога полегшує симптоми розладів ШКТ;
 • Фахівці з Лос-Анджелеса довели, що йога стимулює розвиток нових мозкових клітин.
 

Чи може йога допомогти впоратися з депресією?

Знову ж таки, симптоми депресії можуть полегшити будь-який вид спорту. Вам не обов’язково вибирати саме йогу, але вона дійсно йде на користь при цьому стані. Регулярні практики допомагають зняти напругу.

З тієї ж причини йога вважається хорошим засобом в боротьбі з хронічним безсонням і тривогою: дослідники з Університету Цинциннаті в США помітили, що після курсу тренувань люди починають краще справлятися з емоціями.

Однак пам’ятайте, що йога — це не панацея, а лише засіб для підтримки здоров’я. З депресією потрібно боротися, перш за все, в кабінеті психотерапевта, а не в спортклубі.

Кому не можна займатися йогою?

Йога і медицина: як асани впливають на організм 3

Асани протипоказані людям з загостренням хвороби шлунково-кишкового тракту, дихальної і серцево-судинної систем: скручування і розтяжка можуть нашкодити хворим внутрішнім органам. А якщо у вас є проблеми з колінами, поперековим і шийних відділів хребта, спочатку потрібно проконсультуватися з лікарем. На ці зони припадає найбільше навантаження.

І не забувайте про силові тренування. Фізіотерапевт і професор в університеті Уїнстон-Салем в Північній Кароліни попереджає, що постійне розтягнення послаблює м’язи, а це загрожує травмами.

Як правильно займатися йогою, щоб не нашкодити організму?

Новачкам лікарі радять займатися з тренером — тільки він знає тонкощі, які допоможуть уникнути травм. Ну і намагайтеся не перестаратися: «просунуті» асани новачкам ні до чого. Навіть якщо вони класно виглядають на фотографіях в інстаграмі.

Додано: 04/30/19 9:39
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.